Tak wygląda nowe menu Start w Windows 10X

Tak wygląda nowe menu Start w Windows 10X

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
12:28
14.01.2021
2871 wyświetlenie

Windows 10X jest już ponoć na ostatniej prostej do wydania RTM, a pierwsze z nim urządzenia mają trafić na rynek wiosną tego roku. Nie jest więc zaskoczeniem, że im bliżej do premiery, tym więcej informacji i zrzutów ekranu wychodzi na światło dzienne. Dziś mamy dla Was kolejną ich porcję. Zobaczymy m.in. nowe menu Start w Windows 10X — chyba po raz pierwszy w tak wysokiej rozdzielczości. Mamy też klipy z animacją ładowania systemu (pod wyraźnym wpływem stylu Fluent) oraz z doświadczeniem pierwszej konfiguracji. Zapraszamy do czytania i oglądania!

Menu Start w Windows 10X

Windows 10X

Powyższy zrzut ekranu to już nie pierwszy przeciek z Windows 10X, jakim podzielił się Zac Bowden. Od razu widać, że nowe menu Start łączy ze swoim klasycznym pierwowzorem tylko kilka wspólnych cech. Przede wszystkim znajduje się ono na środku ekranu i jest dużo mniej ściśnięte, co z pewnością przypadnie do gustu posiadaczom tabletów i nowych urządzeń z dwoma ekranami. Na główny widok menu składają się: pasek wyszukiwania, lista aplikacji i witryn (bardziej w formie ikon niż kafelków, choć układ siatki pozostaje ten sam) oraz sekcja ostatnich plików i aplikacji. Nie widać natomiast nieodłącznych elementów klasycznego Start, takich jak menu Zasilanie, czy skrótu do akcji z profilem. Ogólnie rzecz biorąc, nowe menu prezentuje się ładnie, estetycznie i czytelnie, choć z drugiej strony można poskarżyć się na degradację funkcjonalności — nie ma w nim aż tylu skrótów i funkcji, co w klasycznym Start, ale taka już specyfika Windows 10X.

Animacja ładowania Windows 10X

Po raz pierwszy dane nam jest zobaczyć nową animację ładowania systemu. Windows 10X od początku był projektowany zgodnie z zasadami Fluent Design System i widać w nim także stylistykę Sun Valley. Animacja bootowania nie stanowi tu wyjątku. Akrylowe rozmycia, gradienty, efekt głębi i paleta kolorów wskazują, że mamy do czynienia z nowoczesną wersją Windows.

Ustawienia i pierwsza konfiguracja Windows 10X

Na koniec szybki wgląd w doświadczenie OOBE, czyli pierwszej konfiguracji po włączeniu urządzenia lub większej aktualizacji systemu. Najprawdopodobniej właśnie w ten sposób (po uprzednim obejrzeniu animacji ładowania) zostaną przywitani użytkownicy Windows 10X. Także tutaj zobaczymy elementy nowej stylistyki Sun Valley, takie jak zaokrąglone rogi — choć nie wszędzie. Na drugiej animacji widzimy wysuwające się menu Start i aplikację Ustawienia, która zanadto nie różni się od tej z podstawowej wersji Windows 10.

Nowe materiały potwierdzają to, o czym wiadomo od kilku miesięcy — Windows 10X to coś znanego, ale zarazem nowego. Bazuje on na znanym dobrze systemie Windows 10, który jest obecnie używany na ponad miliardzie aktywnych urządzeń różnego typu, takich jak PC, ale też np. konsole Xbox czy gogle HoloLens. Spodziewamy się, że w najbliższym czasie dowiemy się o nowym systemie jeszcze więcej.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/windows-10x-start-menu-boot-animation/

Polecamy również w kategorii Windows 10X