Surface Pro X z procesorem SQ2 oficjalnie zapowiedziany! Kiedy premiera w Polsce?

Surface Pro X z procesorem SQ2 oficjalnie zapowiedziany! Kiedy premiera w Polsce?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:43
01.10.2020
3453 wyświetlenia

Przez ostatnie lata Microsoft przyzwyczaił nas, że październik równa się konferencji Surface. Jako że ten rok jest inny niż wszystkie, także zapowiedzi przybrały inną formę. Zamiast typowego eventu, o którym wiadomo było z wyprzedzeniem, gigant od razu wrzucił swoje zapowiadane produkty do Microsoft Store. Tej jesieni czekają na nas nowe modele Surface, takie jak nowy wariant Surface Pro X, Surface Laptop Go oraz akcesoria: adapter bezprzewodowy 4K, klawiatury i myszy.

Niemal równo rok temu Microsoft zaprezentował pierwszą generację Surface Pro X, urządzenie celujące w mobilność, produktywność i szybkość. Jest on napędzany specjalnym układem Microsoft SQ1. Chip ten łączy technologię Qualcomm Snapdragon z własną technologią Microsoftu. Niedawno pojawiły się doniesienia, jakoby Microsoft pracował nad drugą generacją tabletu z odświeżonym procesorem SQ2. Na potwierdzenie nie trzeba było czekać długo. Surface Pro X (2020) został dziś oficjalnie zapowiedziany.

Wprowadzenie nowego wariantu z oznaczeniem "2020" nie wiąże się z odesłaniem oryginalnego modelu z SQ1 na emeryturę. Microsoft nadal będzie oferował obydwie wersje, z których ta nowsza stanowi wariant premium. Również brak wprowadzenia numeracji (np. "Surface Pro X 2") świadczy o tym, że mamy do czynienia nie z nową generacją, lecz upgradem w ramach tej samej generacji. A co konkretnie zostało ulepszone? Microsoft SQ2 to nadal specjalny procesor zbudowany we współpracy z Qualcomm Technologies, posiadający wyższe taktowanie niż standardowy Snapdragon 8cx. Więcej na jego temat pisze Qualcomm:

Nowa konfiguracja Surface Pro X, napędzana przez SQ2, wciąż korzysta z najlepszych funkcjonalności platformy obliczeniowej Snapdragon, wliczając w to inteligentne doświadczenia kamery, takie jak Microsoft Eye Contact, napędzane przez technologię Qualcomm AI. Jako Secured-core PC Surface Pro X dostarcza też ochronę klasy korporacyjnej, wykorzystując nasze dedykowane możliwości ochrony sprzętu, firmware'u i oprogramowania. Gdy dodać do tego wydajność, efektywność i łączność, których użytkownicy oczekują od napędzanych przez Snapdragon pecetów z Windows, rozszerzone doświadczenia AI, kamery, zabezpieczeń i audio w Surface Pro X odpowiadają na rosnące zapotrzebowanie i oczekiwania naszego obecnego środowiska pracy. A z niezawodną łącznością komórkową, umożliwianą przez modem Snapdragon X24 LTE, Surface Pro X dołącza do portfolio Always On, Always Connected PCs, zbudowanych na DNA obliczeniowym SNapdragon, co oznacza, że urządzenie nadąża za tobą.
— Qualcomm Technologies

Nie tylko CPU, ale również GPU zaliczył upgrade. Adreno 685 został w modelu z 2020 roku zastąpiony przez Adreno 690. Ponadto rozszerzono paletę kolorów Surface Pro X Signature Type Cover. Klawiatura jest teraz dostępna w wersjach Platinum, Ice Blue i Poppy Red, które pasują do linii Surface Pro 7. Każda z tych klawiatur ma swoje własne, wbudowane gniazdo na pióro Surface Slim Pen, które zapewnia szybki i łatwy dostęp.

Surface Pro X (2020)

Sprawdźmy teraz szczegóły specyfikacji:

 • System: Windows 10 Home on ARM (wersja konsumencka), 30-dniowa wersja próbna Microsoft 365 Family
 • Wyświetlacz: 13-calowy PixelSense, proporcje 3:2, rozdzielczość 2880x1920 (267 PPI)
 • Procesor: Microsoft SQ2
 • GPU: Adreno 690
 • Pamięć RAM: 8GB lub 16GB LPDDR4x
 • Dysk: 128GB, 256GB lub 512GB SSD (wymienialny)
 • Kamera z tyłu: 10MP z autofocusem (wideo 1080p i 4K)
 • Kamera z przodu: 5MP (1080p)
 • Bezpieczeństwo: kamera z rozpoznawaniem twarzy Windows Hello
 • Łączność: Wi-Fi 5 802.11ac, Qualcomm Snapdragon X24 LTE, Bluetooth 5.0
 • Porty:, 2x USB 3.2 Gen 2 Type-C, 1x nano SIM, 1x Surface Connect, złącze Surface Keyboard
 • Bateria: do 15 godzin pracy przy zwykłym użytkowaniu
 • Wymiary: 287 mm x 208 mm x 7.3 mm
 • Waga: 774 g
 • Kolory: Matte black, Platinum

Co prawda Surface Pro X nadal jest "najcieńszym i najbardziej połączonym 2:1" od Microsoft, jednak niektórzy spodziewali się czegoś więcej, zwłaszcza w tym drugim aspekcie. Tegoroczny upgrade nie wprowadza bowiem 5G, co prawdopodobnie wymagałoby zmian konstrukcyjnych, a to w przypadku tak kompaktowych i "upakowanych" urządzeń wymaga sporych nakładów pracy inżynieryjnej. Jak wiadomo, Pro X nie zmienił konstrukcji. Nie ma on również Wi-Fi 6, które Qualcomm wprowadził do swojej Windows Compute Platform. Zamiast tego oferuje starsze Wi-Fi 5. Na plus wychodzi za to żywotność baterii. Dzięki "ulepszeniom oprogramowania" zapewnia ona 15 godzin normalnej pracy (zamiast 13 godzin jak w pierwszym modelu).

Surface Pro X (2020) zadebiutuje 13 października w USA i ośmiu innych krajach. Następna fala dostępności obejmie Europę i kilka innych regionów. Polską premierę tabletu zaplanowano na 27 października. Na końcu, 1 listopada tablet trafi do Chin, Hong Kongu i Tajwanu.

Nowe modele Surface Pro X z SQ2 w kolorze platynowym są już dostępne w przedsprzedaży w polskim Microsoft Store. Wersja z 16 GB/256 GB kosztuje 7899,00 zł, natomiast wersja z 16 GB/512 — 9399,00 zł.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.microsoft.com/pl-pl/surface

Polecamy również w kategorii Surface Pro