Streaming z konsoli do aplikacji Xbox także na iOS

Streaming z konsoli do aplikacji Xbox także na iOS

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:39
25.09.2020
1752 wyświetlenia

W tym tygodniu Microsoft udostępnił nową aplikację Xbox (Beta) na Androida z całą masą nowości, wliczając w to wsparcie dla streamingu gier z konsoli na telefon. Jak bowiem wiadomo, obok strumieniowania z serwerów Microsoftu jest też drugi sposób, w którym nasza własna konsola Xbox staje się serwerem xCloud. Teraz możliwość ta dotarła na iOS, co jest sporym zaskoczeniem, jako że Microsoft skarżył się niedawno na Apple, który blokuje mu możliwość normalnego działania tej usługi na swoich urządzeniach.

Streaming gier z własnej konsoli na telefon Microsoft przemianował niedawno na grę zdalną (remote play) i udostępnił Xbox Insiderom właśnie w nowej aplikacji Xbox. Pozwala to użytkownikom telefonów przesyłać gry poprzez sieć z własnej konsoli, pomijając serwery xCloud i bez konieczności subskrybowania Xbox Game Pass Ultimate. Podczas gdy na Androidzie obie metody streamingu działają bez problemu, aż do dzisiaj żadna z nich nie trafiła na iOS, ponieważ torpeduje je Apple.

Apple, znany z restrykcyjnych i zdaniem wielu antykonkurencyjnych praktyk na iOS i w App Store, uważa, że każda gra, która jest dostępna w ramach xCloud czy innych tego typu usług, powinna być indywidualnie publikowana do zatwierdzenia przed jej udostępnieniem użytkownikom iOS. Na pierwszy rzut oka regulamin Apple'a wydaje się w porządku, jednak naszym zdaniem nie nadąża i nie bierze pod uwagę specyfiki streamingu gier, który rządzi się innymi prawami. W końcu gry w xCloud nie są odrębnymi aplikacjami do pobrania z App Store, lecz zawartością strumieniowaną z jednej aplikacji - podobnie jak filmy w YouTube i muzyka w Spotify, które przecież otwierają się na iOS bez problemu.

Tak czy inaczej streaming już wszedł na iOS, tyle że z lokalnej konsoli, a nie serwerów xCloud. Jak Microsoftowi udało się to przepchnąć? Czy Apple zrozumiał swój błąd i poluzował restrykcje, które zdaniem Microsoftu szkodzą graczom? Tego jeszcze nie wiadomo. Tak czy inaczej aplikacja jest już gotowa do testów.

W odróżnienia od wersji na Androida, gdzie testy są względnie otwarte, na iOS panują ograniczenia. Xbox (Beta) — podobnie jak wszystkie inne aplikacje testowe — jest udostępniany poprzez Apple Testflight i może przyjąć maksymalnie 10 tysięcy użytkowników. W momencie publikacji tego tekstu limit ten został już osiągnięty. Od czasu do czasu nieaktywni testerzy są wykluczani, dlatego miejsca mogą się jeszcze zwolnić.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.onmsft.com/news/redesigned-xbox-app-launches-in-beta-on-ios-with-remote-play-support

Polecamy również w kategorii Usługi Xbox