Sprawdzamy nowy wygląd Edge, Office i menu Start. To był tydzień z Microsoft 176

Sprawdzamy nowy wygląd Edge, Office i menu Start. To był tydzień z Microsoft 176

Autor: CentrumXP

Opublikowano: 7/10/2021, 8:00 AM

Liczba odsłon: 3404

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W dzisiejszym odcinku To był tydzień z Microsoft znów dużo uwagi poświęcamy systemowi Windows 11, który od przeszło dwóch tygodni jest najgorętszym tematem ze świata Microsoft. Zaczynamy od nietypowego wymagania stawianego przez Windows 11 Home, a następnie sprawdzamy wyciekłą listę edycji systemu, wyjaśniamy, o co chodzi z Microsoft Cloud PC, odpowiadamy na pytanie, w jaki sposób zaktualizować Windows 7 do Windows 11, pokazujemy nowy wygląd aplikacji Office i Microsoft Edge, przywracamy klasyczne menu Start w Windows 11 i na końcu podajemy jeszcze skrót pozostałych gorących informacji z ostatnich 7 dni. Zapraszamy do czytania i oglądania!

Windows 11 Home zainstalujemy tylko z kontem Microsoft

W ciągu ostatnich lat Microsoft coraz mocniej naciskał na logowanie się na koncie Microsoft zamiast tworzenia lokalnego konta użytkownika. Do apogeum doszło w Windows 11 Home, który uniemożliwia wybór konta offline podczas instalacji systemu. O ile wcześniej można było odłączyć kabel od Internetu albo pominąć ten krok, o tyle teraz nie ma już takiej opcji. Dopiero po zainstalowaniu możemy przejść do Ustawień, usunąć konto MSA i wybrać konto offline. Po co więc zmuszać użytkowników do tego jednorazowego logowania online?

Windows 11 - WITAJ

Powodów możemy się tylko domyślać. Warto jednak podkreślić, że nie jest to obowiązkowe dla całego Windows 11. Można skorzystać na przykład z Windows 11 Pro lub Enterprise, gdzie opcja konta offline jest wciąż oferowana i można ją wybrać już w trakcie doświadczenia pierwszej konfiguracji (OOBE). Połączenie z Internetem będzie niezbędne jedynie do przeprowadzania aktualizacji, pobierania wybranych składników, a także pierwszej konfiguracji Windows 11 w trybie S.

Wyciekła lista wszystkich (na ten moment) edycji Windows 11

Windows 11 przechodzi proces certyfikacji przed premierą, a konkretne edycje, które go ukończyły, pojawiły się na na portalu Bluetooth SIG. Większość edycji znamy już z instalatora Jedenastki, ale nie wszystkie. Na nowej liście SKU znalazły się:

  • Windows 11 Pro
  • Windows 11 Home
  • Windows 11 Pro for Workstations
  • Windows 11 Pro Education
  • Windows 11 Enterprise
  • Windows 11 Education
  • Windows 11 Mixed Reality

Szczególną nowością jest edycja Mixed Reality, co oznacza, że Windows 11 — tak samo jak jego poprzednik — będzie dostarczany na urządzenia HoloLens. Poza tym można się spodziewać, że różnice między edycjami będą podobne, jak w przypadku Windows 10, którego różne wydania współdzieliły większość funkcji. Czy lista jest kompletna? Na dzień dzisiejszy zapewne tak, ale nie oznacza to, że nie będzie więcej wersji Windows 11. Wciąż pozostaje pytanie, co z edycjami IoT (dla Internetu Rzeczy) i Team (dla Surface Hub). Prawdopodobnie ukażą się w późniejszym czasie.

Microsoft Cloud PC zostanie zapowiedziany już w środę?

Microsoft Cloud PC to — jak się okazuje — prawdopodobnie Windows w przeglądarce. Wcześniejsze plotki wskazywały, że Microsoft pokaże go na czerwcowym evencie, jednak został on w całości poświęcony Windowsowi 11. Tymczasem pojawiły się nowe sugestie, że gigant zamierza zaprezentować tę ofertę już w najbliższą środę lub czwartek. Wtedy właśnie (14-lipca) odbędzie się wydarzenie Microsoft Inspire. I ma to sens, bowiem Inspire kierowany jest przede wszystkim do biznesu, a nie do wszystkich, wliczając w to konsumentów.

Microsoft Cloud PC

Oferta ma najprawdopodobniej być alternatywą dla klasycznego (instalowanego w całości na dysku) Windowsa, która uruchamiałaby się w chmurze, w modelu Desktop as a Service. Dzięki temu system działałby nawet na bardzo słabym i tanim sprzęcie, a także byłby łatwy w masowym wdrażaniu. Niewiele więcej wiadomo na ten temat. Z wyciekłej grafiki promocyjnej wynika, iż Cloud PC będzie oferowany poprzez przeglądarkę, a użytkownicy będą mogli wybierać spośród wielu instancji systemu, prawdopodobnie z zapisanymi stanami i konfiguracjami.

Nie będzie można zaktualizować Windows 7 bezpośrednio do Windows 11

Okazuje się, że po spełnieniu minimalnych wymagań Windows 11 komputer z Windows 7 nie będzie mógł przejść bezpośrednio do Jedenastki. Jedynym wyjściem — przynajmniej oficjalnie — pozostaje czysta instalacja. Wyjaśnienie tego jest takie, że Windows 7 nie jest wyposażony w bezpośrednią metodę aktualizacji do Windows 11, dlatego jedynym sposobem na uzyskanie nowego systemu operacyjnego jest rozpoczęcie od zera. Jak wyjaśnia to Microsoft:

Większość urządzeń dostępnych obecnie w sprzedaży będzie można uaktualnić do Windows 11. Będziecie mieli opcje upgrade'u, czystej instalacji lub reimage'u na urządzeniach z Windows 10, by przejść do Windows 11. W przypadku urządzeń z Windows 11, które spełniają wymagania sprzętowe, będziecie potrzebowali czystej instalacji lub reimage'u, by przejść bezpośrednio do Windows 11.

Na pocieszenie warto wspomnieć, że Microsoft ciągle zobowiązuje się do zapewnienia kompatybilności starszych aplikacji z nowym systemem. Aplikacje, które działały na Windows 7/8.1/10 będą działać na Windows 11. Jeśli masz App Assure, Microsoft pomoże Ci ogarnąć je bez dodatkowych opłat — wyjaśnia firma.

Office z nowym interfejsem zgodnym z Windows 11

Office Insiderzy mogą już uzyskać dostęp do nowego UI aplikacji Office, zanim stanie się dostępny dla wszystkich użytkowników Microsoft 365 w tym roku. Główną nowością w interfejsie Office są zaokrąglenia. Zauważymy je na pasku wstążki, jak również na przyciskach w takich aplikacjach, jak Word, Excel, PowerPoint i Outlook. Wygląda na to, że Microsoft stopniowo wprowadza subtelne zmiany do designu Office, zamiast stosować podejście agresywne i radykalne.

Jak podaje Microsoft, pełne wprowadzenie tych zmian może zająć rok albo nawet dwa, dlatego to, co widzimy obecnie, to dopiero początek. Oczywiście gigant musi też zadbać o spójny wygląd aplikacji Office na różnych platformach — PC, Mac, Web, Android i iOS. Obecnie zmiany są dostępne tylko dla Office Insiderów, którzy muszą włączyć pobieranie aktualizacji w Beta Channel. Po zaktualizowaniu Office'a w górnej części aplikacji pojawi się ikona megafonu, która umożliwia włączanie i wyłączanie nowego UI.

Aktualizację wizualną w Windows 11 zaliczył też Edge

Windows bez niczyjej pomocy tylko w ograniczonym zakresie wpływa na wygląd aplikacji. Często ich wewnętrzne elementy, takie jak menu, przyciski i czcionki, ustalone są na sztywno i dopiero aktualizacje (jeśli producent je wypuści) pozwalają dopasować wygląd aplikacji do systemu. A jak to wygląda w przypadku Edge? Na chwilę obecną, aby włączyć specjalne efekty dopasowujące przeglądarkę do Windows 11, musimy samodzielnie włączyć flagę. Z naszego poradnika dowiecie się, jak to zrobić oraz czy warto!

Aktualizacje wizualne Windows 11 w Edge

Aktualizacje wizualne Windows 11 w Edge są naprawdę subtelne i trzeba się dobrze przyjrzeć, by je zauważyć, ale... tak chyba właśnie miało być. W wygładzaniu i modernizacji interfejsu w Windows 11 (jak i wielu innych produktach) chodzi o to, by zmiany były bardziej odczuwane i doświadczane podświadomie, niż aby rzucały się w oczy. Dopiero bezpośrednie zestawienie elementów interfejsu przed/po pozwala dostrzec te subtelne różnice. Przygotowaliśmy dla Was porównanie kilku takich najważniejszych składników, wliczając w to menu Ustawienia, menu kontekstowe karty, pasek kart oraz pasek adresu. Znajdziecie je w naszym poradniku: Włączamy aktualizacje wizualne Windows 11 w Microsoft Edge.

Przywracamy klasyczne menu Start w Windows 11

Nowe menu Start w Windows 11 różni się dość mocno od tego, do czego Microsoft przyzwyczaił nas w ciągu ostatnich 25 lat. Podobna zmiana, choć w drugą stronę, miała miejsce tylko raz i dotyczyła Windows 8 oraz jego ekranu (zamiast menu) Start. Czy oznacza to więc koniec klasycznego menu z kafelkami? Otóż niekoniecznie!

Włączamy stare menu Start w Windows 11

Czy można po prostu wrócić do starego układu Start, takiego jak w Windows 10? Jak najbardziej, choć musimy w tym celu otworzyć Edytor rejestru. Całość powinna zająć maksymalnie kilka minut. Aby maksymalnie ułatwić Wam tę czynność, przygotowaliśmy poradnik, w którym krok po kroku wyjaśniamy i pokazujemy, jak przywrócić menu Start z Windows 10 w Windows 11 oraz jak przenieść w lewo ikony na pasku zadań w Windows 11.

Pozostałe aktualności warte uwagi

To oczywiście nie wszystkie nowości i zmiany, które pojawiły się w ciągu ostatniego tygodnia! Z naszych artykułów dowiesz się:

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze zapowiedzi z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami. Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, ciekawostki, a czasem też śmieszkujemy. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia