Spotkania w Microsoft Teams obciążają teraz baterię nawet o połowę mniej

Spotkania w Microsoft Teams obciążają teraz baterię nawet o połowę mniej

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/9/2022, 9:05 PM

Liczba odsłon: 2454

Jeśli zaczęliście odczuwać, że podczas spotkań w Teams poziom naładowania baterii w waszych laptopach spada jakby wolniej niż wcześniej, to jest to całkowicie uzasadnione. Microsoft od kilku lat wprowadza optymalizacje, dzięki którym "Zespoły" są coraz mniej zasobożerne. Dzięki nim spotkania w aplikacji drenują baterię nawet o 50% mniej.

Jak udało się to uzyskać? Najpierw powstał testowy framework, który mierzył zużycie energii w typowych scenariuszach jak połączenia grupowe wideo i udostępnianie ekranu, które wymagają intensywnego przetwarzania — przechwytywania, kodowania i renderowania. Następnym krokiem było oszacowanie tych procesów i zidentyfikowanie możliwości optymalizacji każdego z nich. Odizolowanie i zoptymalizowanie poszczególnych procesów pozwoliło zmniejszyć użycie baterii do 50% w intensywnych scenariuszach, takich jak udział w spotkaniu z ponad 10 uczestnikami, z których każdy ma włączoną kamerę.

Microsoft skupił się na optymalizacjach związanych z kamerą, aby zmniejszyć wymagania względem procesora, poprawić konfiguracje i zredukować złożoność kodu dla autoekspozycji, autobalansu bieli i autoaliasingu. W efekcie wbudowana kamera internetowa oraz procesy stabilizacji obrazu i wykrywania twarzy pobierają mniej prądu. W kwestii renderowania wideo wzięto natomiast pod uwagę konieczność skalowania strumieni wideo od różnych uczestników spotkania. Zwykły widok 3x3 wymaga aż 9 operacji renderowania. Łącząc te strumienie w jedno wideo, Microsoftowi udało się skonsolidować operacje w jeden proces renderowania i znacząco zmniejszyć pobór mocy dla każdego z używanych urządzeń.

Oszczędzanie baterii laptopa - Microsoft Teams

Część optymalizacji wprowadzonych w 2021 roku skupia się na użyciu natywnych zasobów systemów operacyjnych, aby usprawnić transfer fragmentów obrazów w procesie renderowania i umożliwić aplikacji Teams wykorzystanie GPU urządzenia do poprawy wydajności renderingu. Podejście to rozszerzono też na podgląd wideo użytkownika. W przyszłości Microsoft zamierza nadal współpracować z dostawcami CPU i GPU, by upewnić się, że przyszłe ich generacje będą zoptymalizowane pod kątem konferencji wideo w Teams.

W ostatnim czasie firma wypuściła optymalizacje renderowania dla składników ekranu, co doprowadziło do dalszych oszczędności baterii laptopa. Na ten rok planowane są kolejne optymalizacje udostępniania ekranu. Microsoft upewnia się też, że wprowadzane do Teams nowe funkcje nie naruszają efektywności wypracowanych sposobów przetwarzania.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia