Spersonalizuj Windows 10 dzięki nowym opcjom. To był tydzień z Microsoft 160

Spersonalizuj Windows 10 dzięki nowym opcjom. To był tydzień z Microsoft 160

Autor: CentrumXP

Opublikowano: 3/19/2021, 2:40 PM

Liczba odsłon: 3206

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft zebraliśmy dla Was najciekawsze informacje z ostatnich dni ze świata Microsoft. Tym razem zaczynamy od zapowiedzi dość istotnych zmian w cyklu życia Microsoft Edge, który wkrótce będzie aktualizowany dużo częściej. Następnie szybki przegląd nowości w Windows 10 Insider Preview, info o dostępności Windows 10 21H1 dla klientów komercyjnych, nowe funkcje w Skype i... lawina problemów z BSOD i drukowaniem, a także ich (jak mamy nadzieję) rozwiązania. Zapraszamy do lektury!

Microsoft Edge będzie aktualizowany dużo częściej

Aby dopasować kadencję wydań Edge do zapowiedzianej przez Google nowej, czterotygodniowej kadencji głównych wydań projektu Chromium, Microsoft również zapowiada zmiany w cyklu życia swojej przeglądarki. Zmiany te powinny wyjść wszystkim na plus, jako że umożliwiają dostarczanie innowacji użytkownikom jeszcze szybciej. Mają one zacząć obowiązywać w Edge 94, które wydanie zaplanowano na okolice 23 września. Od tego czasu Edge będzie aktualizowany do nowej wersji co 4 tygodnie.

Edge

Nie wszyscy jednak mogą sobie pozwolić na tak częste aktualizacje. Dotyczy to zwłaszcza klientów korporacyjnych, którzy zarządzają skomplikowanymi środowiskami i muszą zbalansować dostarczanie nowych innowacji z rygorystycznym planowaniem i testowaniem. Microsoft Edge będzie oferował dla nich opcję Extended Stable dla dłuższego, 8-tygodniowego cyklu wydań.

Masa nowości w Windows 10 Insider Preview

Windows 10 Insider Preview otrzymał w tym tygodniu dość sporą aktualizację w Dev Channel. Build 21337 (RS_PRERELEASE) wprowadza do systemu całkiem pokaźny zbiór ulepszeń Pulpitów Wirtualnych, dzięki którym możemy je personalizować i przenosić na więcej sposobów, a także dostęp do trybu Auto HDR na PC, zmiany układu Eksploratora plików, zmiany w Ustawieniach, aktualizacje preinstalowanych aplikacji i parę nowych możliwości personalizacji.

Oto najważniejsze zmiany w tej kompilacji:

  • Możliwość zmiany kolejności (metodą przeciągnij-i-upuść lub skrótami klawiszowymi) i personalizacji tła każdego wirtualnego pulpitu.
  • Zwiększono odstępy między elementami Eksploratora plików. Dla użytkowników, którzy preferują bardziej zwarty układ, w opcjach widoku dostępne jest ustawienie "Użyj trybu kompaktowego".
  • Notatnik jest teraz aktualizowany poprzez Microsoft Store. Ma on także nową ikonę i własne miejsce w menu Start (już nie wewnątrz "Akcesoriów systemu").
  • Windows Terminal oraz Power Automate Desktop stały się aplikacjami preinstalowanymi w Windows 10.
  • Windows Spotlight może teraz ustawić tło ekranu z Bing (wcześniej jedynie tło ekranu blokady).
  • W Ustawieniach pojawiła się nowa sekcja "Device Usage" (Wykorzystanie urządzenia). Pozwala ono użytkownikom ustalić, do jakich zastosowań będą używać komputera, i na podstawie tych danych Windows będzie tworzył spersonalizowane doświadczenia, takie jak sugestie narzędzi i usług.
  • Klawiatura dotykowa zyskała nowe sposoby personalizacji. W Ustawieniach możemy dostosować jej rozmiar, tło/obraz tła i jego przezroczystość, kolor klawiszy i jego przezroczystość, kolor etykiet klawiszy i kolor obramowania klawiszy. Dostępne są zarówno sugerowane kolory, jak i opcja wybrania koloru niestandardowego.
  • Do Windows 10 zawitał tryb Auto HDR, zaczerpnięty bezpośrednio z najnowszych konsol Xbox. Zapewnia on grom SDR automatyczne rozszerzenie zakresu kolorów i jasności do HDR.

Windows 10 21H1 dostępny do walidacji dla klientów komercyjnych

Windows 10 w wersji 21H1 jest teraz dostępny dla klientów komercyjnych, którzy mogą rozpocząć eksplorację jego funkcjonalności i walidację przed wypuszczeniem ogólnodostępnej aktualizacji. Użytkownicy ci mogą na przykład sprawdzić, ile czasu trwa aktualizacja z wersji 2004 lub 20H2 do 21H1 i jakiego przestoju można się spodziewać.

Możecie uzyskać dostęp do Windows 10, version 21H1 poprzez wszystkie standardowe kanały, w tym Windows Update, Windows Server Update Services (WSUS) i Azure Marketplace albo pobrać plik ISO. Jeżeli zarządzacie aktualizacjami bezpośrednio z Windows Update i macie urządzenia wdrożone w kanale Release Preview dla celów walidacji, możecie udać się na stronę Windows Update w Ustawieniach urządzenia, aby pobrać i zainstalować Windows 10, version 21H1 i doświadczyć wybitnie szybkiej aktualizacji, która dostarczana jest przy aktualizowaniu poprzez pakiet włączający.
— Aria Carley, Senior Program Manager w Microsoft

Wspomniany tu pakiet włączający to rodzaj aktualizacji, której doświadczyli już użytkownicy 20H1, przechodzący na 20H2. Jest to rodzaj "głównego przełącznika", który aktywuje funkcjonalność danej wersji — w tym przypadku 21H1.

Aktywne tłumienie hałasu trafiło do Skype'a

Wielu z nas uczestniczyło w połączeniach, w których musieliśmy wysłuchiwać czyjegoś stukania w klawiaturę albo tłukących się garnków w kuchni. Takie zbędne odgłosy w tle są teraz wyłapywane i wyciszane przez algorytmy tłumienia hałasu. Pozwoli to lepiej usłyszeć rozmówców i samemu być przez nich słyszanym. Izolowanie głosu rozmówcy od wszelkich hałasów w czasie rzeczywistym trafiło już w zeszłym roku do Microsoft Teams, a w tym tygodniu — również do Skype.

Skype

Dodatkowo w Skype Preview 8.70.76.48 dodano wsparcie dla WAM (Windows Authentication Manager) dla Windows 10, co pozwala przełączać się między wieloma kontami bez potrzeby wpisywania hasła za każdym razem, a także przycisk uczestników w połączeniach Skype, co pozwala szybko przejrzeć rozmówców. Ustawienia związane z prywatnością przeniesiono z kolei do głównej kategorii Prywatność w ustawieniach aplikacji.

Lawina problemów z drukowaniem w Windows 10

Użytkownicy, którzy po ostatnim Patch Tuesday zaczęli doświadczać problemów z BSOD-ami podczas drukowania, dosłownie wpadli z deszczu pod rynnę, gdy Microsoft wypuścił poprawki mające usunąć te usterki. Mowa tu o aktualizacjach z 15 marca, których celem miało być rozwiązanie wspomnianego problemu, ale wychodzi na to, że u części użytkowników jeszcze bardziej pogorszyły sytuację. Z tego względu Microsoft wypuścił wczoraj kolejne poprawki, które poprawiają to, co poprzednie poprawki zepsuły.

Przypomnijmy, że aktualizacje z 15 marca miały rozwiązać problem z wysypywaniem się Windows 10 do niebieskiego ekranu (BSOD) z błędem zatrzymania "APC_INDEX_MISMATCH". Pojawiły się raporty twierdzące, że aktualizacje z 15 marca nie tylko nie rozwiązują problemu, ale same wywołują kolejne — zwłaszcza z drukowaniem obrazów. Microsoftowi nie pozostało nic innego, jak tylko wypuścić kolejne poprawki.

Problemy mogły obejmować brakujące lub drukowane w jednym kolorze grafiki, problemy z nieprawidłowym ustawieniem/formatowaniem albo drukowanie pustych stron/etykiet. Opcjonalna aktualizacja poza zakresem jest już dostępna w Microsoft Update Catalog oraz Windows Update.

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze nowości i zapowiedzi z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze znajdziecie najświeższe informacje i... nie tylko. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!