Sporo nowych opcji personalizacji w Windows 10 (build 21337 w Dev Channel)

Sporo nowych opcji personalizacji w Windows 10 (build 21337 w Dev Channel)

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:18
18.03.2021
2945 wyświetleń

Wydana wczoraj kompilacja 21337 wprowadziła do Dziesiątki całkiem sporo nowości, ale nie wszystkie odnotowano na oficjalnej liście zmian. Na trop kolejnych wpadł znany użytkownik Twittera, Albacore. Zaprezentował on aż trzy nowe funkcjonalności: ustawianie tła Bing jako tapety Windows z pomocą Windows Spotlight, personalizację doświadczeń na podstawie wybranego sposobu używania PC w Ustawieniach i nowe opcje personalizacji klawiatury dotykowej.

Windows Spotlight może teraz ustawić tło ekranu z Bing

O pracach nad taką funkcjonalnością wiadomo było już w październiku, ale implementacji doczekała się najwyraźniej dopiero teraz. Windows Spotlight potrafił normalnie ustawić tylko tło ekranu blokady. Teraz jego zakres możliwości rozszerzył się na tło pulpitu. Wcześniej ukrywana za flagą eksperymentalną, funkcjonalność stała się aktywna w kompilacji 21337 w Dev Channel.

Ciekawą opcją jest przycisk "Dowiedz się więcej o tym obrazie" umieszczony w prawym dolnym rogu. Jego podwójne kliknięcie otworzy Bing, który wyszuka dla nas lokalizację ze zdjęcia.

Personalizacja na podstawie wybranego sposobu używania PC

Druga nowość to narzędzie personalizacji doświadczeń o nazwie "Device Usage" (Wykorzystanie urządzenia). Pozwala ono użytkownikom ustalić, do jakich zastosowań będą używać komputera, i na podstawie tych danych Windows będzie tworzył spersonalizowane doświadczenia, takie jak sugestie narzędzi i usług.

Windows 10

Można zaznaczyć takie kategorie, jak granie, rodzina, twórczość, szkoła, rozrywka i biznes. Samo ustawienie nie jest obowiązkowe i najwyraźniej jest domyślnie wyłączone. Nową kategorię "Device Usage" znajdziemy w Ustawieniach > Personalizacja, ale też w doświadczeniu pierwszej konfiguracji (OOBE) podczas instalowania Windows.

Nowe możliwości personalizacji klawiatury dotykowej

Klawiatura dotykowa zyskała nowe sposoby personalizacji. Wchodząc do Ustawień > Personalizacja > Klawiatura dotykowa, możemy dostosować jej rozmiar, tło/obraz tła i jego przezroczystość, kolor klawiszy i jego przezroczystość, kolor etykiet klawiszy i kolor obramowania klawiszy. Dostępne są zarówno sugerowane kolory, jak i opcja wybrania koloru niestandardowego.

Wygląda na to, że Windows 10 będzie jeszcze bardziej otwarty na personalizację niż dotychczas, ale warto tu zaznaczyć, że zmiany w Dev Channel nie są od razu powiązane z konkretną wersją systemu. W zasadzie mogą przeniknąć do każdej, która jest rozwijana w tym samym czasie lub nawet dużo później niż dana kompilacja w Dev Channel. Niektórzy spodziewają się, że zmiany te otrzyma Windows 10 21H1. To całkiem prawdopodobne, jako że wersja ta nie została jeszcze formalnie ukończona i teoretycznie jest na to czas. Z drugiej strony wieść niesie, że w tym roku to wersja H2 (czyli 21H2) będzie tą lepiej wyposażoną. No cóż, pożyjemy, zobaczymy.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://twitter.com/thebookisclosed/status/1372249433107275778

Polecamy również w kategorii Listy zmian w kompilacjach