Składniki powłoki Windows 10 pobierzemy ze Sklepu. Co będzie można zmienić?

Składniki powłoki Windows 10 pobierzemy ze Sklepu. Co będzie można zmienić?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/14/2019, 11:27 PM

Liczba odsłon: 8392

W wydanej przed kilkoma dniami kompilacji 18917 systemu Windows 10 pojawiły się zmiany, które wskazują na to, że wkrótce Windows pozwoli na zmianę powłoki systemowej. Powłoka przybierze najpewniej postać modułową, a poszczególne elementy będzie można zarówno pobierać z Internetu (w tym, jak się właśnie okazuje, z Microsoft Store), jak też korzystać z tych dostarczanych z Windows 10. Komponenty te będą mogły zastąpić "stockową" powłokę Windowsa.

Do tej pory, aby na poważnie zmienić wygląd Windows, trzeba było uciekać się do rozwiązań zewnętrznych, takich jak WindowBlinds. Za jego pomocą można przeprowadzić tak radykalne zmiany, że Windows 10 stanie się nie do odróżnienia od Windows XP czy Windows 7... przynajmniej na pierwszy rzut oka. Czy jednak nie byłoby wygodniej, gdyby nasz system wspierał takie możliwości bez dodatkowych pośredników? Pewnie by było, ale do tej pory Microsoft jakoś nie kwapił się do realizacji tych założeń. Najwyraźniej wszystko zmieni się właśnie w aktualizacji Windows 10 20H1.

Jak dowodzi Albacore (ten sam, który o ukrytych zmianach informował wczoraj), wspomniany składnik "Shell Update Agent" poprzez funkcję "StartInternalPackageAcquisition" odwołuje się do Microsoft Store i instaluje pobrany z niego pakiet. To, co widzimy na Twitterze (UX.Client.ST), jest tylko placeholderem, czyli elementem trzymającym miejsce dla rzeczywistego produktu. Albacore dodaje, że jednym z pierwszych elementów interfejsu, które doczekają się zamienników, będzie Centrum akcji. W rzeczywistości otworzy to zewnętrznym projektantom możliwość realnego tworzenia wyglądu Windows. W końcu niejeden projekt koncepcyjny wygląda dużo lepiej niż "stockowe" projekty Microsoftu.

Microsoft zamierza więc uwolnić powłokę Windows. To spore wyzwanie, by nic się nie sypało - jak wiadomo zewnętrzne modyfikacje wyglądu Windows nie należą do najstabilniejszych. Na testy jest sporo czasu, bo aktualizacja 20H1 zadebiutuje dopiero wiosną następnego roku. Spodziewamy się jednak, że jeszcze przed końcem 2019 r. będziemy mogli wypróbować nowe wersje Centrum akcji, paska zadań, menu Start czy ekranu blokady.