Menu kategorii
 • Shift+Win+S. Pokochacie ten skrót klawiszowy w Windows 10

  Shift+Win+S. Pokochacie ten skrót klawiszowy w Windows 10

   Wojciech Błachno
  Wojciech Błachno
  11:39
  28.01.2020
  49198 wyświetleń

  Print Screen to klawisz, który znamy i kochamy, ale tak naprawdę powinniśmy dać mu już umrzeć. Przynajmniej w Windows 10, bo tutaj Microsoft przygotował dla nas coś o wiele, wiele lepszego. Jeśli jeszcze się nie znacie, to przedstawiam Wam genialny skrót klawiszowy - Shift + Win + S. Skrót ten otwiera wbudowane w system narzędzie Wycinek i Szkic, które pozwala w banalny sposób tworzyć zrzuty ekranu, okna lub tylko ich wybranego fragmentu, który możemy do woli zaznaczać.

  Wycinek i Szkic

  Za pomocą tego narzędzia w Windows 10 możecie przechwytywać następujące typy wycinków:

  • Wycinek prostokątny. Przeciągnij kursor wokół obiektu w celu utworzenia prostokąta.
  • Wycinek dowolny. Obrysuj obiekt dowolnym kształtem.
  • Wycinek pełnoekranowy. Przechwyć cały ekran.

  Wycinek i Szkic

  Gdy już wykonamy zrzut, to zostanie on automatycznie zapisany do schowka. Możemy go teraz wkleić w dowolnie wybrane miejsce, niezależnie czy to będzie Word, klient pocztowy, Messenger czy jakakolwiek inna aplikacja, która wspiera wklejanie bezpośrednio ze schowka. O zrobieniu zrzutu poinformuje nas powiadomienie systemowe, z którego poziomu możemy otworzyć aplikację Wycinek i Szkic i dokonać dalszych jego modyfikacji.

  Wycinek i Szkic

  Możemy dodatkowo zaznaczyć pewien element na zrzucie za pomocą kilku typów zakreślacza lub przyciąć obraz, jeśli nadal obejmuje on za duży obszar. Z tego miejsca możemy to ponownie skopiować do schowka zmodyfikowany zrzut albo po prostu zapisać go na dysku do późniejszego wykorzystania.

  Wycinek i Szkic

  Ja korzystam z tego narzędzia codziennie. Fakt, skrót ten nie jest może zbyt wygodny, ale jego wybranie to po prostu kwestia wprawy i przyzwyczajenia. Zresztą jeśli to jest przeszkoda nie do przeskoczenia, to nowy zrzut możecie zrobić bezpośrednio z poziomu aplikacji Wycinek i szkic.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://support.microsoft.com/pl-pl/help/4488540/windows-10-how-to-take-and-annotate-screenshots

  Polecamy również w kategorii Windows 10