Shift

Shift

 Paweł Wujczyk
Paweł Wujczyk
00:00
09.03.2006
0 komentarzy
11313 wyświetlenia

Shift - Powoduje przesunięcie parametrów przy wywołaniu programu wsadowego.

1: @echo off
2: echo %0
3:
echo %1
4: echo %2
5: echo %3
6: echo %4

Uruchamiając program wsadowy możemy podawać po jego nazwie parametry, które w programie oznaczone są kolejnymi cyframi poprzedzonymi znakiem procentu. I tak pierwszy parametr w programie oznaczamy ciągiem %1, drugi %2, trzeci %3 itd. Parametr %0 jest zawsze nazwą programu. Możemy go oczywiście używać w naszym kodzie. My podajemy jako parametry początkowe litery alfabetu.

1: @echo off
2: shift
3: echo %0
4:
echo %1
5: echo %2
6: echo %3
7: echo %4

Jeżeli w kodzie programu użyjemy polecenia shift parametry zamienią się miejscami tzn. %0 będzie wskazywał na parametr pierwszy, %1 na parametr drugi itd. Ostatnie wiersz jednak i tak się wykonał powodując uruchomienie komendy echo bez żadnych parametrów, czyli na ekranie został wyświetlony stan "echa". Możemy oczywiście wydając dwa polecenia shift przesunąć parametry o dwa miejsca.

1: @echo off
2: shift /2
3: echo %0
4:
echo %1
5: echo %2
6: echo %3
7: echo %4

Jeżeli są włączone polecenia rozszerzone dostępny jest dla polecenia shift parametr \x gdzie x jest liczbą z zakresu od jednego do 9. Przełącznik ten powoduje zaczynanie przesuwania od określonego parametru programu.

Nasz program nazywa się program.bat i znajduje się na dysku c:\. Uruchamiamy go wpisując w Wierszu polecenia jego nazwę czyli program. Wszystko co znajduje się pod pierwszą linijką C:\>program  zostało wygenerowane przez nasz program wsadowy. Używamy w programach komend, które zostały opisane wcześniej w tabeli. Jeżeli coś jest nie zrozumiałe należy cofnąć się do poprzednich objaśnień. W kodzie programu numerujemy linie aby prościej było źródło omawiać. W programach wsadowych zabronione jest numerowanie kolejnych wierszy.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Programy wsadowe (.bat)

Komentarze

Skomentuj

Autor