Menu kategorii
 • Shift

  Shift

   Paweł Wujczyk
  Paweł Wujczyk
  00:00
  09.03.2006
  12204 wyświetlenia

  Shift - Powoduje przesunięcie parametrów przy wywołaniu programu wsadowego.

  1: @echo off
  2: echo %0
  3:
  echo %1
  4: echo %2
  5: echo %3
  6: echo %4

  Uruchamiając program wsadowy możemy podawać po jego nazwie parametry, które w programie oznaczone są kolejnymi cyframi poprzedzonymi znakiem procentu. I tak pierwszy parametr w programie oznaczamy ciągiem %1, drugi %2, trzeci %3 itd. Parametr %0 jest zawsze nazwą programu. Możemy go oczywiście używać w naszym kodzie. My podajemy jako parametry początkowe litery alfabetu.

  1: @echo off
  2: shift
  3: echo %0
  4:
  echo %1
  5: echo %2
  6: echo %3
  7: echo %4

  Jeżeli w kodzie programu użyjemy polecenia shift parametry zamienią się miejscami tzn. %0 będzie wskazywał na parametr pierwszy, %1 na parametr drugi itd. Ostatnie wiersz jednak i tak się wykonał powodując uruchomienie komendy echo bez żadnych parametrów, czyli na ekranie został wyświetlony stan "echa". Możemy oczywiście wydając dwa polecenia shift przesunąć parametry o dwa miejsca.

  1: @echo off
  2: shift /2
  3: echo %0
  4:
  echo %1
  5: echo %2
  6: echo %3
  7: echo %4

  Jeżeli są włączone polecenia rozszerzone dostępny jest dla polecenia shift parametr \x gdzie x jest liczbą z zakresu od jednego do 9. Przełącznik ten powoduje zaczynanie przesuwania od określonego parametru programu.

  Nasz program nazywa się program.bat i znajduje się na dysku c:\. Uruchamiamy go wpisując w Wierszu polecenia jego nazwę czyli program. Wszystko co znajduje się pod pierwszą linijką C:\>program  zostało wygenerowane przez nasz program wsadowy. Używamy w programach komend, które zostały opisane wcześniej w tabeli. Jeżeli coś jest nie zrozumiałe należy cofnąć się do poprzednich objaśnień. W kodzie programu numerujemy linie aby prościej było źródło omawiać. W programach wsadowych zabronione jest numerowanie kolejnych wierszy.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Programy wsadowe (.bat)