Shared Innovation pomoże chronić własność intelektualną partnerów Microsoft

Shared Innovation pomoże chronić własność intelektualną partnerów Microsoft

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/5/2018, 10:53 PM

Liczba odsłon: 2574

Zarządzanie i ochrona własności intelektualnej mogą nastręczać wielu wątpliwości, zwłaszcza gdy została stworzona z wykorzystaniem zewnętrznej platformy. Znaki zapytania pojawiają się zwłaszcza w kwestii współpracy między firmami technologicznymi i ich klientami. By rozjaśnić te kwestie, Microsoft powołał do życia Shared Innovation Initiative i opublikował listę zasad dla klientów korzystających z jego technologii.

Shared Innovation Initiative

Jakie obawy pojawiają się, gdy klienci tworzą własność intelektualną (IP) bądź pracują z cudzą własnością? Niektórzy np. sądzą, że firmy technologiczne mogą tę wiedzę wykorzystać, aby wejść na rynek swoich klientów i konkurować z nimi - być może nawet korzystając z własności intelektualnej, którą klienci pomogli stworzyć. Microsoft uznał więc za stosowne sformułowanie i udostępnienie listy zasad, które wyjaśnią, czym firma kieruje się w swoim podejściu. Shared Innovation Initiative Principles to uzupełnienie opublikowanych w ostatnich latach list Windows Principles, Interoperability Principles, Privacy Principles oraz Cloud Trust Principles. Lista zasadniczo składa się z 7 punktów, które przytoczymy tu wraz z wyjaśnieniami.

  1. Poszanowanie własności istniejących technologii: Każdy z nas jest właścicielem istniejącej technologii i własności intelektualnej, które wykładamy na stół, gdy współpracujemy ze sobą. Jako że pracujemy z klientami, upewniamy się, że każdy z nas będzie posiadał własność ulepszeń wprowadzonych do odpowiednich (własnych) technologii, które stanowią rezultat współpracy.
  2. Zapewnienie klientowi własności nowych patentów i praw do wzorów: Ponieważ pracujemy razem nad stworzeniem nowej technologii, nasi klienci, a nie firma Microsoft, będą właścicielami wszelkich patentów i praw do wzorów przemysłowych, które wynikają z naszych wspólnych działań w zakresie innowacji.
  3. Wsparcie dla open source: Jeśli rezultatem naszej wspólnej innowacji jest stworzenie kodu źródłowego i nasi klienci tak zdecydują, Microsoft będzie współpracował z nimi, by wnieść wkład do projektu open source poprzez dostarczenie kodu, do którego używania klient posiada licencję.
  4. Udzielanie licencji z powrotem dla Microsoft: Microsoft otrzyma licencję na wszelkie patenty i prawa do wzorów w nowej technologii, które wynikają ze wspólnej innowacji, ale licencje będą ograniczone do ulepszania technologii jego platformy.
  5. Przenośność: Nie będziemy narzucać ograniczeń kontraktowych, które uniemożliwią klientom przenoszenie na inne platformy nowych, wspólnych innowacji, których są właścicielami.
  6. Jasność i przejrzystość: W toku rozwoju wspólnej innowacji będziemy współpracować z klientami, by zapewnić jasność i przejrzystość we wszystkich kwestiach związanych z własnością intelektualną.
  7. Uczenie się i doskonalenie: Będziemy kontynuować naukę z tej pracy i wykorzystamy tę wiedzę, aby dalej udoskonalać naszą pracę w zakresie wspólnej innowacji.

Były to krótkie wyjaśnienia zasad, którymi kieruje się Microsoft. Wyjaśnienia szczegółowe, obejmujące nieraz kilka akapitów i opatrzone przykładami, znaleźć można na stronie The Official Microsoft Blog. Jeśli interesuje Was kwestia ochrony IP w chmurze Azure, zachęcamy również do przeczytania naszego tekstu o programie Azure IP Advantage.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia