Usuwanie aplikacji w zmodyfikowanych obrazach Windows jest naruszeniem umowy licencyjnej?

Usuwanie aplikacji w zmodyfikowanych obrazach Windows jest naruszeniem umowy licencyjnej?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/17/2020, 5:52 PM

Liczba odsłon: 2819

Microsoft złożył skargę DMCA przeciwko rzekomo zmodyfikowanej wersji Windows o nazwie Ninjutsu OS. Twórca tego oprogramowania jest oskarżony o personalizowanie Windows 10 w sposób, który łamie warunki wynikające z umowy licencyjnej.

Jak twierdzi Microsoft, usunięcie konkretnych aplikacji Windows 10, odinstalowanie dołączonego oprogramowania i zmiana niektórych ustawień narusza prawa autorskie. Twórca modyfikacji uważa, że nie łamie żadnych praw autorskich. Autor stworzył Ninjutsu OS, by ułatwić początkującym wejście do świata ochrony informacji. Do obrazu dołączone są narzędzia i interfejs pomocne w tego typu pracy.

Wymieniane są następujące funkcje, które rzekomo łamią umowę licencyjną:

  • Personalizowanie Windows 10 za pomocą potężnych narzędzi i optymalizacji.
  • Ochrona prywatności poprzez dostrajanie i modyfikowanie Windows 10.
  • Wyłączenie wielu irytujących funkcji wbudowanych w Windows.
  • Usunięcie niechcianych składników Windows.
  • Usunięcie/wyłączenie wielu programów i usług Windows.

Modyfikacja ma "przechytrzać" techniczne ograniczenia Windows 10 i naruszać warunki umowy. Gigant miał wezwać twórcę do usunięcia ze strony linków do materiałów, które nie zostały autoryzowane przez Microsoft i uznawane są za nielegalną reprodukcję i dystrybucję treści Microsoftu.

Przeciwnicy zwracają uwagę, że Ninjutsu OS jest programem narzędziowym, który nie zawiera pirackiej wersji systemu i wymaga od użytkownika posiadania własnej licencji Windows 10. Skarga nie uściśla, jaka dokładnie zawartość Microsoftu jest reprodukowana; odnosi się tylko do wymienionych wcześniej kwestii.