Microsoft rozszerza ochronę patentową dla klientów Azure IoT

Microsoft rozszerza ochronę patentową dla klientów Azure IoT

Autor: Wojciech Błachno

Opublikowano: 3/28/2019, 3:07 PM

Liczba odsłon: 1889

Z chmury obliczeniowej Azure korzystają aktualnie tysiące klientów na całym świecie, od osób prywatnych aż po ogromne korporacje. Setki firm rocznie przenoszą swoje dane do sieci, aby mieć do nich łatwy dostęp. Microsoft chce pomóc swoim klientom w tym procesie, a także zapewnić wsparcie już po migracji. Chce również dbać o ich bezpieczeństwo i nie chodzi tu tylko o cyfrowe dane.

Na firmy z różnych dziedzin czyhają również niebezpieczeństwa natury prawnej, które mogą się objawiać różnego rodzaju pozwami o naruszenie własności intelektualnej. Istnieją firmy, które się w tym specjalizują, wykupują prawa do patentów tylko po to, by na tej podstawie pozywać inne firmy. Branża nazywa to zjawisko "trollingiem patentowym", który istotnie hamuje rozwój wielu dziedzin, a w szczególności rozwój technologii. Prawo jest niestety ślepe i takie pozwy pogrzebały już bardzo dużo owocnie zapowiadających się startupów.

Dlatego też Microsoft uruchomił specjalny program Azure IP Advantage, który rozciąga nad klientami swoisty parasol ochronny w postaci 10 000 patentów firmy Microsoft, które mogą służyć do obrony przed prawnymi atakami trolli patentowych. Wspominaliśmy o tym na początku ubiegłego roku.

Teraz Microsoft ogłosił, że rozszerza ten program, tym razem rozciągając ten patentowy parasol nad klientami Azure IoT, do których zaliczają się różnego rodzaju innowacyjne inicjatywy i startupy. Microsoft chce nie tylko ochronić takie projekty, ale również wykorzystać swoje zasoby patentowe, by przyspieszyć ich rozwój. Więcej na ten temat możecie przeczytać bezpośrednio na stronie Microsoftu.