SharePoint Spaces zapowiedziane. Teraz już oficjalnie!

SharePoint Spaces zapowiedziane. Teraz już oficjalnie!

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
22:51
21.05.2018
1308 wyświetleń

Parę godzin temu udostępniliśmy klip promujący SharePoint spaces, wówczas będący tylko przeciekiem. Na potwierdzenie i oficjalną zapowiedź nie trzeba było długo czekać. Microsoft, który prowadził dziś SharePoint Virtual Summit, szczegółowo przedstawił i wyjaśnił nową funkcjonalność, łączącą SharePointa z immersyjną zawartością 3D zarówno na klasycznych ekranach, jak i zestawach VR.

SharePoint Spaces

Swoją prezentację Microsoft rozpoczął od przypomnienia, że SharePoint ma klientów wśród ponad 400 000 organizacji i zdążył już zasłużyć na miano pioniera w łączeniu zarządzania dokumentami z publikowaniem, wprowadził to zarządzanie do chmury i wzbogacił je poprzez AI we współpracy z Microsoft Graph. Następny krok wiedzie poprzez SharePoint spaces. Rzeczywistość mieszana jest jednym z największych trendów technologicznych w nowoczesnym stanowisku pracy, zdolnym transformować sposób pracy każdego - od najwyższych menadżerów po pracowników pierwszej linii. Microsoft przypomina swoje niedawne zapowiedzi dwóch potężnych aplikacji Mixed Reality: Microsoft Remote Assist i Microsoft Layout. Dziś dołącza do nich trzecie rozwiązanie.

SharePoint spaces to właściwie zbiór immersyjnych doświadczeń rzeczywistości mieszanej, który pozwala nam oglądać i dokonywać interakcji z zawartością 3D pod dowolnym kątem oraz manipulować danymi i modelami produktów w czasie rzeczywistym. SharePoint upowszechnia, przenosi Mixed Reality do mainstreamu, pozwalając tworzyć wyróżniające się wizualnie "przestrzenie" każdemu i na dowolnym urządzeniu. Nowa platforma może znaleźć zastosowanie w różnych scenariuszach, takich jak:

  • Rekrutacja i onboarding - osoby starające się o pracę lub nowi pracownicy mogą poznać firmę w 360-stopniowym, wirtualnym powitaniu i wiadomości od menadżerów. Mogą nawigować po kampusie lub budynkach z mapami 3D, poznać strukturę organizacyjną firmy przy pomocy interaktywnego wykresu organizacji lub eksplorować bogate informacje o współpracownikach i produktach firmy.
  • Uczenie się - Mixed Reality ożywia proces uczenia się, wzmacniając naszą uwagę. W środowisku tym zyskujemy szerszą perspektywę tematu i celów naszej nauki. Eksplorujemy spersonalizowaną, odpowiednią i dynamiczną zawartość. Zaspokajamy ciekawość nowymi wglądamy i nurkujemy głęboko w tematy, które mają znaczenie. Uczymy się nie tylko poprzez czytanie i oglądanie, ale i doświadczanie wieloma zmysłami.
  • Rozwój produktów - SharePoint spaces pozwala tworzyć dla zespołów przestrzenie do tworzenia innowacji. Na dane, zawartość, modele prototypowe i procesy można spojrzeć z dowolnej strony. Do tej pory realizacja takich scenariuszy biznesowych była dość kosztowna głównie z uwagi na wymagany sprzęt (HMD). Teraz nie stanowi to już ograniczenia.

O co właściwie chodzi z tym tworzeniem zawartości? SharePoint spaces przypomina nieco edytor lub przeglądarkę 3D, tyle że łatwiejsze w obsłudze. Zacząć możemy od wybrania gotowego szablonu i spersonalizowania naszej przestrzeni, dodając tła, dźwięki, tekstury i oświetlenie. Następnie na scenę wprowadzamy zawartość, którą mogą być pliki już istniejące w SharePoint - dane, dokumenty czy obrazy. W rzeczywistości do SharePoint spaces można wprowadzać zawartość z całego Microsoft 365, ale też i z innych źródeł i usług. Microsoft dzieli się informacją, że jego klienci już teraz przechowują ponad petabajt zawartości 3D, w tym wideo w 360 stopniach nagrane smartfonami. "SharePoint spaces to najbardziej naturalny sposób przeglądania i interakcji z obiektami 3D, pozwalający ludziom dokonywać interakcji z obiektami, które mogłyby być zbyt liczebne, za duże lub zbyt dynamiczne w doświadczaniu w świecie rzeczywistym lub środowisku dwuwymiarowym" - dodaje Microsoft.

SharePoint stał się pierwszym rozwiązaniem, unifikującym współpracę nad zawartością z usługami, które obejmuje pliki, strony, a wkrótce również przestrzenie rzeczywistości mieszanej. Nowa funkcjonalność dostępna jest na razie tylko w wydaniu limited preview, do którego klienci i partnerzy mogą aplikować na stronie SharePoint spaces.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/blog/2018/05/21/sharepoint-innovations-transform-content-collaboration-with-mixed-reality-and-ai/

Polecamy również w kategorii Technologie VR, AR, MR