Sandbox, nowy układ Start i inne nowości w Windows 10 19H1 (kompilacja 18305)

Sandbox, nowy układ Start i inne nowości w Windows 10 19H1 (kompilacja 18305)

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:47
19.12.2018
5482 wyświetlenia

Microsoft udostępnił dziś nową kompilację Windows 10 Insider Preview. Jest to build 18305 z gałęzi 19H1, przeznaczony dla użytkowników w Fast Ring. To już ostatnia kompilacja Insider w tym roku! Zawiera ona jednak tyle nowości, że będzie co testować przez następne dwa tygodnie. Zmian jest sporo, począwszy od odświeżonego układu menu Start i Ustawień, poprzez usprawnienia Eksploratora plików, zabezpieczeń, schowka, opcji logowania, rozwiązywania problemów i Menedżera zadań, kończąc na nowym trybie piaskownicy i nowej aplikacji Office, którą jako pierwsi testować mogą Insiderzy. Na koniec jak zwykle wprowadzone poprawki i znane problemy. Wszystkie te zmiany poznacie bliżej w dalszej części tego tekstu!

Co nowego w kompilacji 18305 (19H1) dla PC?

Windows Sandbox, czyli tryb piaskownicy w Windows 10

Windows Sandbox to nowe, lekkie środowisko, pozwalające bezpiecznie uruchamiać aplikacje w odizolowanym trybie piaskownicy. Ile razy zdarzało nam się pobrać plik .exe lub inny, ale obawialiśmy się go otworzyć? Ile razy potrzebowaliśmy coś sprawdzić w czystej instalacji Windows 10, ale nie mieliśmy czasu na konfigurowanie maszyny wirtualnej? Windows Sandbox jest w stanie pomóc nam w tych i wielu innych scenariuszach!

Windows 10 19H1 build 18305 - co nowego?

Każda instancja piaskownicy działa jak czysty, świeżo zainstalowany system Windows 10. Po jej zamknięciu następuje trwałe usunięcie wszystkich powiązanych plików. Co więcej, wykorzystuje wirtualizację sprzętową za pośrednictwem hiperwizora, aby odizolować jądro od hosta. Jest to więc zdecydowanie bardzo bezpieczne rozwiązanie. Integracja piaskownicy z systemem Windows likwiduje konieczność instalacji dodatkowego oprogramowania. Windows Sandbox działa w zgodzie z ustawieniami danych diagnostycznych hosta, natomiast jego własne ustawienia prywatności są ustawione na wartości domyślne. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej funkcji?

 • Windows Sandbox jest częścią Windows 10 w edycjach Pro i Enterprise. Nie ma też potrzeby pobierania żadnego VHD.
 • Za każdym razem, kiedy uruchomimy Windows Sandbox, jest to czysta i całkowicie nowa instalacja Windows.
 • Po wyjściu z piaskownicy żadne dokonane w niej zmiany nie zostają zachowane na urządzeniu - wszystko zostaje utracone po zamknięciu aplikacji.
 • Sandbox używa opartej na sprzęcie wirtualizacji, aby izolować jądro (kernel). Microsoft Hypervisor umożliwia uruchamianie oddzielnego jądra, dzięki czemu Windows Sandbox jest odizolowany od hosta (naszego głównego, nadrzędnego systemu).
 • Środowisko piaskownicy w Windows działa wydajnie, ponieważ używa zintegrowanego dyspozytora jądra (planisty), inteligentnego zarządzania pamięcią i wirtualnego GPU.

Funkcję zainstalujemy, wyszukując w menu Start Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows i klikając pierwszy wynik, a następnie zaznaczając Windows Sandbox. Aby następnie uruchomić aplikację, wyszukujemy w menu Start Windows Sandbox i zaznaczamy pierwszy wynik.

W obecnej, rozwojowej wersji Windows Sandbox istnieje kilka znanych problemów, w tym:

 • Kiedy aplikacja instalowana jest po raz pierwszy oraz przy każdym zdarzeniu w procesie konfiguracji przez około minutę znacząco wzrasta zużycie CPU i aktywność dysku.
 • Otwieranie menu Start wewnątrz sandboksa zajmuje trochę więcej czasu, a niektórych aplikacji z niego nie uruchomimy.
 • Informacja o strefie czasowej w sandboksie nie jest synchronizowana z hostem.
 • Windows Sandbox nie wspiera instalatorów, które wymagają ponownego uruchomienia systemu.
 • Microsoft Store nie jest wspierany.
 • Nie są wspierane monitory z wysokim DPI.
 • Konfiguracje z wieloma monitorami nie są w pełni wspierane.

Wymagania sprzętowe funkcji Windows Sandbox opisaliśmy dokładnie tutaj.

Nowa historia ochrony w Zabezpieczeniach Windows

Microsoft w oparciu o sugestie użytkowników przeprojektował historię zagrożeń w aplikacji Zabezpieczenia Windows. Funkcjonalność ta nadal pokazuje elementy rozpoznane przez Windows Defender, ale informacje w niej zawarte są bardziej szczegółowe i łatwiejsze do zrozumienia. Możemy z tego miejsca lepiej poznać zagrożenia i dostępne akcje, a także zobaczyć historię skanowania offline. Poza tym historia uwzględnia blokady kontrolowanego dostępu do folderów, a także działania innych blokad. Rekomendacje działań, które zobaczymy, będą oznaczone żółtymi i czerwonymi wskazaniami.

Windows 10 19H1 build 18305 - co nowego?

Uproszczony układ menu Start

W odpowiedzi na feedback użytkowników Microsoft dodał uproszczony układ Start dla nowych urządzeń, nowych kont użytkownika i czystych instalacji Windows 10. Uproszczenie to polega na zminimalizowaniu obszaru Start do jednej kolumny ze zmniejszoną liczbą kafelków. Zmiany wejdą w życie również w komercyjnych i edukacyjnych edycjach Dziesiątki. Zmiana ta łączy się z możliwością odinstalowania większej liczby preinstalowanych aplikacji oraz łatwym odpinaniem folderów i grup kafelków, tworząc świeże spojrzenie na menu Start w Windows 10 19H1.

Windows 10 19H1 build 18305 - co nowego?

Warto jeszcze podkreślić, że po aktualizacji do tego builda nasze menu Start nie zmieni się automatycznie - nowy układ dotyczy tylko nowych instalacji Windows 10.

Ochrona przed naruszeniami w Windows Defender Antivirus

Ochrona przed naruszeniami (tamperingiem) to nowe ustawienie Windows Defender, dostępne w aplikacji Zabezpieczenia Windows. Kiedy jest włączone, chroni ono przed niepowołanymi zmianami w ważnych funkcjach ochrony, wliczając w to zmiany, które nie zostały wprowadzone bezpośrednio poprzez aplikację Zabezpieczenia Windows. Ustawienie to znajdziemy w Zabezpieczeniach Windows > Ochrona przed wirusami i zagrożeniami > Ustawienia ochrony przed wirusami i zagrożeniami > Zarządzaj ustawieniami.

Windows 10 19H1 build 18305 - co nowego?

Symbole i Kaomoji dostępne pod ręką

Windows 10 pozwala nam szybko wybierać Emoji z wygodnego menu, które otwiera się, gdy wykonamy skrót WIN + . (kropka), ale czy można w analogiczny sposób wprowadzać inne symbole i elementy? Od teraz to możliwe. O ile nie trzeba nikomu przedstawiać symboli, takich jak alternatywne nawiasy, znaki cytowania czy symbole matematyczne, o tyle Kaomoji wydaje się zjawiskiem egzotycznym... I poniekąd nim jest. Kaomoji to dosłownie z japońskiego "znaki twarzy" - sposób prezentowania twarzy z użyciem samego tekstu, np. (╯°□°)╯.

Windows 10 19H1 build 18305 - co nowego?

Od teraz nie musimy ich kopiować z zewnętrznych źródeł. Panel Kaomoji otworzymy skrótem WIN + ; (średnik), a panel symboli - skrótem WIN + , (przecinek). Nic prostszego! ¯\_(ツ)_/¯

Nowy wygląd historii schowka

Korzystacie z historii schowka? Funkcja ta zaczęła być rozwijana jeszcze w Redstone 5 i sama w sobie otrzymała pozytywny feedback. Użytkownicy prosili jednak o bardziej kompaktowy wygląd, ponieważ dotąd nawet elementy zawierające mało tekstu zajmowały tak samo dużo miejsca. Dotychczasowe rozwiązanie sprawdza się, gdy tekstu jest dużo, a także gdy wycinek zawiera grafikę, jednakże 90% wycinków zawiera tylko krótki tekst. Z tego względu Microsoft zoptymalizował wygląd menu historii schowka, tak by wysokość każdego wycinka była dostosowana do zawartości. Dzięki temu za jednym razem zobaczymy więcej elementów bez potrzeby przewijania widoku. Nowy design możemy sprawdzić, wykonując na klawiaturze skrót WIN + V.

Windows 10 19H1 build 18305 - co nowego?

Logowanie na konto Microsoft za pomocą telefonu - bez użycia hasła

Microsoft znalazł kolejne sposoby, by uatrakcyjnić "bezhasłowe" uwierzytelnianie. Dodał on mianowicie wsparcie dla tworzenia konta i logowania w Windows za pomocą telefonu. Jeśli utworzyliśmy konto Microsoft, podając numer telefonu, możemy zalogować się i je skonfigurować, podając kod SMS. Następnie możemy użyć rozpoznawania twarzy, linii papilarnych lub kodu PIN w Windows Hello (w zależności od możliwości urządzenia), aby zalogować się w Windows 10. Jak widać, nie ma w tym żadnego udziału tradycyjnych haseł tekstowych.

Tworzenie konta w oparciu o numer telefonu - bez użycia hasła

Konto tego typu możemy utworzyć na telefonie, np. w aplikacji Word. W jej opcjach logowania wystarczy wprowadzić numer telefonu.

Dodawanie konta w oparciu o numer telefonu do Windows 10

Gdy już utworzyliśmy "mobilne" konto bezhasłowe, możemy go użyć, aby zalogować się do Windows 10. W tym celu:

 • Dodajemy konto do Windows, udając się do Ustawień > Konta > Rodzina i inne osoby > Dodaj kogoś innego do tego komputera.
 • Blokujemy urządzenie i na ekranie logowania wybieramy konto z numerem telefonu.
 • Jako że nasze konto nie ma hasła, zaznaczamy Opcje logowania, klikamy alternatywny kafelek PIN, a następnie Zaloguj.
 • Przechodzimy przez proces uwierzytelniania i konfiguracji Windows Hello.
 • Tym sposobem możemy cieszyć się korzyściami, wynikającymi z bezpiecznego logowania bez hasła.

Na chwilę obecną funkcja działa tylko w Windows 10 w edycji Home. Microsoft zamierza ją jednak udostępnić także w pozostałych edycjach, o czym zostaniemy poinformowani.

Resetowanie numeru PIN jak w przeglądarce

Każdemu może się przytrafić, że zapomni hasła albo kodu PIN. Co wtedy? Nie trzeba wpadać w panikę. Na ekranie logowania klikamy Nie pamiętam mojego numeru PIN, po czym uruchomi się proces, pozwalający nam go zresetować. Jako że możemy to zrobić zarówno na ekranie blokady, jak i poprzez przeglądarkę, do tej pory procesy te nieco się różniły. By zniwelować zakłopotanie użytkowników, Microsoft postanowił ujednolicić te procesy. Gdy następnym razem zdarzy nam się zapomnieć PIN, proces jego resetowania w Windows 10 będzie przypominał ten z przeglądarki.

Windows 10 19H1 build 18305 - co nowego?

Na chwilę obecną nowa funkcja działa tylko w Windows 10 w edycji Home. Microsoft zamierza ją jednak udostępnić także w pozostałych edycjach, o czym zostaniemy poinformowani.

Zalecane rozwiązywanie problemów

Microsoft może automatycznie rozwiązywać problemy krytyczne z urządzeniem z Windows, aby zachować płynne działanie. Takim automatycznym rozwiązaniem może być przywrócenie domyślnych ustawień ważnych usług, dostosowanie ustawień do konfiguracji sprzętowej lub dokonanie innych zmian, które zapewnią systemowi Windows normalną pracę. Krytyczne rozwiązywanie problemów wykonuje się automatycznie i nie może zostać wyłączone.

Windows 10 19H1 build 18305 - co nowego?

Microsoft zaleca również rozwiązywanie problemów także takich, które nie mają krytycznego znaczenia dla funkcjonowania Windows, ale mogą wpłynąć na doświadczenie użytkownika. Rekomendacje dotyczyć mogą np. wyłączenia ustawienia, które powoduje niespodziewane wysypywanie się aplikacji, do czasu wydania odpowiedniej poprawki. Funkcja rozwiązywania problemów w Windows 10 sama da o sobie znać, gdy zalecane jest tego typu działanie, a użytkownik może zezwolić na jego wykonanie lub zignorować powiadomienie. Jeśli jednak je klikniemy, zostaniemy przeniesieni na stronę Rozwiązywanie problemów w Ustawieniach > Aktualizacja i zabezpieczenia, gdzie możemy zdecydować o podjęciu akcji (samo powiadomienie nie ma przycisków, które by to umożliwiały).

Windows 10 19H1 build 18305 - co nowego?

O tym, w jaki sposób ma działać zalecane rozwiązywanie problemów, zdecydujemy w Ustawieniach > Prywatność > Diagnostyka i opinie.

Automatyczny restart i logowanie (ARSO) dla komputerów firmowych

Jeśli jesteście znudzeni błyskającym ekranem po każdej aktualizacji ("Witaj", "Może to trochę potrwać" etc.), warto jest skorzystać z funkcjonalności ARSO. Po jej włączeniu urządzenie będzie się automatycznie restartować i logować po zakończeniu aktualizacji. Jest to część podejścia Seamless Update Story for Windows, które ma zredukować nieprzyjemności towarzyszące aktualizacjom. Od teraz można włączyć ARSO na komputerach połączonych z domeną, ale pod warunkiem, że spełniają one warunki:

 • BitLocker jest włączony i nie został wstrzymany na czas aktualizacji.
 • TPM 2.0.
 • SecureBoot.

Aby sprawdzić, czy na naszym komputerze można włączyć ASRO, udajemy się do Ustawień > Konta > Opcje logowania > Prywatność.

Windows 10 19H1 build 18305 - co nowego?

Jeśli przycisk jest włączony, a opcja nie jest zaznaczona na szaro, znaczy to, że ARSO jest włączone, a nasze urządzenie spełnia jego wymagania.

Jeśli przycisk jest włączony, a opcja jest zaznaczona na szaro, znaczy to, że ARSO jest włączone przez administratora, mimo że urządzenie nie spełnia wymagań bezpieczeństwa.

Jeśli natomiast przycisk jest wyłączony, a opcja jest zaznaczona na szaro, znaczy to, że urządzenie nie spełnia wymagań, a ARSO nie zostało włączone przez administratora.

Zmiana domyślnej karty w Menedżerze zadań

Do tej pory domyślnie mieliśmy wgląd w listę procesów, a chcąc sprawdzić statystyki wydajności procesora, karty graficznej i sieciowej, musieliśmy przejść do karty Wydajność. Kart tych jest w sumie siedem (Procesy, Wydajność, Historia aplikacji, Uruchamianie, Użytkownicy, Szczegóły, Usługi). Nowa funkcja pozwoli wybrać najważniejsze dla nas zagadnienie, które ustawimy jako domyślne. To z nim na pierwszym planie uruchamiać się będzie Menedżer zadań.

Windows 10 19H1 build 18305 - co nowego?

Aby wybrać kartę, z którą Menedżer zadań ma się zawsze otwierać, wchodzimy do Opcji > Ustaw kartę domyślną i wybieramy jedną z dostępnych pozycji. Na naszym redakcyjnym komputerze opcja nie jest jeszcze widoczna.

Nowe elementy na stronie głównej Ustawień

W głównym oknie Ustawień pojawił się nowy panel. Po jego lewej stronie zobaczymy awatar (jeśli takowy wgraliśmy) naszego konta Microsoft, a także nazwę użytkownika, adres e-mail oraz link do ustawień konta Microsoft. Obok znajdują się trzy skróty, dające nam dostęp do ustawień aplikacji Twój telefon, OneDrive Windows Update i do Microsoft Rewards. Przy każdej z ikon znajduje się znacznik, mówiący o stanie danej funkcji, co dodatkowo potwierdza podpis.

Windows 10 19H1 build 18305 - co nowego?

Część Insiderów zyskała dostęp do tego panelu już w poprzednich kompilacjach, ale Microsoft mówi o nim oficjalnie dopiero teraz. Wcześniej nie było na nim też ikony OneDrive, co świadczy o tym, że ostatecznie skrótów może być więcej. Także dziś nie ma pewności, że wszyscy Insiderzy otrzymają tę funkcję, ale powinna się ona stać dostępna dla wszystkich przed wydaniem 19H1. Na naszym redakcyjnym komputerze funkcja nie jest jeszcze widoczna.

Przyjazne wyświetlanie daty w Eksploratorze plików

W kompilacji 18298 Microsoft zmienił domyślny sposób sortowania w folderze Pobrane (sortowanie odbywa się według daty). Teraz czas na kolejną zmianę - przyjazne wyświetlanie daty. Co to takiego? Do tej pory daty w Eksploratorze plików wyświetlały się jedynie w formie cyfrowej, np. "19.12.2018 21:37". Teraz, gdy klikniemy prawym przyciskiem myszy kolumnę "Data modyfikacji", będziemy mogli zaznaczyć opcję Używaj przyjaznej daty. Po zaznaczeniu tej opcji daty modyfikacji będą się prezentowały w nowy sposób, np. "19 grudnia 2018", "Środa o 21:37", "38 minut temu" czy "Przed chwilą".

Windows 10 19H1 build 18305 - co nowego?

Na chwilę obecną funkcję testują tylko wybrani Insiderzy. Microsoft da znać, kiedy będzie ona dostępna dla wszystkich. Na naszym redakcyjnym komputerze funkcja nie jest jeszcze widoczna.

Powrót cieni w menu

Cienie - podobnie jak podświetlenia - stanowią część stylu Fluent Design. W dzisiejszej kompilacji powracają one do postaci, którą przedstawiono po raz pierwszy w kompilacji 17711. Przez pewien czas nie były one w tej formie dostępne, gdyż Microsoft nakładał poprawki w oparciu o feedback użytkowników.

Ponowne wydanie nowego japońskiego IME

Przez parę ostatnich tygodni japoński edytor IME znajdował się w trybie offline, a w tym czasie Microsoft wprowadzał poprawki w oparciu o feedback Insiderów. Teraz funkcja powraca z nowymi opcjami personalizacji klawiszy i poprawioną stabilnością okna "kandydatów".

Aplikacja Office dla Windows 10

Obecnie 40% użytkowników Office 365 w przeglądarce zaczyna swoją pracę od wejścia na Office.com. Od dziś nie trzeba będzie jednak otwierać tej strony, bowiem cała jej funkcjonalność została przeniesiona do nowej aplikacji. Aplikacja ta nosi po prostu nazwę Office i jest przeznaczona dla wszystkich w Windows 10. Jest to darmowa aplikacja, współpracująca nie tylko ze wszystkimi subskrypcjami Office 365, ale również z Office 2019, Office 2016 i Office Online.

Nowa aplikacja Office zastąpi aplikację Mój Office, która do tej pory pomagała nam zarządzać subskrypcją Office 365. Jeśli używacie tej aplikacji, w następnych miesiącach zostanie ona automatycznie zaktualizowana do tej zupełnie nowej wersji. Jeśli nie chcecie czekać, będzie można ją również pobrać z Microsoft Store. Począwszy od nadchodzącego lata, wszystkie nowe urządzenia z Windows 10 będą ukazywać się z już zainstalowaną aplikacją Office, dzięki czemu łatwiej będzie rozpocząć pracę z pakietem na nowym urządzeniu.

Windows 10 19H1 build 18305 - co nowego?

Kluczowe funkcje nowej aplikacji Office to:

 • Szybkie przełączanie się między aplikacjami: wszystkie nasze aplikacje Office zostały zgromadzone w jednym miejscu i możemy przełączać się między nimi jednym kliknięciem.
 • Powrót do pracy: możemy powrócić do niedawno używanych dokumentów, przypiętych dokumentów lub dokumentów, które nam udostępniono. Dotyczy to plików zarówno przechowywanych na urządzeniu lokalnym, jak i znajdujących się w OneDrive lub SharePoint.
 • Znajdowanie tego, czego potrzebujemy: dzięki trwałej integracji z Microsoft Search możemy szybko wyszukiwać aplikacje, dokumenty, osoby i strony, których potrzebujemy, by wykonać swoje zadania.
 • Dostosowanie do charakteru firmy: organizacje mogą włączyć do aplikacji Office swój branding, zintegrować ją z inną linią aplikacji biznesowych oraz dostosować ją do potrzeb użytkowników poprzez pojedyncze logowanie.

Na chwilę obecną nowa aplikacja Office dostępna jest dla Windows Insiderów w Fast Ring, a niebawem dostępność zostanie rozszerzona dla wszystkich w Windows 10.

Na zrzucie ekranu można zauważyć nowe ikony Office. Nie są one jeszcze dostępne dla Insiderów, a Microsoft pokazuje je, by dać użytkownikom przedsmak zapowiadanych zmian.

Lepsza współpraca Cortany z Microsoft To-Do

Cortana jako wirtualna asystentka od początku umożliwiała planowanie zadań i przypominała nam o nich (o ile korzystamy z obsługiwanej przez nią wersji językowej), natomiast aplikacja To-Do jest zorientowana praktycznie tylko na to. Teraz obie aplikacji nawiązały nić połączenia. Za pomocą Cortany można dodawać przypomnienia i zadania do To-Do, a wszystkie nasze zadania (pochodzące z Cortany, Outlook i To-Do) stają się dostępne w Microsoft To-Do. Aplikacji tej można używać wszędzie: na telefonie z Androidem, iPhonie, za pośrednictwem Cortany, na PC z Windows 10 i w przeglądarce. Cała wspomniana zawartość będzie zawsze zsynchronizowana.

Windows 10 19H1 build 18305 - co nowego?

Aby zsynchronizować zadania między wspomnianymi usługami, wymagany jest Windows 10 w kompilacji 18267+. Aktualnie funkcjonalność ograniczona jest regionalnie do Australii, Indii, USA i UK.

Windows Mixed Reality

Aktualizacja 02.01.2019: Microsoft wprowadza poprawki kosmetyczne w jego interfejsie dla gogli VR. Efekty możecie obejrzeć tutaj.

Poprawki i inne zmiany

 • Rozwiązano problem z bugcheckiem (BSOD-em) o treści "KERNEL SECURITY CHECK FAILURE" podczas tworzenia/uruchamiania VM-ów lub instalowania/wykonywania skanowania aplikacji antywirusowych;
 • Rozwiązano problem z wyświetlaniem białego tła ikony otwartego folderu w Eksploratorze plików mimo zastosowania ciemnej kompozycji;
 • Rozwiązano problem z Ustawieniami, wysypującymi się podczas otwierania ustawień mowy;
 • Rozwiązano problem z Centrum akcji, dla którego w ostatnich buildach nie wyświetlała się animacja otwarcia;
 • Rozwiązano problem z listą aktywności w wyszukiwaniu, na której wyświetlane były niespodziewanie stare oznaczenia czasowe;
 • Rozwiązano problem z polem wyszukiwania na pasku zadań, posiadającym czarne obramowanie mimo zastosowania jasnej kompozycji;
 • Rozwiązano problem z paskiem zadań, który w wybranych scenariuszach mógł stać się nagle całkowicie przezroczysty;
 • Rozwiązano problem z procesem taskhostw.exe, który mógł przez długi czas pochłaniać znaczące zasoby CPU;
 • Rozwiązano problem z Ustawieniami, wysypującymi się po kliknięciu "Wyświetl użycie magazynu na innych dyskach" w System > Pamięć;
 • Rozwiązano problem z opcją "Usuń poprzednie wersje systemu Windows" w ustawieniach Czujnika pamięci, której nie można było zaznaczyć;
 • Rozwiązano problem z kopią zapasową, której wykonanie kończyło się niepowodzeniem i towarzyszył temu kod błędu 0x80070013;
 • Jeśli wyszukiwarka ("Znajdź ustawienie") jest dostępna w Ustawieniach, będzie ona wyświetlana przed zakładkami w sekcji Aktualizacja i zabezpieczenia;
 • Rozwiązano problem z niektórymi stronami w Ustawieniach, na których wyświetlały był większy margines górny, niż na pozostałych;
 • Rozwiązano problem z niektórymi polami tekstowymi, na których nie wyświetlały się wybrane znaki, np. "☆";
 • Rozwiązano problem z obszarem roboczym funkcji Windows Ink, który używał starej ikony Microsoft Store;
 • Rozwiązano problem z oknem wyboru Emoji, które mogło rysować się częściowo poza obszarem ekranu;
 • Rozwiązano problem z wyświetlaniem Wskaźnika wprowadzania na pasku zadań, którego druga linia nie była zgodna z jasną kompozycją;
 • Zaktualizowano podpowiedź Narzędzia Wycinanie - mówi ona teraz o skrócie WIN + Shift + S;
 • Rozwiązano problem z kartą Szczegóły w Menedżerze zadań, na której niemożliwe było ustawienie sortowania według współużytkowanej pamięci procesora graficznego;
 • Rozwiązano problem z procesem ShellExperienceHost.exe, który uniemożliwiał przejście do trybu uśpienia. Wyświetlana była wiadomość o trwającej sesji Miracast, mimo że ta została już rozłączona;
 • Rozwiązano problem z High Definition Audio Controller, który nie uruchamiał się wraz z Code 10, przez co nie było dźwięku w słuchawkach i mikrofonie.

Znane błedy i problemy

 • Kolory hiperłączy w Sticky Notes w trybie ciemnym czekają na poprawę, jeśli funkcja wglądów jest włączona. Więcej o tym problemie pisaliśmy tutaj;
 • Aplikacja Zabezpieczenia Windows może pokazywać nieznany stan w obszarze ochrony przed wirusami i zagrożeniami lub nie odświeżać się poprawnie. Może to nastąpić po upgradzie, restarcie lub zmianie ustawień;
 • Proces o nazwie cmimanageworker.exe może się zawiesić, powodując spowolnienie systemu lub podwyższone zużycie CPU. Można w takiej sytuacji uruchomić ponownie komputer;
 • Uruchamianie gier, używających anti-cheatu BattlEye, powoduje wysypanie się do GSOD;
 • Drukarki USB mogą wyświetlać się podwójnie w Urządzeniach i drukarkach w Panelu sterowania. Ponowne zainstalowanie drukarki rozwiązuje ten problem.
 • Niektórzy użytkownicy mogą doświadczyć problemu z opcją wylogowania się z Cortany w ustawieniach jej zezwoleń;
 • Jeśli używamy Hyper-V i dodaliśmy zewnętrzny vSwitch obok domyślnego, wiele aplikacji UWP nie będzie mogło połączyć się z Internetem. Problem można rozwiązać, usuwając dodatkowy vSwitch;
 • Interfejs Harmonogramu zadań może wyświetlać się pusty, mimo że istnieją zaplanowane zadania. Jeśli tak się zdarzyło, zaplanowane zadania można podejrzeć tylko przez Wiersz poleceń;
 • Karty dźwiękowe Creative X-Fi nie działają poprawnie. Microsoft współpracuje z ich producentem, aby rozwiązać problemy;
 • Próba aktualizacji do kompilacji 18305 z systemu w trybie S kończy się niepowodzeniem;
 • Jeśli instalowaliśmy którykolwiek z ostatnich buildów z pierścienia Fast i przeszliśmy do Slow, składniki opcjonalne, takie jak tryb dla deweloperów, nie będą działać. Jeśli nam na nich zależy, powinniśmy na razie pozostać w Fast Ring.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/windowsexperience/2018/12/19/announcing-windows-10-insider-preview-build-18305/

Polecamy również w kategorii Windows Insider