Menu kategorii
 • SUSE Linux Enterprise Server i openSUSE Leap już w Sklepie Windows

  SUSE Linux Enterprise Server i openSUSE Leap już w Sklepie Windows

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  13:23
  26.06.2017
  2292 wyświetlenia

  W zeszłym roku Windows 10 zyskał wsparcie dla linuksowego Basha, a już w tym roku, podczas konferencji BUILD 2017 zapowiedziano wprowadzenie systemów Linux do Sklepu Windows w ramach zbliżającej się aktualizacji Fall Creators Update. Obok wspieranego już wcześniej Ubuntu do Sklepu trafić miały też Fedora i SUSE. Ten ostatni zaliczył właśnie debiut, a jego dwie dystrybucje mogą już pobrać Insiderzy.

  SUSE udostępnił w Sklepie Windows dwie swoje dystrybucje - Linux Enterprise Server 12 oraz openSUSE Leap 42. Pobrać mogą je na razie tylko Insiderzy, korzystający z najnowszych kompilacji poglądowych Windows 10 (16190.0 lub wyższych). To jednak nie wszystko. By móc uruchomić Linuksa wewnątrz Windows 10, potrzebne będzie minimum 2 GB pamięci RAM (zalecane 4 GB) i 200 MB wolnej przestrzeni dyskowej na pakiet instalacyjny. Obie dystrybucje uruchamiają się w środowisku piaskownicy (sandbox), niemniej jednak posiadają możliwość pełnej instalacji bez potrzeby wprowadzania modelu dual-boot.

  Linux Enterprise Server 12 w Windows 10

  Dlaczego udostępniono dwie różne dystrybucje? Przede wszystkim z uwagi na różnice w docelowych zastosowaniach. SUSE Linux Enterprise Server jest bezpiecznym, open-source'owym systemem serwerowym, przeznaczonym dla środowisk zarówno fizycznych, jak też wirtualnych i opartych na chmurze. SUSE Linux Enterprise Server 12 jest modularnym systemem także do ogólnych zastosowań i uruchamia się na większości architektur procesorów. Użytkownicy mogą zarejestrować się, by zyskać darmową subskrypcję deweloperską na 1 rok. openSUSE Leap 42 jest z kolei stabilną, stosunkowo łatwą w użyciu dystrybucją kierowaną do użytkowników i deweloperów pracujących na platformach desktopowych i serwerowych. Założeniem twórców jest możliwość obsługi zarówno przez początkujących użytkowników, jak i przez geeków, którzy z sympatycznego pingwina wyciskają siódme poty.

  Dystrybucje linuksowe dla Windows 10 staną się ogólnodostępne we wrześniu, kiedy to do powszechnego użytku zostanie oddana aktualizacja Fall Creators Update. Jeśli jednak korzystacie z Windows 10 w wersji Insider Preview, obie dystrybucje możecie pobrać już teraz:
  openSUSE Leap 42 | SUSE Linux Enterprise Server 12


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://www.neowin.net/news/suse-linux-enterprise-server-and-opensuse-leap-come-to-the-windows-store-for-insiders

  Polecamy również w kategorii Sklep Microsoft