Rozpoznawanie mowy w kolejnych językach i inne zmiany w Windows 10 20H1 (build 18885)

Rozpoznawanie mowy w kolejnych językach i inne zmiany w Windows 10 20H1 (build 18885)

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:56
26.04.2019
4554 wyświetlenia

Po dość długiej, ponad dwutygodniowej przerwie w dostawie nowych kompilacji Microsoft wypuścił kolejne wydanie Windows 10 20H1. Jak wiadomo, gałąź ta jest już otwarta dla Insiderów w Fast Ring i nie trzeba starać się o dołączenie do Skip Ahead. W kompilacji 18885 znajdziemy parę nowości związanych z aplikacją Your Phone (Twój telefon), funkcją dyktowania, aplikacją Centrum opinii i Narratorem. Jak zwykle dodano też poprawki.

Co nowego w kompilacji 18885 (20H1) dla PC?

Wsparcie dla kolejnych modeli z Androidem w aplikacji Twój telefon

Zgodnie z obietnicą aplikacja Twój telefon wspiera kolejne modele urządzeń: OnePlus 6, OnePlus 6T oraz Samsung Galaxy S10e, S10, S10+, Note 8 i Note 9. Więcej na ten temat pisaliśmy już tutaj.

Powiadomienia ze smartfona w aplikacji Twój telefon

Od dziś w wersji poglądowej działa nowa funkcja - Powiadomienia. Dzięki niej nie musimy już sięgać po telefon za każdym razem, by sprawdzić powiadomienia. Możemy tego dokonać wprost z aplikacji Twój telefon na komputerze z Windows 10. Z tego też miejsca mamy nad nimi kontrolę, tj. możemy wybrać, od których aplikacji chcemy odbierać powiadomienia, a także je odrzucać. Odrzucenie powiadomienia na jednym urządzeniu powoduje jego odrzucenie na drugim!

Twój telefon

Poglądowa wersja tej funkcji pozwala na:

 • Podgląd przychodzących powiadomień z telefonu w czasie rzeczywistym.
 • Podgląd wszystkich powiadomień z telefonu w jednym miejscu.
 • Ustawienie, które powiadomienia chcemy otrzymywać.
 • Odrzucanie powiadomień pojedynczo lub wszystkich za jednym zamachem.

Funkcjonalność będzie stopniowo udostępniana Insiderom w kompilacjach 19H1 (tak przynajmniej informuje Microsoft), więc możemy ją zauważyć dopiero za kilka dni. Aplikacja działa na komputerach z Windows 10 w wersji minimum 1803 (RS4) i współpracuje z większością telefonów z Androidem 7.0 lub nowszym.

Na chwilę obecną mogą wystąpić problemy z automatycznym pojawianiem się powiadomień. W takich przypadkach należy je odświeżyć. Ponadto nie ma jeszcze możliwości odpowiadania na powiadomienia.

Dyktowanie w kolejnych językach

Funkcja dyktowania pozwala nam wprowadzać tekst za pomocą mowy. Rozpoznawanie mowy w Windows 10 ogranicza się jednak do wybranych języków, pośród których jak dotąd nie ma polskiego. Ich lista jednak znacząco się wydłużyła i oprócz angielskiego (USA) obejmuje teraz angielski (Kanada), angielski (UK), angielski (Australia), angielski (Indie), francuski (Francja), niemiecki (Niemcy), włoski (Włochy), hiszpański (Hiszpania), hiszpański (Meksyk), portugalski (Brazylia) i chiński (uproszczony, Chiny).

dyktowanie

Jeśli używamy którejś z wymienionych wersji językowych, funkcję dyktowania możemy sprawdzić pod skrótem Win + H. Trzeba pamiętać, że do jej działania niezbędne jest pobranie zasobów mowy w ustawieniach języka. Dyktowanie opiera się na języku naszej aktywnej klawiatury. Aby przełączać się między językami, wykonujemy skrót Win + spacja.

Centrum opinii w wersji 1.1903

Microsoft wypuścił nową wersję Centrum opinii (Feedback Hub). Zawiera ona zmiany oparte na opiniach Insiderów, takie jak możliwość przeglądania opinii po angielsku w systemach z inną wersją językową, a także publikowanie opinii po angielsku w nowym formularzu.

Nowa funkcja Narratora

Narrator obsługuje teraz nowe polecenie, które dostarcza podsumowania strony internetowej (Narrator + S). Na chwilę obecną w podsumowaniu znajdują się informacje o hiperłączach, punktach orientacyjnych i nagłówkach.

Poprawki i inne zmiany

 • Rozwiązano problem, w rezultacie którego nośnikom (magazynom) USB i kartom SD były przypisywane inne litery dysku po aktualizacji.
 • Rozwiązano problem z nieoczekiwanym wyświetlaniem wiadomości o konfiguracji poinstalacyjnej dopiero po jakimś czasie aktywnego używania PC po zalogowaniu.
 • Poprawiono układ ustawień głośności aplikacji i preferencji urządzeń w ustawieniach dźwięku.
 • Poprawiono opisy tekstowe ustawień zasad grupy dla Czujnika pamięci, by były czytelniejsze.
 • Rozwiązano problem ze zbyt długim komunikatem "Proszę czekać" na stronie "Make Windows better", pojawiającej się po pierwszym zalogowaniu. Rozwiązano też problem z wyświetlaniem tej strony dopiero po jakimś czasie aktywnego używania PC po zalogowaniu.
 • Rozwiązano problem z Windows Hello, które po zablokowaniu urządzenia logowało użytkownika z powrotem.
 • Rozwiązano problem z wyświetlaniem pustego, niebieskiego ekranu przy próbie połączenia z pulpitem zdalnym.

Znane błędy i problemy

 • Wcześniej występowały problemy ze starszymi wersjami oprogramowania antycheatowego używanego w grach, gdzie po aktualizacji do ostatnich buildów 19H1 mogło dochodzić do wysypywania się systemu z błędami GSOD. Microsoft pracuje z partnerami nad poprawkami dla ich oprogramowania, a większość gier otrzymała już łatki zapobiegające tym problemom. By zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, warto upewnić się, że uruchamiamy aktualne wersje gier, nim wykonamy aktualizację. Microsoft współpracuje też z deweloperami systemów antycheatowych i gier, aby rozwiązać podobne problemy, które mogą wystąpić w buildach 20H1, a także aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia ich w przyszłości.
 • Niektóre czytniki kart SD od Realtek nie działają poprawnie. Microsoft bada sprawę.
 • Jeśli używamy pulpitu zdalnego, by połączyć się z rozszerzoną sesją VM, wyniki wyszukiwania na pasku zadań nie będą widoczne (pusty obszar) do czasu zrestartowania explorer.exe.
 • Microsoft bada raporty o funkcji Wyświetlanie nocne, która nie włącza się do czasu ponownego uruchomienia na niektórych urządzeniach z włączonym szybkim uruchamianiem.
 • Występuje zauważalne opóźnienie przy przeciąganiu panelów emoji i dyktowania.
 • Ochrona przed naruszeniami może być wyłączona w aplikacji Zabezpieczenia Windows po aktualizacji do tej kompilacji. Można ją włączyć ręcznie.
 • Niektóre funkcje menu Start i listy wszystkich aplikacji nie są przetłumaczone na języki, takie jak FR-FR, RU-RU i ZH-CN.
 • Jeśli instalowaliśmy którykolwiek z ostatnich buildów z pierścienia Fast i przeszliśmy do Slow lub Release Preview, składniki opcjonalne, takie jak tryb dla deweloperów, nie będą działać. Jeśli nam na nich zależy, powinniśmy na razie pozostać w Fast Ring.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/windowsexperience/2019/04/26/announcing-windows-10-insider-preview-build-18885/

Polecamy również w kategorii Listy zmian w kompilacjach