Qualcomm Snapdragon XR1 zasili HoloLens 2.0?

Qualcomm Snapdragon XR1 zasili HoloLens 2.0?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:37
15.06.2018
0 komentarzy
597 wyświetleń

Pod koniec maja Qualcomm pokazał światu Snapdragon XR1 Platform, którą nazywa pierwszą na świecie platformą, dedykowaną Rzeczywistości Rozszerzonej (Extended Reality). XR1 jest specjalnie zoptymalizowana pod kątem AR i AI, co pasuje jak ulał do konwencji HoloLens. Jeśli wierzyć źródłom portalu Engadget, XR1 będzie faktycznie zasilał drugą generację gogli rzeczywistości mieszanej Microsoftu.

Snapdragon XR1 w HoloLens 2.0

Druga generacja HoloLens (tak naprawdę jest to trzecie podejście) zaczęła niedawno nabierać realnych kształtów za sprawą serii raportów. Mniej lub bardziej wiarygodne źródła donoszą o specyfikacji sprzętowej, charakterystyce i cenie gogli, które rzekomo trafią na rynek konsumencki w pierwszym kwartale 2019 roku. Oficjalnie wiadomo, że dużą część dedykowanych podzespołów wyprodukuje sam Microsoft, ale kwestia głównego procesora nadal stoi pod znakiem zapytania. Spekulacje rozbijały się o Snapdragona 845 czy nawet układ Intela, jednakże Engadget przekonuje, że wcale nie tędy droga.

"Niektórzy myśleli, że w HoloLens 2 może być upakowany Snapdragon 845, ale nasze źródło twierdzi, że zamiast tego zestaw będzie zasilany przez niedawno zapowiedzianą platformę XR1 od Qualcomm. XR1 został zbudowany w wyraźnym celu dostarczenia »wysokiej jakości« doświadczeń VR i AR. Firma obiecuje dźwięk kierunkowy, nakładki 3D i wideo 4K w 60 klatkach na sekundę" - oznajmia Daniel Cooper z Engadget. XR1 to platforma, integrująca szereg technologii Qualcomm, takich jak wielordzeniowy CPU w architekturze ARM, procesor wektorowy, GPU i silnik sztucznej inteligencji Qualcomm AI Engine. Układ jest też zdolny do lokalnego machine learningu, co jak najbardziej leży w interesie Microsoftu.

Choć anonimowe "źródła zaznajomione z Microsoft" lepiej jest traktować z dozą rezerwy, to ich przecieki często się sprawdzają. Tak czy inaczej żadna z zainteresowanych stron nie odniosła się jeszcze do tych rewelacji. Co więcej, zapowiadając XR1 dwa tygodnie temu, Qualcomm nie wymienił Microsoftu na liście producentów OEM, którzy już tworzą rozwiązania na bazie XR1. Pierwsi partnerzy to Meta, VIVE, Vuzix i Picoare.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.engadget.com/2018/06/15/microsofts-hololens-2-will-use-qualcomms-new-xr1-vr-chip/

Polecamy również w kategorii HoloLens

Komentarze

Skomentuj

Autor