Przegląd wersji Windows 10 Fall Creators Update

Przegląd wersji Windows 10 Fall Creators Update

Autor: Amadeusz Labuda

Opublikowano: 10/20/2017, 12:00 AM

Liczba odsłon: 3412

Najświeższa wielka aktualizacja dedykowana popularnej Dziesiątce to zdecydowanie dobra okazja do migracji dla tych, którzy jeszcze korzystają ze starszych systemów. Niesie to ze sobą cały szereg korzyści, takich jak chociażby dużo większe bezpieczeństwo oraz cały wachlarz nowych opcji niedostępnych nigdzie indziej. Przed osobą planującą zakup licencji Windows 10 pojawia się jednak pewne standardowe wręcz pytanie - jaką wersję wybrać? W tym artykule postaramy się rozłożyć tę kwestię na czynniki pierwsze.

Przegląd wersji Windows 10

Na samym początku warto zaznaczyć, że nie do każdej z wersji systemu mają dostęp zwykli użytkownicy. O ile Windows 10 Pro czy też Windows 10 Home dostać można bez problemu, o tyle uzyskanie Windows 10 w wersji China Goverment Edition (zwłaszcza legalnego) graniczy praktycznie z cudem. Mało tego, niektóre systemy operacyjne Windows stworzone zostały z myślą o konkretnych zastosowaniach, w innych po prostu się nie sprawdzając. Przyjęło się więc uważać, że najbardziej skierowanymi na odbiór przez konsumentów indywidualnych systemami Microsoftu są: Windows 10 Home, Windows 10 Pro oraz Windows 10 S. Przy okazji wspomnieć można, że wersje Enterprise i Education dedykowane są konkretnym sektorom, czyli firmom oraz szkolnictwu (ewentualnie dostawcom sprzętu). Windows 10 for Workstations oraz Windows 10 Core IoT są z kolei przeznaczone do bardzo specyficznych celów. Pierwszy z nich napędza superkomputery, drugi zaś urządzenia zbudowane w oparciu o koncepcję IoT. Bardzo hermetyczny wydaje się być Windows 10 Team służący napędzaniu Surface Hub – tylko za jego pomocą urządzenie to może wykorzystywać wszystkie swoje atrybuty. Oczywiście nie jest to jedyne rozwarstwienie występujące w przypadku systemów operacyjnych giganta z Redmond, bowiem zwykle przed ich instalacją wybrać należy, jaka ich wersja nas interesuje - 32 czy też 64-bitowa. Generalnie wybór ten zależy zwykle od dostępnego sprzętu – dla przykładu 32-bitowe wersje Windows nie są w stanie obsłużyć większych ilości dostępnej pamięci RAM. Przejdźmy jednak do opisu poszczególnych wariantów najnowszego systemu operacyjnego stworzonego przez giganta z Redmond.

Windows 10 Home

Jedną z najpopularniejszych wersji Windows od zawsze była edycja Home. Bardzo często dodawana była ona do kompletnych komputerów – spowodowane było to jej niższą ceną w stosunku do Windows 10 Pro. Zasadniczo jest to najbardziej podstawowa wersja systemu zachowująca, jednakże, pełne walory użytkowe i możliwości z perspektywy zwykłego użytkownika. Nie cechują jej żadne specjalne restrykcje, aczkolwiek pozbawiona jest ona kilku bardziej zaawansowanych opcji, głównie powiązanych z obsługą sieci i zasadami grup. Zakładając, że oczekujemy dobrego i stabilnego systemu dla komputera domowego, Windows 10 Home powinien okazać się idealnym wyborem.

Windows 10 S

Wersja ta dedykowana jest szeroko pojętemu sektorowi edukacyjnemu oraz osobom, które stawiają bezpieczeństwo systemu ponad jego funkcjonalność. Najistotniejszą cechą Windows 10 S jest brak możliwości instalacji aplikacji pochodzących spoza Sklepu Windows – a więc również i tych potencjalnie szkodliwych. Nie znajdziemy tu niektórych nieco bardziej zaawansowanych opcji dostępnych w pozostałych edycjach Dziesiątki, lecz ma to również swoje plusy, bowiem system staje się przez to odrobinę łatwiejszy w obsłudze. W ostatnim czasie na rynku pojawiło się całkiem sporo niskobudżetowych laptopów wyposażonych w Windows 10 S – domyślnie korzystać z nich mają uczniowie. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie mogą oni samodzielnie instalować na nim gier, które mogłyby rozpraszać ich podczas zajęć.

Windows 10 Pro

Bardziej rozwinięta wariacja Windows 10 Home. Znajdziemy w niej wszystkie opcje, które dostępne są dla standardowego użytkownika. Oznacza to w praktyce, że uzyskujemy znacznie większą kontrolę nad naszym sprzętem. Niesie to jednak ze sobą pewne ryzyko, bowiem w niektórych sytuacjach brak odpowiedniej wiedzy i doświadczenia może przerodzić się w awarię systemu czy nawet prowadzić do uszkodzenia sprzętu. Korzystanie z tej wersji Windows zalecane jest zwłaszcza osobom dogłębnie obeznanym już ze środowiskiem oraz domorosłym informatykom. Warto w tym miejscu nadmienić, że przepaść dzieląca Windows 10 Pro oraz Home z biegiem czasu ulega zmniejszeniu – niektóre wysoce zaawansowane opcje (jak chociażby korzystanie z systemu plików ReFS) zostały przeniesione do najbardziej zaawansowanych wariantów Windows 10.

Windows 10 Enterprise

Jest to specjalnie stworzona na potrzeby firm (zwłaszcza tych większych) wersja Dziesiątki. Oferuje ona znacznie większe spektrum zaawansowanych opcji zabezpieczających, jak chociażby wieloskładnikowe opcje logowania. Ponadto w ręce informatyków oddane zostały dużo bardziej złożone narzędzia zarządzania zarówno pojedynczym komputerem, jak i całymi grupami. Licencjonowanie odbywa się w inny sposób niż w przypadku wcześniej wymienionych wariantów Windows 10 – tym razem skorzystać trzeba ze specjalnego programu przygotowanego dla firm, bowiem proste zakupienie licencji nie wchodzi tu w rachubę.

Windows 10 Enterprise LTSB

Bardzo charakterystyczną edycją systemu operacyjnego giganta jest Windows 10 LTSB, czyli stabilniejsza wersja Windows 10 Enterprise. Różni się ona od swojego pierwowzoru tym, że w jej przypadku nie są pobierane żadne nowe funkcje, zaś okres oferowanych aktualizacji zabezpieczeń został określony na 10 lat. Nie znajdziemy tu niektórych funkcji czy też aplikacji preinstalowanych, jak na przykład Sklep Windows.

Windows 10 Education

Jest to inny wariant Enterprise posiadający praktycznie takie same cechy. Odróżnia go zasadniczo jedynie fakt, że dystrybuowany jest na odmiennych zasadach - Academic Volume Licensing.

Windows 10 Pro Education

Również i ta edycja jest bardzo podobna do Windows 10 Enterprise. Zakupić ją mogą jednak jedynie odpowiednio licencjonowani producenci sprzętu, ponadto zawiera ona w sobie specjalną aplikację Set Up School PCs pozwalającą na skonfigurowanie ustawień za pomocą pamięci USB. W Windows 10 Pro Education nie znajdziemy Cortany, sugestii Sklepu Windows ani Windows Spotlight.

Windows 10 for Workstations

Jest to dosyć nowy narybek w ofercie Microsoftu. Edycja ta dedykowana jest jedynie najpotężniejszym z komputerów, czemu trudno się zresztą dziwić, znając jej specyfikę – umożliwia ona między innymi skorzystanie z konfiguracji aż czterech procesorów, zwiększonej powierzchni magazynowej (aż 6TB) oraz modułów pamięci trwałej NVDIMM-N. To jednak nie wszystko, bowiem na obsłudze sprzętu się nie kończy. Windows 10 for Workstations obsługuje między innymi technologie takie jak system plików ReFS oraz mechanizm współdzielenia plików SMB Direct. Jak łatwo zauważyć, Windows 10 for Workstations przygotowany został do celów specjalnych, jak chociażby przeprowadzania dokładnych analiz rynkowych oraz innych wymagających mocy obliczeniowej czynności.

Windows 10 Core IoT

Systemy operacyjne Microsoftu można teraz instalować również na tak niepozornych układach, jak chociażby Rapsberry Pi. Do działania w ten sposób przystosowany został Windows 10 Core IT, czyli solidnie odchudzona wersja Dziesiątki. Umożliwia ona tworzenie urządzeń bazujących na koncepcji Internet of Things (IoT) nawet osobom, które są na bakier z Linuksem. Logicznym więc jest, że system ten dedykowany jest przede wszystkim konstruktorom oraz zapalonym majsterkowiczom tworzącym domowe gadżety.

Windows 10 for Business

Kolejną pozycją na liście jest Windows 10 for Buisness. Dostępny jest on wyłącznie podczas korzystania z subskrypcji Microsoft 365, czyli pakietów łączących w sobie zarówno pakiet Office 365, jak i sam system operacyjny. Sam Windows w tej formie jest ulepszoną wersją Pro wzbogaconą o takie składniki, jak Windows Defender Security Controls, Windows AutoPilot oraz automatyczny system wdrażania aplikacji Office. Oczywiście głównym odbiorcą tego rozwiązania są firmy, w końcu to one najwięcej mogą na nim zyskać. Dodatkowo pakietem zainteresowane mogą być instytucje edukacyjne i niektóre urzędy.

Windows 10 Team

Prawdopodobnie najrzadziej spotykaną obecnie odsłoną popularnej Dziesiątki jest Windows 10 Team. Zorientowana jest ona zasadniczo na obsługę zaledwie jednego urządzenia – Surface Hub. wyłącznie dzięki wykorzystaniu tego właśnie systemu gigantyczny tablet skorzystać może w pełni ze swoich zalet takich jak chociażby uruchamianie ekranu, gdy ktoś znajduje się w tym samym pomieszczeniu.

Windows 10 China Government Edition

Definitywnie najtrudniejsza do uzyskania edycja Windows 10. Tym, co ją wyróżnia, jest dogłębna lokalizacja objawiająca się nie tylko poprzez zastosowany język, lecz również zaawansowane funkcje systemu, między innymi te dotyczące zabezpieczeń. Stworzona została, jak sama nazwa wskazuje, na potrzeby chińskiego rządu, wobec czego łatwo domyślić się, że żadne dane telemetryczne oraz im podobne nie opuszczają państwa środka. Niektórzy spekulują nawet, że posiada ona wbudowany mechanizm umożliwiający ominięcie cenzury obecnej w tamtejszym rejonie.

Windows 10 Mobile

Ostatnią pozycją na liście jest wersja mobilna najnowszego systemu operacyjnego stworzonego przez Microsoft. Nie znalazła się tu ona przypadkiem; jak wiadomo coraz mniej sprzętów korzysta z tej wersji Windowsa. Dodatkowo nie jest to pełnoprawny odpowiednik desktopowego Windows 10 - brakuje w tym przypadku wielu opcji dostępnych na normalnych komputerach.

Gdzie kupić?

Jeszcze nie tak dawno temu, posiadając licencję na Windows 7 bądź 8.1 bez problemu można było dokonać jej, w pełni legalnej, aktualizacji, umożliwiającej korzystanie z Windows 10. Czasy te jednak oficjalnie minęły, wobec czego konieczny może okazać się zakup nowej licencji, tym razem dotyczącej stricte Windows 10. Jeżeli nie wiecie, gdzie można takową zakupić, zapraszamy do naszego sklepu! Znajdziecie w nim wszystkie najpopularniejsze wersje najnowszego systemu giganta z Redmond. Warto przy tym wiedzieć, że same aktualizacje są oczywiście darmowe, wobec czego nie ma potrzeby zamartwiać się kosztami w przyszłości!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia