Przegląd nowości w Windows Phone 8.1

Przegląd nowości w Windows Phone 8.1

Autor: Marcin Paradowski

Opublikowano: 4/30/2014, 12:00 AM

Liczba odsłon: 9668

Windows Phone 8.1 – Przegląd nowości

Pojawienie się na rynku urządzeń mobilnych Windows Phone 8 w październiku 2012 roku było nie małą rewolucją. Przede wszystkim ze względu na zmianę jądra systemu z Windows CE, stosowanego w Windows Mobile, na Windows NT, w którym część komponentów jest taka sama jak w desktopowym Windows 8. Pozwoliło to na uciszenie krytyki dotyczącej braku obsługi podzespołów wysokiej klasy, a co za tym idzie, dorównanie urządzeniom konkurencji spod znaku Google czy Apple. I tak oto mamy maj 2014 roku, kiedy to zostaje opublikowana najnowsza edycja systemu Windows Phone, oznaczona numerem 8.1. Na chwilę obecną dostępna jest wersja Preview for Developers, a finalnej, publicznej wersji możemy spodziewać się w połowie roku.

Odświeżony Ekran Start

Ekran Start w Windows Phone 8.1 otrzymał kilka usprawnień, a przede wszystkim nie jest już tak monotonny pod względem kolorystycznym. Jedną ze zmian jest możliwość wyświetlenie większej ilości kafelków w jednym rzędzie i według pierwotnych planów, funkcja ta miała być dostępna wyłącznie dla smartfonów z ekranem większym niż 4,5 cala. Kolejną nowością jest możliwość ustawienia tapety na ekranie startowym. W znacznym stopniu podnosi to atrakcyjność systemu na tle konkurencji, która oferowała tą funkcjonalność od samego początku istnienia systemów Android czy IOS. Aby skorzystać z obu nowości w Windows Phone 8.1 należy przejść do Ustawienia, a następnie ekran+motyw. W głównej części ekranu, pod menu z wyborem Tła i Koloru wiodącego znajdziemy przycisk wybierz zdjęcie, dzięki któremu ustawimy Tło ekranu startowego. Jeśli przewiniemy ekran w dół odnajdziemy sekcję Możesz zmienić rozmiar i liczbę kafelków na ekranie startowym i ustawiamy przełącznik na Włączony. Teraz wystarczy przejść do Ekranu Start aby zobaczyć wprowadzone zmiany.

Odświeżony Ekran Start

Centrum powiadomień

Więcej kafelków i tapeta na ekranie startowym to nie koniec niespodzianek jakie Microsoft przygotował w Windows Phone 8.1. Aby wyświetlić Centrum powiadomień wystarczy przeciągnąć palcem wzdłuż ekranu od samej góry.

Centrum powiadomień

Jak widać na powyższym zdjęciu, oprócz wskaźnika zasięgu, połączenia internetowego czy zegarka, mam także pasek przełączników, które można modyfikować oraz obszar informacyjny: o nieodebranych połączeniach, odebranych wiadomościach SMS/MMS czy wiadomościach e-mail. To właśnie ta funkcja była najbardziej wyczekiwana przez użytkowników Windows Phone 8, między innymi ze względu na to, iż takie systemy jak Android czy IOS posiadały ją od samego początku. Wspomniane przełączniki można modyfikować przechodząc do Ustawienia, a następnie powiadomienia+akcje.

Centrum powiadomień

Ponadto możemy również wybrać, które z zainstalowanych aplikacji, mogą wyświetlać powiadomienia, a także zdefiniowanie jak mają one wyglądać.

Centrum powiadomień

Synchronizacja i kopia zapasowa

Kopia zapasowa

Narzędzie kopii zapasowej wizualnie nie uległo zmianie, za to jego funkcjonalność została wzbogacona o wykonywanie kopii zapasowej wyglądu ekranu startowego, ulubionych z przeglądarki Internet Explorer czy zapamiętanych haseł. Jest to ukłon w stronę analogicznego narzędzia znanego posiadaczom systemu Windows 8.

Multitasking

W porównaniu do Windows Phone 8 multitasking w wersji 8.1 mobilnych okienek został w znacznym stopniu usprawniony. Na wzór rozwiązania z systemu IOS naciśnięcie przycisku Windows aplikacja jest przełączana w stan zawieszenia i aby do niej powrócić, z ekranu startowego, wystarczy nacisną przycisk wstecz. Aplikacje takie jak nawigacja, Cortana, czy oszczędzanie baterii będą zawsze działać w tle, chyba że je definitywnie wyłączymy.

Multitasking

Kontakty, wiadomości, połączenia

Kontakty w Windows Phone 8.1 nie uległy specjalnej przemianie, jednak jedna z funkcji - Połączenia została wzbogacona o możliwość przyłączania do wybranego kontaktu skrótu do programu Skype, Facebook czy Whatsapp, jeśli wybrana osoba korzysta z tych programów.

Historia połączeń został uzupełniony o dwie, długo wyczekiwane funkcje: dedykowany skrót do strony kontaktu oraz szczegółową historię połączeń, wraz z czasem połączeń oraz wysłanych odebranych wiadomości. Aby sprawdzić szczegółową historię wystarczy otworzyć wybrany kontakt, a następnie należy przewinąć w prawo do zakładki historia. Aktualizacja nie ominęła również wiadomości. Po otwarciu konwersacji, a następnie wybraniu opcji mamy możliwość przełączenia do ekranu kontaktu oraz wyłączenia/włączenia powiadomień. Pozostając w temacie wiadomości nie sposób pominąć klawiatury, która została wyposażona w technologię znaną z klawiatury Swype, dostępnej dla systemu Android. Cały jej urok na szybkim pisaniu bez odrywania palca od ekranu.

Kontakt

Ekran połączenia wyposażono w dodatkowy przycisk wideo-połączenia. W trakcie wykonywania połączenia z daną osobą możemy w dowolnym momencie przełączyć się na wideo-rozmowę Skype. Warunkiem skorzystania z tej opcji jest posiadanie przez obie strony zainstalowanego programu Skype oraz posiadanie aktywnego połączenia internetowego.

Ekran połączenia

Czujniki

Największą bolączką w Windows Phone 8, zwłaszcza wśród posiadaczy smartfonów posiadających 4GB pamięci wbudowanej, był brak możliwości instalacji aplikacji czy gier na karcie pamięci. Można by rzec, że modły tych użytkowników zostały wysłuchane, bowiem Windows Phone 8.1 umożliwia instalację programów i gier na karcie microSD. Domyślnie ustawiona jest opcja instalacji w pamięci wbudowanej, jednak istnieje szybki sposób by to zmienić. Wystarczy bowiem przejść do menu aplikacji i wybrać Czujnik pamięci, gdzie z opcji dla nowych aplikacji i pobranych plików wybieramy Karta SD.

Czujnik pamięci

Menadżer połączeń WiFi został wzbogacony o Czujnik sieci WiFi, dzięki któremu automatycznie podłączymy się do HOT-SPOTów niezabezpieczonych hasłem. Dodatkowo możemy udostępnić nasze ulubione sieci WiFi znajomym, korzystającym z outlook.com, Skype czy Facebook. Nie ma znaczenia czy dana sieć była zabezpieczona hasłem czy też nie, znajomi będą mogli się połączyć z taką udostępnioną przez nas siecią.

Oszczędzanie baterii

Jedna z opcji dostępnych do tej pory w ustawieniach, oszczędzanie baterii, w Windows Phone 8.1 jest teraz dostępna jako jedna z aplikacji. Wskazuje nie tylko procentowe zużycie baterii, ale pozwala również na konfigurację aplikacji, które mogą działać w tle. Pozwoli to przede wszystkim na wydłużenie czasu działa naszego smartfona między kolejnymi ładowaniami baterii.

Cortana

Google ma swoje Google Now, IOS ma Siri, a Windows Phone 8.1 ma Cortanę. Czym jest Cortana? To jedna z najważniejszych nowości jakie zawitały do mobilnej wersji systemu Microsoftu, osobisty asystent, przemawiający do nas głosem Jen Taylor, znanej graczom Halo. Co możemy zrobić za pomocą Cortany? Możemy poprosić ją by przypomniała nam o dowolnym wydarzeniu, o wskazanej godzinie i dacie. Możemy również poprosić o przypomnienie by złożyć życzenia urodzinowe naszym znajomym lub gratulacje z powodu awansu w pracy. Ponadto możemy poprosić o wykonanie połączenia telefonicznego, wysłanie wiadomości SMS. Dodanie notatki, ustawienie alarmu, odtworzenie konkretnego utworu lub rozpoczęcie nawigacji do wskazanego miejsca, a to jeszcze nie wszystko co możemy zrobić za pomocą Cortany.

Niestety Cortana nie jest jeszcze dostępna dla naszego kraju, a najbliższy termin dostępności osobistego asystenta w Windows Phone 8.1 to rok 2015. Ewentualne problemy z korzystaniem z Cortany, Microsoft usprawiedliwia tym, że asystent jest w fazie beta.

Multimedia

Kolejną nowością, którą chcielibyśmy wam przedstawić jest rozdzielenie aplikacji muzycznej oraz do odtwarzania filmów. Interfejs tych aplikacji jest bardzo podobny do tego, który możemy zobaczyć w konsoli XBOX. W aplikacji muzyka możemy przeglądać muzyczną zawartość według: artysty, albumu, piosenek czy playlist. Ponadto, jeśli nasze urządzenie wyposażone jest w odbiornik radiowy, w kolekcjach pojawi się skrót umożliwiający uruchomienie radia. Jest też dobra informacja dla użytkowników podkastów, ponieważ Windows Phone 8.1 został wyposażony w dedykowaną aplikację, którą znajdziemy pod literą P w menu aplikacji.

Muzyka i podkasty

Album ze zdjęciami również przeszedł lekki lifting. Oprócz albumów i ulubionych znajdziemy również zakładkę wszystkie, gdzie zdjęcia są pogrupowane według daty wykonania. Interfejs aparatu fotograficznego uległ zmianom, które polegają na możliwości edycji podręcznych skrótów umieszczonych z lewej strony aplikacji. Skróty te możemy wyłączać czy też zmienić pozycję danego skrótu, a do wyboru mamy: wybór aparatu (przedni lub tylna kamera, jeśli urządzenie jest wyposażone w dwie kamery), rozdzielczość, selektor dodatku foto, lampa, balans bieli, ekspozycja czy ustawienia ISO. Powyższa lista skrótów może się różnić w zależności od posiadanego przez nas smartfona. Oprócz wykonywania pojedynczych zdjęć lub nagrywania filmów mamy także możliwość wykonania serii zdjęć. Pozwoli nam to w późniejszym czasie wybrać z takiej serii konkretne zdjęcie, które naszym zdaniem będzie najlepsze i zapisania go w pamięci telefonu/karcie SD.

Aparat, album ze zdjęciami

Kalendarz

Aplikacja kalendarza w Windows Phone 8.1 została gruntownie przemodelowana i wzbogacona o widok tygodniowy, który jest znacznie przyjemniejszy w obsłudze, niż dotychczasowy, domyślny widok miesięczny. Kafelki dni tygodnia, poza przypisanymi do konkretnej daty wydarzeniami, oferuje nam wgląd do urodzin naszych znajomych z portalu społecznościowego Facebook, a nawet prognozy pogody. Oczywiście nadal dostępna jest opcja zmiany widoku kalendarza z tygodniowego na miesięczny, roczny czy pojedynczy dzień, ale w przeciwieństwie do wersji z Windows Phone 8, ostatni wybrany widok jest zapamiętywany.

Kalendarz

Internet Explorer 11

Sztandarowa przeglądarka giganta z Redmond w Windows Phone 8.1 została zaktualizowana do wersji 11. Oprócz obsługi kart i synchronizacji z komputerową wersją Internet Explorer 11 w Windows 8.1, mobilna wersja posiada dodatkowe narzędzia i opcje dostępne pod przyciskiem Ustawienia zaawansowane. Znajdziemy tam między innymi: opcję włączenia/wyłączenia filtra SmartScreen czy Don’t track, ale również możliwość zmiany rozmiaru czcionki widoku czytania, zmianę domyślnego usługodawcy wyszukiwania.

Internet Explorer 11

Ale to jeszcze nie wszystko. Internet Explorer 11 oferuje również zapamiętywanie haseł, przeglądanie stron w trybie inprivate, przypinanie stron internetowych do ekranu startowego czy nawigowanie przez przeciągnięcie palem po ekranie w prawą lub lewą stronę.

Sklep Windows Phone 8.1

Sporą aktualizację otrzymała również aplikacja mobilnej wersji sklepu. Posiada on teraz wsparcie dla automatycznych aktualizacji aplikacji zainstalowanych w naszych smartfonach. Możemy również wybrać kiedy aktualizacje mają być pobrane: czy w przypadku połączenia internetowego jakie dostarcza nam operator sieci komórkowej lub w przypadku aktywnego połączenia WiFi. Dodatkowo aktualizacje sprawdzane się kilka razy dziennie, co jest znaczącym usprawnieniem w porównaniu z wersją sklepu dostępnego w Windows Phone 8, gdzie powiadomienia o nowej wersji aplikacji mogła pojawić się nawet kilka dni/tygodni po publikacji.

Podsumowując

Nadchodzący Windows Phone 8.1 zapowiada się bardzo dobrze, nawet jak na wersję testową, która została przez nas wzięta pod lupę. Lista zmian jest naprawdę imponujące i zostaną dostrzeżone przez każdego użytkownika mobilnych okienek od Microsoftu. Co prawda można trochę po narzekać, że tak dużo czasu zajęło Microsoftowi wdrożenie tapety dla ekranu startowego, ale jak powiadają najstarsi znawcy tematu: lepiej późno niż wcale. Naszym zdaniem, aktualizacja oznaczona numerem 8.1 pozwoli gigantowi z Redmond realnie powalczyć o klienta, a co za tym idzie, zwiększyć swoje udziały w rynku mobilnych systemów operacyjnych.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia