Programowanie za pomocą zwykłego języka już możliwe dzięki OpenAI Codex

Programowanie za pomocą zwykłego języka już możliwe dzięki OpenAI Codex

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/11/2021, 6:43 PM

Liczba odsłon: 4273

Już od dawna mówi się o tym, że sztuczna inteligencja przejmie zadania programistów, ale ile w tym prawdy? Z pewnością AI będzie stawała się coraz lepsza i zdolniejsza, ale jeśli chodzi o pisanie kodu, to póki co jest w stanie tworzyć tylko proste projekty w oparciu o ich wyjaśnienie za pomocą języka naturalnego bądź na podstawie przykładów. Jednym z najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie jest Codex autorstwa OpenAI — system tłumaczący język naturalny na kod programistyczny.

Stworzyliśmy ulepszoną wersję OpenAI Codex, naszego systemu AI, który tłumaczy język naturalny na kod, i od dzisiaj udostępniamy ją poprzez nasz API w prywatnej becie. Codex to model, który napędza GitHub Copilot, który zbudowaliśmy i uruchomiliśmy we współpracy z GitHubem miesiąc temu. Codex, biegły w kilkunastu językach programowania, potrafi teraz interpretować proste polecenia w języku naturalnym i wykonywać je w imieniu użytkownika, co umożliwia zbudowanie interfejsu w języku naturalnym dla istniejących aplikacji. Zapraszamy teraz firmy i programistów do tworzenia na bazie OpenAI Codex za pośrednictwem naszego interfejsu API.
— OpenAI

Codex opiera się na modelu językowym GPT-3, który cechuje się bardzo wysokim rozumieniem mowy naturalnej człowieka i potrafi generować teksty będące często nie do odróżnienia od tych napisanych przez człowieka. Jakość tych rezultatów jest na tyle wysoka, że wiążą się z nimi pewne obawy — na przykład czy sztuczna inteligencja może być wykorzystana do produkcji fake newsów na masową skalę. Optymistycznie nastawia jest fakt, że twórcy — OpenAI, Microsoft i inne firmy zajmujące się rozwojem AI — rozwijają również sztuczne inteligencje, które wykrywają fake newsy, a sam model GPT-3 ma wiele pożytecznych zastosowań, takich jak choćby pisanie skryptów i programów za pośrednictwem OpenAI Codex.

Języki programowania są tym, za pośrednictwem czego człowiek może wydawać polecenia komputerowi w sposób zrozumiały dla obu stron. Kod w języku wysokiego poziomu (takim jak np. JavaScript, C albo Python) jest tłumaczony na kod maszynowy, który już z kolei nie jest zrozumiały dla człowieka, tak samo jak dla maszyny nie jest zrozumiały nasz język naturalny (np. język polski albo angielski). Odpowiednie modele językowe mogą jednak sprawić, że nasze polecenia zostaną zrozumiane i zamienione w działający kod. W przypadku OpenAI Codex są to na przykład zdania "zrób tak, żeby piłka odbijała się od boków ekranu" albo "pobierz te dane z użyciem publicznego API i posortuj je według daty". W rzeczywistości system (bądź też "model programistyczny ogólnego zastosowania") może generować kod w kilkudziesięciu różnych językach programowania, nie tylko w JavaScript. Codex wspiera m.in. Go, Perl, PHP, Ruby, Swift i TypeScript, Shell, a najlepiej radzi sobie z Pythonem.

OpenAI Codex w dużej mierze opiera się na rozumieniu języka naturalnego GPT-3, ale produkuje kod, a nie zdania w językach naturalnych. Językiem wejściowym jest w tym przypadku angielski. OpenAI Codex wspomaga komputery, aby lepiej rozumiały intencje ludzi, co może wspomóc każdego, by mógł robić więcej z komputerami — komentują twórcy. W początkowej fazie Codex będzie oferowany za darmo, a OpenAI już pracuje nad jego skalowaniem.