Python zdeklasował Javę jako drugi najpopularniejszy język programowania

Python zdeklasował Javę jako drugi najpopularniejszy język programowania

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/5/2020, 2:08 PM

Liczba odsłon: 3217

TIOBE to holenderska firma zajmująca się jakością oprogramowania, która prowadzi indeks społeczności programistów, będący uznaną miarą popularności języków programowania. Index został już w tym miesiącu zaktualizowany i warto przyjrzeć się zaszłym w nim zmianom. A te są dość przełomowe, bowiem Python stał się drugim najbardziej popularnym językiem, wyprzedzając Javę. Na pierwszym miejscu utrzymał się stary dobry C, który nawet odnotował niewielki wzrost popularności w porównaniu z zeszłym miesiącem.

Po raz pierwszy od początku TIOBE index, który miał miejsce blisko 20 lat temu, Java i C nie zajmują już dwóch pierwszych miejsc. C nadal jest numerem jeden, ale teraz to Python upomniał się o drugie miejsce. Niektórzy mówią, że ten ostatni przypływ popularności Pythona jest spowodowany boomem w takich obszarach, jak data mining, AI i analiza numeryczna. Ale ja mam na ten temat własną opinię. Wierzę, że popularność Pythona ma związek z ogólnym zapotrzebowaniem. W przeszłości większość aktywności programistycznych była wykonywana przez inżynierów oprogramowania. Dziś natomiast umiejętności programistyczne są potrzebne wszędzie i brakuje deweloperów oprogramowania. W konsekwencji potrzebujemy czegoś prostego, co mogliby opanować ludzie niebędący inżynierami oprogramowania, coś łatwego do nauki z szybkimi cyklami edycji i płynnym wdrażaniem. Python spełnia wszystkie te potrzeby.
— Paul Jansen, CEO w TIOBE Software

Python zyskał od zeszłego miesiąca +2,27% w indeksie, podczas gdy Java skończyła z wynikiem -4,57%. Drobny wzrost zaliczyły też języki C (+0,17%), C++ (+1,99%) czy C# (+0,36%). Java praktycznie od 2005 roku lawirowała tylko między pierwszym a drugim miejscem, podobnie jak C, który jednak (z krótszymi lub dłuższymi przerwami) okupował pierwsze miejsce od ładnych kilku dekad. W końcu jest on uznawany za "podstawę wszystkiego" i gdyby nie on, komputery pewnie do dziś pozostawałyby w mrokach średniowiecza. No dobrze, na koniec rzućmy jeszcze okiem na wykres z ostatnich dwóch dekad.

TIOBE index

Przypomnijmy jeszcze, że Python dla Windows 10 jest od niedawna dostępny do pobrania z Microsoft Store. Jeśli natomiast chcielibyście poznać go od strony praktycznej, polecamy Wam sprawdzić kurs Pythona dla początkujących w formie darmowych tutoriali wideo od Microsoft.