GitHub Copilot łamie prawo? Free Software Foundation ma spore zastrzeżenia

GitHub Copilot łamie prawo? Free Software Foundation ma spore zastrzeżenia

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
14:50
05.08.2021
3368 wyświetleń

GitHub Copilot to nowa usługa towarzysząca AI wbudowana w Visual Studio Code. Wspiera on szereg języków i frameworków i czyni życie deweloperów łatwiejszym dzięki oferowanym sugestiom dla całej linii funkcji wewnątrz IDE. GitHub Copilot jest napędzany przez OpenAI Codex i został wytrenowany na miliardach linijek kodu open-source. Brzmi świetnie, ale Free Software Foundation (FSF) ma wobec tego projektu spore zastrzeżenia.

Adwokaci open-source skarżą się przede wszystkim na to, że Copilot do działania wymaga zamkniętego oprogramowania, takiego jak Visual Studio czy Visual Studio Code, co zdaniem FSF czyni go substytutem usługi jako oprogramowania i służy do uzyskania władzy nad komputerami innych osób. Zdaniem fundacji wiele kwestii wymaga rozstrzygnięcia przez sąd:

Deweloperzy chcą wiedzieć, czy trenowanie sieci neuronowej na ich oprogramowaniu można uznać za dozwolone użycie. Inni, którzy mogą chcieć korzystać z Copilota, zastanawiają się, czy fragmenty kodu i inne elementy skopiowane z repozytoriów hostowanych na GitHub mogą spowodować naruszenie praw autorskich. I nawet jeśli wszystko może być zgodne z prawem, aktywiści zastanawiają się, czy nie jest coś fundamentalnie niesprawiedliwego w tym, że firma tworząca oprogramowanie własnościowe buduje usługi na podstawie ich pracy.
— Free Software Foundation

Free Software Foundation gromadzi białe księgi dotyczące interesujących ją kwestii oraz płaci ich autorom. Organizację interesują zwłaszcza takie tematy, jak naruszenie praw autorskich, dozwolony użytek, naruszenie licencji GPL, zgodność z licencjami wolnego oprogramowania czy sposoby upewnienia się, czy kod nie jest chroniony copyrightem.

Fundacja zdaje sobie sprawę, że jest to nowa przestrzeń, i gotowa jest podjąć dyskusję z deweloperami i branżowymi liderami, aby wyznaczyć odpowiednie standardy trenowania modeli AI.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/the-free-software-foundation-thinks-github-copilot-should-be-illegal/

Polecamy również w kategorii GitHub