Prezentacja na wyjeździe

Prezentacja na wyjeździe

Autor: Paweł Wujczyk

Opublikowano: 11/2/2006, 12:00 AM

Liczba odsłon: 4986

Po wykonaniu prezentacji, przychodzi taki czas, kiedy musimy wygłosić z jej pomocą wykład. Jeżeli pokaz będzie się odbywał na naszym komputerze nie będziemy mieli, żadnych problemów z uruchomieniem pliku. Co jednak w przypadku, w którym slajdy musimy przenieść i otworzyć na nieznanej jednostce? Przecież na 'pokazowym' komputerze może nie być zainstalowanego programu PowerPoint, również może tam nie być dostępnych czcionek jakie użyliśmy w prezentacji.

Przed wszystkimi niespodziankami możemy zabezpieczyć się tworząc płytę zawierającą bezpłatną przeglądarkę PowerPoint Viewer, która otworzy bez problemu owoce naszej pracy. Nagrajmy nośnik zawierający ww. aplikacje.

Otwórzmy prezentację i z menu Plik wybierzmy pozycję Spakuj na dysk CD...

Naszym oczom ukaże się okno Pakowanie na dysk CD. Możemy w nim zmienić opcje dotyczące naszego krążka. Zacznijmy od nazwy jaką będzie posiadać nasza płyta. W pole Nazwij dysk CD: wpisaliśmy tytuł. Przyjrzyjmy się teraz innym kontrolkom w omawianym oknie. Przycisk Dodaj pliki... jak sama nazwa wskazuje pozwala dołączyć do krążka dodatkowe dane. Jednak nie mogą to być dowolne pliki, możemy dodać jedynie zbiory PowerPointa czyli jedynie inne prezentacje. Jeżeli zdecydujemy się na nagranie dodatkowych pokazów będziemy mogli również je odtworzyć. Kolejny przycisk w oknie to kontrolka Opcje... kliknijmy w niego i przekonajmy się co oferuje nam ten moduł.

W dolnej części okna umieszczone są dwa pola pozwalające wpisać nam hasło do otwierania oraz modyfikowania prezentacji. Jeżeli w pokazie umieszczamy ważne, tajne informacje dobrze jest skorzystać z wpisania haseł w te miejsca. Nad ww. polami znajdują się opcje dotyczące dołączania plików. Jedynie pozycja Osadzone czcionki typu TrueType jest wyczyszczona. Powinniśmy ją zaznaczyć jeżeli w prezentacji stosowaliśmy niestandardowe czcionki i nie jesteśmy pewni czy na komputerze, którym pokaz będzie się odbywał wzory te będą dostępne. Pamiętajmy jednak, że dołączenie czcionek może znacząco zwiększyć rozmiar prezentacji.

Pole Powerpoint Viewer pozwala nam na dostosowanie zachowania prezentacji umieszczonej na płycie. Możemy tutaj ustawić czy pokaz ma startować automatycznie po włożeniu do napędu oraz, które z prezentacji (jeżeli dodaliśmy do płyty więcej niż jedną) mają się uruchomić. Po dokonaniu wyboru kliknijmy przycisk OK aby zaakceptować zmiany.

Powróciliśmy do podstawowego okna pozwalającego na przeniesienie prezentacji na płytę CD. Możemy już kliknąć w przycisk Kopiuj na dysk CD. Proces nagrywania rozpocznie się.

Jeżeli nie chcemy nagrywać płyty a np. przenieść dane na pendrive w oknie Pakowanie na dysk CD zamiast przycisku Kopiuj na dysk CD powinniśmy zaznaczyć Kopiuj do folderu a następnie wybrać odpowiedni katalog i tam zapisać dane.

Po pomyślnym zapisaniu danych program spyta czy chcemy wykonać koleją kopię prezentacji. Jeżeli w tym oknie odpowiemy przecząco to to już ostatni krok jaki musieliśmy wykonać w komputerze źródłowym.

Prześledźmy teraz proces uruchamiania prezentacji na systemie gdzie nie posiadamy zainstalowanego PowerPoint'a. Jest to już naprawdę łatwe.

Jeżeli nie zmieniliśmy domyślnych ustawień dotyczących odtwarzania prezentacji z płyty. Przeglądarka PowerPoint Viewer sama wystartuje po włożeniu płyty do napędu. W innym przypadku musimy dwukrotnie kliknąć na ikonę programu: pptview.exe.

Naszym oczom ukaże się umowa licencyjna programu, którą oczywiście musimy zaakceptować. Po tym kroku nasza prezentacja się rozpocznie. Nie potrzebujemy dokonywać żadnych dodatkowych ustawień czy zmian.

Warto nauczyć się tworzyć płyty samodzielne z prezentacjami ponieważ jest to czynność prosta a może nas uchronić przed chwilami wielkiego zakłopotania podczas spotkania biznesowego, na którym nie będziemy mogli przedstawić owoców swej pracy przez brak odpowiedniego oprogramowania na komputerze przygotowanym przez organizatorów.