Praca nie mieści się na ekranie? Z pomocą przychodzi HoloLens

Praca nie mieści się na ekranie? Z pomocą przychodzi HoloLens

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/16/2016, 7:10 PM

Liczba odsłon: 2667

W ostatnich miesiącach widzieliśmy sporo przykładów wykorzystania HoloLens w samodzielnych rozwiązaniach. A co, gdyby tak połączyć hełm AR z istniejącym już środowiskiem pracy, którego centrum stanowi zestaw PC? Przykład takiej stacji roboczej zademonstrował użytkownik YouTube'a, The Holo Herald.

Na poniższej demonstracji zobaczycie "biuro w rzeczywistości rozszerzonej" - stanowisko pracy, w którego skład wchodzi zwykły komputer PC z kilkoma monitorami oraz jego rozszerzenie w postaci umieszczonych obok okien holograficznych. Zamiast inwestować w kolejne ekrany, użytkownik może uruchomić hologramy aplikacji Microsoft Edge, Sklepu Windows, Zdjęcia, Muzyka Groove czy edytora kodu. Windows Holographic nie czyni tu specjalnych trudności, bowiem od początku wiadomo było, że "każda aplikacja dla Windows 10 jest hologramem". W taki sposób nasz tradycyjny obszar roboczy można wielokrotnie rozszerzyć, "zawieszając" dodatkowe okna w wolnej przestrzeni. HoloLens nie stawia bowiem ograniczeń na wzór ciasnych niekiedy ram ekranu monitora. Do dyspozycji mamy praktycznie całą przestrzeń otaczającą użytkownika.

Jednoczesne używanie PC i HoloLens zwiększa wydajność i - w wybranych scenariuszach - także wygodę pracy. Warto mieć na uwadze, że oba urządzenia są zasilane oddzielnie i w pełni od siebie niezależne. Pracując jednak w aplikacjach, na których jesteśmy zalogowani poprzez konto Microsoft lub inne - dane między aplikacjami synchronizują się, przez co kończąc pracę na jednym urządzeniu, można ją kontynuować na drugim. Wartym uwagi jest też aspekt prywatności. Gdy pracujemy z laptopem w miejscu publicznym, zawsze istnieje szansa, że ktoś może podejrzeć zawartość naszego ekranu lub dosłownie patrzeć nam na ręce podczas wpisywania hasła. HoloLens zapewnia całkowitą prywatność, bowiem hologramy są widoczne tylko dla użytkownika soczewek i nie sposób podejrzeć ich z zewnątrz.

Oczywiście z hełmu AR od Microsoft można korzystać w taki sam sposób bez towarzystwa komputera PC - HoloLens jest bowiem całkowicie samodzielnym komputerem typu wearable. Czy jest więc sens pracować w tym samym czasie na dwóch urządzeniach? Sądzimy, że w wybranych scenariuszach - tak. A Wy, drodzy czytelnicy CentrumXP, co sądzicie o takim połączeniu?

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia