Pojedyncza aplikacja Office już ogólnodostępna na Androida i iOS

Pojedyncza aplikacja Office już ogólnodostępna na Androida i iOS

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:57
19.02.2020
1944 wyświetlenia

Pierwsze wzmianki o pojedynczej aplikacji mobilnej łączącej funkcje Word, Excel i PowerPoint pojawiły się w październiku zeszłego roku, a miesiąc później sama aplikacja Office została oddana do użytku w wersji beta. Przed paroma dniami stała się dostępna na Androida, a dziś Microsoft ostatecznie potwierdził jej ogólną dostępność zarówno na Androidzie, jak i iOS. Gigant zapowiedział też funkcje, które trafią do niej w najbliższym czasie.

Office jako zunifikowana aplikacja mobilna łączy Worda, Excela i PowerPoint, dzięki czemu mamy mniej aplikacji do pobrania i przełączania się między nimi. Zajmuje on mniej miejsca w pamięci niż trzy osobne aplikacje, a jednocześnie posiada ich wszystkie funkcje. Office integruje też technologię Lens, która pomaga konwertować zdjęcia do dających się edytować formatów Worda i Excela, skanować PDF-y czy przechwytywać zawartość tablic. Dodatkowo aplikacja oferuje funkcje szczególnie przydatne w warunkach mobilnych, takie jak sporządzanie szybkich notatek, podpisywanie PDF-ów, skanowanie kodów QR i transfer plików między urządzeniami.

Microsoft spotkał się z dobrym przyjęciem aplikacji w wersji poglądowej. Świadczy o tym choćby fakt, że limit testerów (10 000 osób) w Apple TestFlight został osiągnięty w zaledwie kilka godzin. Od czasu fazy public preview zaszło w aplikacji Office kilka zmian. Dodano wsparcie dla zewnętrznych usług magazynowania, takich jak Box, Dropblox, Dysk Google i iCloud, a także szablony pomagające tworzyć nowe dokumenty, prezentacje i arkusze. Dzisiejsze wydanie, dostępne dla wszystkich telefonów z Androidem i iOS, można też pobrać na tablety z Androidem, choć tu wsparcie jest ograniczone. Aplikacja wprawdzie jest w pełni zoptymalizowana pod kątem pracy na tabletach z Androidem, ale tylko w obszarze dokumentów Word, Excel i PowerPoint. Microsoft planuje optymalizację zarówno pozostałych obszarów aplikacji, jak też i jej optymalizację dla tabletów z iOS.

Co dalej? W kolejnych miesiącach do aplikacji Office trafi przynajmniej kilka nowych funkcji:

  • Dyktowanie w Word: możliwość korzystania z głosu, by zarówno dyktować tekst, jak i wydawać polecenia, dotyczące np. formatowania tekstu i interpunkcji.
  • Widok kart w Excelu: podgląd i edycja danych w kolumnie tabeli w prostym, przystępnym formacie kart. Ułatwia to pracę z zawartością wykraczającą poza obszar ekranu.
  • Zarys do PowerPointa: możemy zapisać treść prezentacji w formie prostego zarysu i pozwolić PowerPoint Designerowi zająć się resztą — zamienić ją w slajdy prezentacji z odpowiednim stylem, formatowaniem i ikonografią.

Mobilną aplikację Office można już pobrać za darmo na Androida i iOS. Jest ona darmowa również bez logowania się. Zalogowanie się na koncie Microsoft lub połączenie z zewnętrznym magazynem danych da jednak możliwość przechowywania plików w chmurze. Dostęp do funkcjonalności premium zapewni z kolei subskrypcja Office 365.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/blog/2020/02/19/new-office-app-android-ios-available/

Polecamy również w kategorii Office na Androidzie