Menu kategorii
 • Pogoda

  Pogoda

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  00:00
  22.11.2014
  7358 wyświetleń

  Pogoda to interaktywna aplikacja, dostępna w systemie Windows 8/8.1. Pozwala ona w łatwy i intuicyjny sposób sprawdzić pogodę dla naszego (lub jakiegokolwiek innego) regionu, miejscowości lub nawet całego kontynentu. Możemy zarówno sprawdzić aktualny stan pogodowy, jak i wejść nieco głębiej - zobaczyć interaktywną prognozę w formie tabel, zestawień, a także mapy. Aplikacja ma jednak do zaoferowania dużo więcej. Sprawdźcie wraz z nami, jak efektywnie wykorzystać apkę Pogoda Bing, która stanowi interesującą alternatywę wobec 'przeglądarkowych' serwisów pogodowych.

  Uruchomienie aplikacji

  W ekranie Start zaczynamy wpisywać 'pogoda' i klikamy w podpowiedź:

  Pogoda - wyszukaj w ekranie Start

  Aplikacja jest domyślnie przypięta do ekranu Start. Możemy równie dobrze uruchomić ją, klikając sporych rozmiarów kafelek (jak na zrzucie ekranu powyżej).

  Nawigacja po interfejsie

  Ekran główny

  Naszym oczom ukaże się ekran główny aplikacji. Jest on podzielony na kilka sekcji, które możemy przewijać w poziomie za pomocą pokrętła myszy lub paska przewijania na samym dole ekranu. Pierwszy moduł przedstawia aktualną pogodę dla naszej lokalizacji - temperaturę, temperaturę odczuwalną, natężenie wiatru, wilgotność powietrza oraz widoczność. Pod spodem zobaczymy również prognozę pogody na następne dni. Na samym dole z kolei umieszczono informację o ostatniej aktualizacji - datę i godzinę.

  Pogoda

  By zobaczyć prognozę na kolejne dni, wystarczy użyć paska przewijania pionowego, który znajduje się po prawej stronie listy nadchodzących terminów. Ikonka strzałki pozwala rozwinąć bardziej szczegółowe dane - prognozy innych źródeł, w tym przypadku obok WDT również Foreca i AccuWeather.

  Pogoda

  By zobaczyć bardziej szczegółową prognozę na dany dzień, klikamy którąś z pozycji (jak na panelu powyżej). Zyskamy wówczas wgląd w prognozę dzienną, nocną i godzinową dla poszczególnych dni. Poniżej znajdziemy także Historyczne dane pogodowe, czyli średnie oraz minimalne/maksymalne wyniki meteorologiczne dla wybranego dnia w roku. Z poziomu tego okna możemy również przewijać w poziomie, by zobaczyć szczegóły kolejnych dni:

  Pogoda

  Powracamy teraz do ekranu głównego, klikając strzałkę w lewo, znajdującą się w lewym, górnym rogu ekranu.

  Przewijamy ekran główny pokrętłem myszy lub strzałkami na klawiaturze. Drugi z kolei moduł to Prognoza godzinowa:

  Pogoda

  Jest to przewijalna lista, która wyszczególnia godzinową prognozę pogody, temperatury, temperatury odczuwalnej i prawdopodobieństwo opadów na naszym obszarze.

  Trzeci moduł w ekranie głównym to Mapy pogody. Sekcja ta wykorzystuje Mapy Bing, by zaprezentować natężenie temperatury, opadów i zachmurzenia na konkretnych obszarach kraju i okolic.

  Pogoda

  Dość ciekawą opcją jest widok satelitarny, który jednocześnie ukazuje stopień zachmurzenia:

  Pogoda

  Możemy również obejrzeć interaktywną prezentację wspomnianych wartości na mapie. Wystarczy kliknąć w samą mapkę lub strzałkę w jej prawym, dolnym rogu. Zostaniemy przeniesieni do nowego ekranu, w którym możemy swobodnie nawigować po mapie. Zaznaczone na niej obszary odpowiadają konkretnym wartościom. Znów możemy wybierać pomiędzy opadami, zachmurzeniem czy temperaturą:

  Pogoda

  Zaznaczone na mapie obszary zmieniają się w formie animowanej, odpowiadającej prognozie na kolejne godziny (wyszczególnione w lewym, dolnym rogu ekranu). Animację możemy zatrzymać, klikając symbol pauzy w prawym, dolnym rogu ekranu:

  Pogoda

  Ekran ten pozwala również zmienić region. Możemy więc oglądać zarówno animowane prognozy dla naszego miasta, jak i całych kontynentów. Wystarczy kliknąć przycisk Zmień region w prawym, górnym rogu ekranu, i wybrać z listy interesujący nas obszar:

  Pogoda

  Powróćmy do ekranu głównego. Przewijamy go dalej w prawo i tym samym przechodzimy do ostatniego już, głównego panelu: Historyczne dane pogodowe.

  Pogoda

  Jest to niejako rozwinięcie wspomnianych już danych, które zobaczyć można w jednym z powyższych widoków szczegółowych. Tym razem jest to osobny ekran, wyposażony w bardziej szczegółowy podział. Klikając wybrany słupek, zobaczymy dane historyczne, przypisane do konkretnego miesiąca dla naszego regionu:

  Pogoda

  Spośród wartości możemy wybrać temperaturę, opady deszczu, nasłonecznienie i dni śnieżne:

  Pogoda

  Szybkie wyszukanie lokalizacji

  By szybko sprawdzić pogodę dla danego miejsca, wystarczy - będąc w ekranie głównym aplikacji Pogoda - zacząć wpisywać wybraną nazwę:

  Pogoda

  Po kliknięciu podpowiedzi ukaże się przed nami prognoza dla wyszukanej miejscowości - taka, jak w ekranie głównym:

  Pogoda

  Ośrodki narciarskie

  Rzućmy jeszcze okiem na Ośrodki narciarskie. W ekranie głównym aplikacji klikamy (w dowolnym miejscu) prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję Ośrodki narciarskie.

  Pogoda

  Moduł ten pozwala szukać aktywnych ośrodków w kraju/regionie (domyślnie) lub w pobliżu użytkownika (wymagane jest zatwierdzenie pobrania lokalizacji). Druga opcja - Kraj/Region - pozwala zmienić lokalizację wyszukiwania:

  Pogoda

  Zobaczymy wówczas ośrodki dla wybranego regionu. Kliknięcie w któryś z nich ukaże szczegółowe informacje pogodowe oraz dane dla narciarzy:

  Pogoda

  Pogoda na świecie

  Z rozwijanego prawym przyciskiem menu wybieramy pozycję Pogoda na świecie:

  Pogoda

  Jest to bardzo interaktywna forma prezentacji pogody. Klikając któryś z 'dymków', zostaniemy przeniesieni do szczegółowej prognozy dla tego miasta. Z kolei klikając dwukrotnie wybrany kontynent, zobaczymy 'gęstsze' dane pogodowe dla tego regionu:

  Pogoda

  Szybki dostęp z poziomu ekranu Start

  Aplikacja Pogoda jest domyślnie przypięta do ekranu Start w formie dynamicznego kafelka. By zobaczyć podstawowe informacje meteorologiczne dla regionu 'domowego', nie musimy nawet uruchamiać samej aplikacji. Najświeższe dane będą wyświetlać się w samym kafelku:

  Pogoda

  Konfiguracja aplikacji Pogoda

  W ekranie głównym klikamy (w dowolnym miejscu) klikamy prawym przyciskiem myszy. W lewym i górnym obszarze ekranu wyświetli się nowe menu. Z jego poziomu dokonamy konfiguracji wszystkich istotnych danych naszej aplikacji:

  Pogoda

  Personalizacja ulubionych miejsc

  Dodajmy więc ulubione Miejsca, by zawsze - klikając prawym przyciskiem myszy - mieć szybki dostęp do ich prognozy oraz zmieniać lokalizację domyślną.

  Pogoda

  Po kliknięciu ikony Miejsca ukaże nam się powyższy ekran. Lewy panel - Strona główna - pozwala dodać nowe miejsca, które będziemy mogli domyślnie zobaczyć w aplikacji. Klikając ikonę domu, apka zapyta nas o nową lokalizację:

  Pogoda

  Wpisujemy nową miejscowość (możemy też skorzystać z podpowiedzi, jak na zrzucie ekranu powyżej) i klikamy Potwierdź. Odtąd wprowadzona przez nas lokalizacja stanie się naszym regionem domyślnym, podczas gdy region dotychczasowy zostanie przeniesiony do kategorii Ulubione. Analogicznie, możemy dodawać nowe miejsca do ulubionych.

  Pogoda

  By usunąć z ulubionych któreś z miejsc, klikamy najpierw ikonę ołówka, a następnie krzyżyk w prawym, górnym rogu miniaturki miejsca, które chcemy usunąć:

  Pogoda

  Szybka zmiana domyślnej lokalizacji

  By szybko zmienić domyślne miejsce, klikamy prawym przyciskiem myszy w ekranie głównym i z lewego, dolnego rogu ekranu wybieramy przycisk Zmień stronę domową:

  Pogoda

  Możemy wybrać spośród wcześniej dodanych miejsc lub dodać nowe, po kliknięciu przycisku Dodaj nową lokalizację (jak na zrzucie ekranu powyżej).


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Składniki Windows 8