Pionowy pasek kart trafił do Microsoft Edge Dev i Canary. Jak to włączyć?

Pionowy pasek kart trafił do Microsoft Edge Dev i Canary. Jak to włączyć?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:50
27.10.2020
1752 wyświetlenia

Parę miesięcy temu Microsoft prezentował pionowy pasek kart jako lepszy sposób ich organizacji. W niektórych scenariuszach może stać się to naprawdę wygodne. Swój pomysł Microsoft argumentował faktem, że przy dziesiątkach otwartych kart na poziomym pasku pozostaje mniej miejsca na podgląd tego, która karta jest która. Pionowy układ wykorzystuje natomiast miejsce, którego zwykle jest przy bocznych krawędziach pod dostatkiem, jeśli używamy monitora 16:9 lub szerszego.

Wielu użytkowników doświadcza trudności w zarządzaniu więcej niż kilkoma otwartymi kartami i jest to w pełni zrozumiałe. Nierzadko zostawiamy karty na później, przez co wiszą na pasku przez kolejne dni albo tygodnie. Im więcej ich na pasku, tym trudniej je odróżnić, bowiem tekst ulega skróceniu. Nowym rozwiązaniem jest pionowy pasek. Jak się okazuje, nie wymaga on koniecznie pozbycia się poziomego, jako że między tymi dwoma widokami można przełączać się właściwie jednym kliknięciem. Jak to działa? Zobaczcie sami.

Pionowy pasek kart w Edge

Dzięki temu, że karty układają się na pionowej liście jedna pod drugą, ich nazwy nie są skracane i w ten sposób zmieści się ich więcej. Pasek ten wspiera również wszystkie standardowe interakcje, takie jak przeciąganie i upuszczanie kart, przenoszenie wielu kart jednocześnie, wyciszanie oraz przypinanie kart. Dzięki temu, że można go przewijać, na pasku możemy umieścić dowolną liczbę kart bez utraty informacji, co się na nich znajduje. Aby zacząć, wystarczy kliknąć ikonę pionowych kart w lewym górnym rogu Edge. Aby wrócić do poprzedniego widoku, klikamy tę ikonę ponownie.

Pionowy pasek kart w Edge

Istnieje też prosty sposób, by zaoszczędzić miejsce na ekranie, gdy jest potrzebne. Jeśli pasek jest zbyt szeroki i zasłania stronę, możemy kliknąć ikonę <, aby go zwinąć. Wówczas będą widoczne jedynie same ikony kart, przypominając trochę pasek boczny Opery.

Pionowy pasek kart w Edge

Nowa funkcjonalność jest na razie dostępna tylko w wersjach Dev i Canary. Jeśli nie będzie wymagała dodatkowych poprawek, do wydania Edge Stable trafi najprawdopodobniej w okolicach 21 stycznia.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://techcommunity.microsoft.com/t5/articles/vertical-tabs-preview-now-available-in-the-canary-and-dev/m-p/1823751

Polecamy również w kategorii Edge