Pierwszy dzień Future Decoded 2018 za nami. Co pokazał Microsoft?

Pierwszy dzień Future Decoded 2018 za nami. Co pokazał Microsoft?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/31/2018, 6:02 PM

Liczba odsłon: 1072

Dziś w godzinach rannych wystartowała konferencja Future Decoded, która potrwała do późnych godzin popołudniowych. Przedstawiciele Microsoft gościli w Londynie, by mówić o praktycznej stronie cyfrowej transformacji napędzanej przez AI. Wysuwa się z tego prosty wniosek - firmy, które nie zaadaptują sztucznej inteligencji, zostaną w tyle. Microsoft chce jednak zadbać, by tak się nie stało.

AI ma wiele oblicz i wiążą się z nią różne problemy natury technicznej, ekonomicznej, społecznej, a nawet etycznej. Jak to wszystko widzi Microsoft? Poranny keynote i dodatkowe sesje to ponad 6,5 godziny materiału wideo. My postanowiliśmy zebrać dla Was najciekawsze doniesienia z pierwszego dnia konferencji.

Jako że Future Decoded ma miejsce w Londynie, nie mogło zabraknąć brytyjskich przedstawicieli firmy. Dzisiejszy keynote otworzył Michael Wignall, Chief Technology Officer w Microsoft. Padły tu znaczące słowa: Pięć lat temu ludzie po prostu wchodzili do chmury. To już piąty rok, kiedy jesteśmy gospodarzami Future Decoded. Satya Nadella stanął na tej scenie i od tego czasu obserwowaliśmy ewolucję technologii. Jesteśmy w erze Intelligent Cloud i Intelligent Edge, a AI jest jej rdzeniem.

Future Decoded 2018

Następnie głos zabrała Cindy Rose, CEO Microsoft UK. Wyjaśniła ona, że sztuczną inteligencję można już znaleźć w nawet najbardziej niespodziewanych miejscach, np. w teatrze. Śledziła ona spektakl Shakespeara, zaznaczając słabe i mocne strony sztuki, zwroty akcji a nawet emocje bohaterów. AI ma też potężny wpływ na ekonomię - szacuje się, że brytyjskie PKB wzrośnie dzięki niej o 10% w roku 2030.

Nie mamy wątpliwości, że AI będzie napędzać następną falę cyfrowej transformacji. Microsoft pracuje z firmami z każdego sektora, które używają już AI do podniesienia produktywności i tworzenia nowych kanałów przychodów. AI może powiększyć naszą gospodarkę o 230 mld funtów. Ma to krytyczne znaczenie dla dobrobytu w UK. Zmieni to całkowicie postać rzeczy.
- Cindy Rose, CEO Microsoft UK

Szefowa brytyjskiego oddziału Microsoft przypomniała też, że firma inwestuje miliardy w chmurę obliczeniową oraz że nadal istnieje potrzeba wyznaczenia jasnych zasad podczas tworzenia AI. Należy też przygotować dzisiejszych pracowników do pracy na stanowiskach jutra. Powinniśmy upewnić się, że nikt nie zostanie w tyle - dodaje Rose.

Jest to ważny temat, bowiem nie ulega wątpliwości, że AI i maszyny zastąpią ludzi na wielu stanowiskach. Niektórzy obawiają się, że zwiększy to bezrobocie i doprowadzi do innych problemów. Microsoft jest jednak zdania, że roboty przejmą tylko najbardziej jałowe, zautomatyzowane role, a w innych zadaniach AI powinna wspomagać (nie zastępować!) ludzi. Ważne jest też, by przygotować się na nową rzeczywistość, a to oznacza podniesienie kwalifikacji - edukację pracowników w kierunku AI. W tym celu Microsoft powołuje do życia AI Academy - akademię sztucznej inteligencji, która nauczać będzie cyfrowych kompetencji. Więcej na ten temat piszemy w linkowanym artykule.

Następnie głos zabrał Jason Zander, EVP Azure. Wyjaśnia on na początku, że inteligentna chmura pomaga ludziom w ich codziennym życiu. Może nam ona choćby podpowiedzieć, czy warto rano biec do metra, czy może raczej wziąć taksówkę. Mowa jest również o intensywnym rozwoju chmury Azure - Microsoft posiada ponad 4500 lokalizacji peeringowych i 33 mil kabli, które łączą odległe lokacje (ostatnio Virginię i Hiszpanię!), by pomóc firmom działać bliżej klientów. Zander twierdzi też, że Microsoft jest jedyną firmą z wartościową ofertą hybrydową. Na czele tej oferty stoi oczywiście Azure Stack, trzecia generacja oprogramowania hybrydowego. Padają też liczby: 54 regiony Azure to więcej niż łącznie mają AWS i Google.

Future Decoded 2018

Jason Zander wymienia też partnerów, którzy używają wzmiankowanych technologii Azure: Shell, który używa Azure IoT Edge do zarządzania swoim biznesem, Mercedes, który zbiera dane z wielu źródeł i używa AI do odnajdywania najlepszych sposobów przedstawiania oferty, i ASOS, mający 18 mln klientów w 200 krajach i 85 tys. produktów, który całą swoją platformę sprzedażową online przeniósł do Azure.

Kolejnym ważnym gościem jest dr Chris Brauer z Goldsmiths, University of London, który poruszy temat badań, których wyniki opublikował dziś rano Microsoft. Twierdzi on, że Microsoft znajduje się na unikalnej pozycji w AI, wyznaczając równowagę między możliwościami a odpowiedzialnością, a także szukając sposobów na kapitalizację tych korzyści, również z myślą o korzyściach dla pracowników i ludzkości. Padają też ważne słowa na temat przyszłości pod znakiem AI, na którą warto być przygotowanym:

59% pracowników będzie używać AI. Chcą oni zaangażować ją w swoje prace w sposób pełen znaczenia. Da im ona wolność wykonywania tych obowiązków, które naprawdę chcą wykonywać. Jeśli chcesz otrzymać od AI i pracowników jak najwięcej, musisz zabrać swoich pracowników w tę podróż z AI wraz z sobą. Uwolnij potencjał AI, rozważ kwestie etyczne i rozwijaj umiejętności przyszłości już dzisiaj.
- Cindy Rose, CEO Microsoft UK

Ostatnią część keynote'u poprowadził Chris Bishop, dyrektor laboratorium w Microsoft Research Cambridge. Jego przemówienie zrobiło na nas spore wrażenie. Dlaczego? Jest to postać wyjątkowo kompetentna i znająca temat rozwoju AI od kuchni. Jego spostrzeżenia wydają się cenne dla wszystkich zainteresowanych sztuczną inteligencją i tym, jak będzie się rozwijać technologia przyszłości i co to dla nas oznacza.

Przed nami jeszcze długa droga, by mieć maszyny, które mogą wykonywać wszystkie kreatywne aktywności, do których zdolny jest ludzki mózg. Ale dzieje się już coś głębokiego. Prawo Moore'a było osobliwym momentem w rozwoju sprzętu. Było transformujące.

Nowocześni deweloperzy oprogramowania stali się bardziej produktywni. Jedna linijka kodu może wywołać tysiące linii kodu stworzonych przez innych i budowanych na pracy innych. Programista nadal efektywnie mówi maszynie, jak rozwiązać problem, ale AI jest zbudowana w oparciu o machine learning. Nie mówimy maszynie, jak rozwiązać problem - piszemy inne oprogramowanie, które uczy maszynę, jak się uczyć.

Ilość danych na świecie podwaja się co kilka lat, rośnie wykładniczo. Jest wiele ekscytujących rzeczy, które możemy zrobić z machine learningiem. Jedną z nich jest współpraca Microsoftu z Adaptive Biotechnologies, która pozwala im sekwencjonować materiał genetyczny. Uczą się oni odkodowywania systemu immunologicznego człowieka, by diagnozować choroby.

Chcemy czerpać z tego korzyści i używać machine learningu oraz chmury, aby produkować uniwersalny test krwi. Będzie on rozpoznawał raka we wczesnych stadiach i odnajdywał inne schorzenia, które możecie mieć.
- Chris Bishop, dyrektor laboratorium w Microsoft Research Cambridge

Bishop dodaje, że rewolucja ta napędzana jest przez dane oraz olbrzymią moc obliczeniową - to dlatego chmura jest i będzie tak ważna. Nowe algorytmy machine learningowe umożliwiają tworzenie tych technologii. Bishop wskazuje też na możliwości rozwoju we współpracy ze społecznością akademicką. Microsoft wraz z Cambridge University prowadzą inicjatywę, w której inwestują w praktyki, konsultację i badaczy. Współpracując z instytucjami akademickimi, odblokujemy pełne korzyści AI - dodaje.

Na tym koniec porannego keynote'u z pierwszego dnia Microsoft Future Decoded 2018, ale nie koniec wydarzenia! Dziś odbyło się jeszcze kilka dodatkowych sesji, które zainteresowani mogą zobaczyć, klikając link źródłowy poniżej. Zapraszamy też jutro na relację z drugiego dnia konferencji, na której wystąpi m.in. Satya Nadella.

Aktualizacja: naszą relację z drugiego dnia Future Decoded możecie prześledzić tutaj.