Menu kategorii
 • PWA będą nie do odróżnienia od zwykłych aplikacji Windows

  PWA będą nie do odróżnienia od zwykłych aplikacji Windows

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  17:43
  29.03.2021
  2246 wyświetleń

  Po średnio owocnych wysiłkach, by uczynić UWP preferowaną platformą aplikacji, Microsoft zaczął faworyzować PWA (Progressive Web Apps), widząc w nich najwyraźniej przyszłość. Konkurencyjny wobec Win32 model oprogramowania pozwala błyskawicznie opakować aplikację internetową w formę quasi-samodzielnej aplikacji i umieścić ją w Microsoft Store. Użytkownik może to z kolei zrobić z poziomu Microsoft Edge, ale wówczas dalej widoczne są elementy przeglądarki. Microsoft chce z tym skończyć.

  Microsoft najwyraźniej do tej pory nie może pogodzić się ze zjawiskiem app gap występującym w Windows. Ale jak to — można zapytać — przecież na Windows wydano miliony aplikacji? To prawda, jednak w obecnych czasach, gdy to smartfony są dla wielu urządzeniami pierwszego wyboru, na PC brakuje niektórych aplikacji, a te już istniejące nie są tak dobre, jak na Androidzie i iOS (oczywiście działa to też w drugą stronę). Drogą na skróty pozostaje więc opakowanie ich stron internetowych i wypuszczenie jako aplikacje PWA. Aby dawały one wrażenie korzystania z prawowitej aplikacji, a nie wrappera, Microsoft pozbywa się z PWA paska tytułowego przeglądarki i oddaje ten obszar do dyspozycji deweloperów.

  PWA

  Zmiana ta pozwoli deweloperom tworzyć aplikacje webowe z lepszym wykorzystaniem przestrzeni ekranowej i pozwoli im zaprojektować ich aplikacje tak, by dawały większe wrażenie natywnych aplikacji — przekonuje Amanda Baker z zespołu Microsoft Edge. Zamiast pozostawiać większą część paska tytułowego pustą i umieszczać tytuł aplikacji w standardowym foncie przeglądarki, deweloper może wypełnić ten obszar zawartością, którą zwykle umieszcza tuż pod spodem: własnym logo, polem wyszukiwania lub kontrolkami nawigacji.

  Microsoft we współpracy z Google zamierza przekazać programistom jeszcze więcej kontroli nad tym obszarem. Staje się to możliwe dzięki wprowadzeniu funkcji Windows Control Overlay. Efektem będzie tak natywne doświadczenie aplikacji, jak to tylko możliwe.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://mspoweruser.com/microsoft-wants-to-make-edge-pwas-visually-indistinguishable-from-regular-windows-10-apps/

  Polecamy również w kategorii Microsoft Store