Oszczędzanie

Oszczędzanie

 Marek Wojtyna
Marek Wojtyna
00:00
22.05.2006
3 komentarze
4647 wyświetleń

Kiedy odchodzimy od swojego komputera na krótki okres czasu powinniśmy używać opcji Stan gotowości. Opuszczenie PC na dłużej powinno wiązać się z przełączaniem go w stan hibernacji. Użycie tego rozwiązania zaowocuje stworzeniem obrazu szczegółowych informacji dotyczących plików, folderów, ustawień oraz aplikacji używanych przed uruchomieniem trybu hibernacji. Kiedy powracamy do komputera i ponownie go włączamy, system zastajemy w nienaruszonym porządku. Rozkład okien, ilość załadowanych programów oraz używane dokumenty pozostają bez zmian.

Nie istnieją ścisłe zasady, według których mamy dokonywać wyboru pomiędzy opcjami hibernacji oraz stanu gotowości. Wiemy natomiast, że stan gotowości gwarantuje bardzo szybkie ponowne uruchomienie komputera. Możemy zatem stosować to rozwiązanie gdy odchodzimy od komputera na kilka godzin. Hibernacja jest bardziej korzystna gdy chcemy, na przykład na noc zostawić włączony komputer z otwartymi programami, na których wykonujemy swoją pracę. Zostaje wtedy bezwzględnie zachowany stan sprzed przełączenia w tryb hibernacji.

W Opcjach zasilania możemy dowolnie decydować po jakim czasie nieaktywności użytkownika system ma przejść w jeden z trybów pracy oszczędzających energię elektryczną. Dodatkowo określimy czy monitor lub dyski twarde też mają zostać "uśpione". Aby sprawdzić czy PC jest kompatybilny z systemem ACPI, który pozwala na zaawansowane zarządzanie zużyciem energii udajemy się do menedżera urzadzeń. Odnajdujemy tam pozycję Urządzenia systemowe i klikamy ikonę "+". Wśród elementów powinien widnieć moduł System zgodny ze standardem ACPI.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Konserwacja

Komentarze

  • P 13:29 22.05.2006

    Hibernacja fajna sprawa, ale dlaczego czasem zdarza się, że gdy włączam komputer to raz monitor się włącza a raz nie?

  • O 14:14 22.05.2006

    to zalezy czy przed wyłączeniem listwy zasilajacej wyłaczyłaś monitor czy nie

  • Bystry 18:30 26.06.2006

    nie polecam hibernacji posiadaczon Neostrady tp bo rozlancza z internetem

Skomentuj

Autor