Menu kategorii
 • Oszczędzanie

  Oszczędzanie

   Marek Wojtyna
  Marek Wojtyna
  00:00
  22.05.2006
  4865 wyświetleń

  Kiedy odchodzimy od swojego komputera na krótki okres czasu powinniśmy używać opcji Stan gotowości. Opuszczenie PC na dłużej powinno wiązać się z przełączaniem go w stan hibernacji. Użycie tego rozwiązania zaowocuje stworzeniem obrazu szczegółowych informacji dotyczących plików, folderów, ustawień oraz aplikacji używanych przed uruchomieniem trybu hibernacji. Kiedy powracamy do komputera i ponownie go włączamy, system zastajemy w nienaruszonym porządku. Rozkład okien, ilość załadowanych programów oraz używane dokumenty pozostają bez zmian.

  Nie istnieją ścisłe zasady, według których mamy dokonywać wyboru pomiędzy opcjami hibernacji oraz stanu gotowości. Wiemy natomiast, że stan gotowości gwarantuje bardzo szybkie ponowne uruchomienie komputera. Możemy zatem stosować to rozwiązanie gdy odchodzimy od komputera na kilka godzin. Hibernacja jest bardziej korzystna gdy chcemy, na przykład na noc zostawić włączony komputer z otwartymi programami, na których wykonujemy swoją pracę. Zostaje wtedy bezwzględnie zachowany stan sprzed przełączenia w tryb hibernacji.

  W Opcjach zasilania możemy dowolnie decydować po jakim czasie nieaktywności użytkownika system ma przejść w jeden z trybów pracy oszczędzających energię elektryczną. Dodatkowo określimy czy monitor lub dyski twarde też mają zostać "uśpione". Aby sprawdzić czy PC jest kompatybilny z systemem ACPI, który pozwala na zaawansowane zarządzanie zużyciem energii udajemy się do menedżera urzadzeń. Odnajdujemy tam pozycję Urządzenia systemowe i klikamy ikonę "+". Wśród elementów powinien widnieć moduł System zgodny ze standardem ACPI.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Konserwacja