OneDrive dla Firm jako lider w Magicznym Kwadrancie Gartnera

OneDrive dla Firm jako lider w Magicznym Kwadrancie Gartnera

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/29/2017, 1:15 PM

Liczba odsłon: 2802

Gartner opublikował nowy Magiczny Kwadrant - zestawienie firm w kategorii Content Collaboration Platforms (platformy współpracy nad zawartością). W owym zestawieniu Microsoft po raz kolejny zajął pozycję lidera, tym razem jako dostawca OneDrive dla Firm. Usługa nie została uznana za najlepszą pod kątem kompletności wizji, niemniej jednak jej możliwości wykonawcze oceniono jako najwyższe spośród wszystkich, którzy do kwadrantu w ogóle się dostali.

Gartner uważa, że Microsoft jest dobrym wyborem dla firm, które za priorytet obrały inwestycje w pakiety produktywne i przeznaczone do współpracy spod szyldu Office, platformy serwerowe dla zawartości (jak SharePoint Server), SharePoint Online i Office 365. Firma znalazła się w kwadrancie liderów zestawienia Content Collaboration Platforms. W kwestii kompletności wizji (completness of vision) wyprzedza Microsoft sześciu graczy, jednak jego możliwości wykonawcze (ability to execute) okazują się najwyższe.

Content Collaboration Platforms - OneDrive dla Firm

Na jakiej podstawie Microsoft trafił na taką a nie inną pozycję? Zobaczmy, jak to wyjaśnia Gartner.

Mocne strony OneDrive dla Firm
  • Microsoft ODB (OneDrive for Business) jest dostępny jako część pakietu Office 365 bez dodatkowych opłat. Microsoft korzysta ze swojej dominacji z ofertą Exchange w Office 365, by przyspieszyć adaptację CCP.
  • ODB jest zunifikowanym, pliko-centrycznym silnikiem synchronizującym i wyszukującym dla produktów Microsoft Office i aplikacji Office 365, wspierającym ich integrację. Tworzy to płynne doświadczenie użytkowania dla użytkowników aplikacji Microsoft, zwłaszcza podczas współpracy nad zawartością firmową w SharePoint. Doświadczenia OneDrive są też rozszerzane na cyfrowe środowiska pracy poprzez przepływy Flow i inne zaawansowane funkcje Office 365.
  • Microsoft oferuje kompleksowe funkcje ochronne w swojej ofercie chmurowej, wliczając w to ODB, Office 365 i Azure. W ów pakiet wchodzą klucze szyfrujące zarządzane przez klienta, globalne centra danych wspierające zregionalizowane rezydencje danych i regulacje prywatności. Wdrożony jako część pakietu Office 365, ODB może korzystać z funkcji ochronnych EMS zorientowanych na tożsamość.
  • Wdrożenie ODB jest dla klientów łatwe i efektywne, zwiększa poczucie wartości i efektywności operacyjnej. Klienci uważają, że regularne aktualizacje i nowe funkcjonalności wpływają na ich opinię i wartość produktu.
Zastrzeżenia wobec OneDrive dla Firm
  • Microsoft ODB pozbawiony jest natywnych połączeń z niektórymi repozytoriami zawartości dla firm i aplikacjami biznesowymi. Raporty referencyjne mówią o trudnościach z integracją narzędzi spoza ekosystemu Microsoft. Sytuację częściowo rozwiązuje fakt, iż większość aplikacji dla firm posiada własne połączenia z SharePoint, na podstawie którego zbudowany jest OneDrive dla Firm.
  • Rozszerzone możliwości ODB dla przedsiębiorstw są dostępne jedynie z dodatkowymi produktami. Są to przykładowo połączenia z nie-Microsoftowymi systemami (poprzez Flow) i współpraca grupowa (z Teams lub SharePoint).
  • Możliwości raportowania są ograniczone do 90 dni - tyle bowiem przechowywane są informacje w logach. Nie są one też wydzielone dla aktywności ODB, stąd też w razie potrzeby pojawia się wymóg generowania, zarządzania i analizy raportów ODB.
  • Raporty referencyjne mówią o brakach funkcjonalnych w ODB. Dotyczą one współpracy na zewnątrz, użytkowania offline i wydajności synchronizacji, zwykle w odniesieniu do starszych wersji używanych w środowiskach on-premise. Samodzielny ODB posiada ograniczenia względem Office'a i plików PDF, nawet mimo komplementarnych możliwości, które dostarczają produkty Office 365, takie jak Teams, Yammer i SharePoint.

OneDrive dla Firm to nie jedyny produkt Microsoftu, który zagwarantował mu pozycję lidera w Magicznych Kwadrantach Gartnera. Firma zdobywała już ten tytuł m.in. jako dostawca usług Disaster Recovery as a Service (DRaaS) oraz IaaS, czy też pod względem wizji i wykonania w takich obszarach, jak operacyjne bazy danych, analiza biznesowa, hurtownie danych i zaawansowana analityka.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia