One Outlook, czyli przyszłość Poczty i Kalendarza w Windows 11. To był tydzień z Microsoft 218

One Outlook, czyli przyszłość Poczty i Kalendarza w Windows 11. To był tydzień z Microsoft 218

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
21:01
06.05.2022
1837 wyświetleń

Witajcie w kolejnym odcinku To był tydzień z Microsoft! Dzisiaj zajmiemy się takimi tematami, jak nowy "One Outlook", zmiana wymagań dotyczących konta Microsoft i połączenia z Internetem przy instalacji Windows 11 Pro, Fortnite dostępny za darmo w Xbox Cloud Gaming, dostępność Microsoft Defender for Business, powrót Pana Spinacza i nie tylko. Zapraszamy do lektury!

"One Outlook" dostępny dla pierwszych użytkowników na Windows 11

Microsoft One Outlook, następca Outlooka oraz Poczty i Kalendarza dla Windows 10 i 11, jest rozwijany już od ponad roku. W międzyczasie aplikacja wyciekła, ale była dostępna tylko dla pracowników Microsoft. Teraz wygląda na to, że klient działa już na kontach służbowych i szkolnych. Dzięki temu możemy po raz pierwszy zobaczyć One Outlook w pełnej krasie.

Nowa aplikacja jest w dużej mierze identyczna z doświadczeniem Outlook Web w przeglądarce. Znajdziemy tu jednak kilka nowych dodatków, w tym możliwość włączenia tradycyjnej wstążki, osadzenie kontrolek okna w na pasku tytułowym czy tworzenie wiadomości lub wydarzenia w kalendarzu w nowym oknie. One Outlook nie działa jeszcze z osobistymi kontami e-mail, choć oczekuje się, że wkrótce taka opcja zostanie dodana.

Windows 11 Pro nie zawsze już wymaga konta Microsoft i połączenia z Internetem

Począwszy od kompilacji 22557, Windows 11 Pro wymaga połączenia z Internetem. Jeśli zdecydujemy się skonfigurować urządzenie do użytku osobistego, do konfiguracji wymagane będzie również konto Microsoft (MSA). Od teraz Insiderzy będą potrzebować MSA i połączenia z Internetem podczas doświadczenia pierwszej konfiguracji (OOBE) jedynie wtedy, gdy konfigurują urządzenie do użytku osobistego. Jeżeli postanowimy skonfigurować urządzenie do użytku służbowego lub szkolnego, nic się nie zmienia — konfiguracja będzie wyglądać tak, jak wcześniej.

Microsoft Defender for Business wydany jako samodzielny produkt

Microsoft Defender dla Firm od kilku miesięcy stanowi część platformy Microsoft 365 Business Premium. Teraz jednak Microsoft ogłosił ogólną dostępność rozwiązania chroniącego w samodzielnym wydaniu. Defender for Business zapewnia ochronę punktów końcowych klasy korporacyjnej dla małych i średnich firm, wliczając w to możliwości wykrywania i odpowiadania, chroniące przed ransomware i innymi złożonymi zagrożeniami.

Microsoft Defender for Business

Microsoft Defender for Business zapewnia małym i średnim firmom (SMB) wielowartstwową ochronę, wykrywanie i odpowiadanie. Umożliwia zarządzanie zagrożeniami i podatnościami, zmniejsza powierzchnię ataku i oferuje wykrywanie i odpowiadanie na punktach końcowych oraz automatyczne dochodzenie i zapobieganie.

Fortnite dostępny za darmo w Xbox Cloud Gaming

Microsoft ogłosił, że nawiązał współpracę z Epic Games, aby wprowadzić Fortnite do Xbox Cloud Gaming. Popularna strzelanka wieloosobowa jest dostępna za darmo na obsługiwanych urządzeniach z przeglądarką w 26 różnych krajach. Pozwoli to grać w Fortnite na urządzeniach z niższej półki, a także oznacza powrót tytułu na iOS i Androida.

Aby zagrać w Fortnite, będziemy potrzebować jedynie konta Microsoft i telefonu lub tabletu z iOS, iPadOS lub Androidem bądź komputera z Windows oraz dostępu do Internetu. Nie musimy niczego instalować ani nawet wykupywać subskrypcji Xbox Game Pass w którejkolwiek z jego opcji. Wystarczy wejść na Xbox.com/play w przeglądarce internetowej i zalogować się, a następnie wybrać Fortnite.

Clippy powraca w Halo Infinite

Clippy, Pan Spinacz czy Asystent Office — niezależnie od nadanego mu imienia jest sławnym narzędziem, które przez jednych zostało znienawidzone, a inni wspominają je z nostalgią. Tak czy inaczej Clippy stał się pewnego rodzaju znakiem rozpoznawczym Microsoftu i pakietu Office. Dziś pojawia się on już tylko w easter eggach, a ostatni trafił do Halo Infinite.

Ostatnim razem Pan Spinacz został na chwilę wskrzeszony w Microsoft Teams, kiedy to w 2019 roku można było pobrać naklejki z jego podobizną. Okazyjnie pojawiał się też na paru grafikach od Microsoft Design. Teraz bohater starych Office'ów zyskuje kolejne życie w Halo Infinite jako... zawieszka do karabinu ("Clippy"), nameplate i emblemat na pancerzu ("Clipster").

Windows 3D Movie Maker udostępniony jako Open Source

W 1995 roku Microsoft wypuścił aplikację Windows 3D Movie Maker z myślą o pomocy dzieciom w nauce podstaw animacji 3D. Program demonstrował też możliwości graficzne Windowsa 95. 27 lat później, w odpowiedzi na prośbę entuzjastów "wskrzeszających" stare projekty, Microsoft otworzył źródła wiekowego programu i udostępnił je w serwisie GitHub.

Windows 3D Movie Maker pozwala umieścić 40 różnych postaci w prerenderowanych scenach, przypisać im różne akcje, dodawać obiekty i efekty dźwiękowe, a także nagrywać własny dubbing za pomocą mikrofonu. Efekt to trójwymiarowy film animowany w 6 FPS-ach rodem z 1995 roku. Microsoft zachęca wszystkich do forkowania projektu w celu tworzenia wszelkiego rodzaju zwariowanych eksperymentów — również na nowych systemach.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze rzeczy, które wydarzyły się w ciągu ostatnich 7 dni. Dzięki, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie, a także na naszym blogu, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, porady i ciekawostki. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP