Menu kategorii
 • Office Lens utraci ważne funkcje i przestanie być dostępny na Windows

  Office Lens utraci ważne funkcje i przestanie być dostępny na Windows

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  12:36
  05.10.2020
  3256 wyświetleń

  Office Lens powstał jeszcze w czasach Windows Phone 8 jako aplikacja towarzysząca OneNote. Został oparty na technologii OCR i pozwalał łatwo i szybko przekonwertować obraz na tekst z dodatkowymi elementami (jak tabele, grafiki, wykresy itd.). Wystarczyło zrobić zdjęcie dokumentu, tablicy lub kartki z bazgrołami. Office Lens w parę chwil zamieniał to na plik kompatybilny z pozostałymi aplikacjami Office. Po kilku latach aplikacja trafiła na Windows, Androida i iOS.

  Aplikacja zaczęła działać w Windows w 2016 roku. Przeportowana w standardzie UWP, zapewniała użytkownikom pecetów te same możliwości, co na urządzeniach mobilnych. Wkrótce stała się prawdziwie wieloplatformowa, gdy Microsoft zaczął zalewać Androida i iOS swoim oprogramowaniem. Po dawnym już wygaszeniu wsparcia dla Windows Phone/Windows Mobile stało się jasne, że najlepszym miejscem dla Office Lens są właśnie tamte smartfony i tablety. Ponieważ aplikacja kładzie nacisk na użycie aparatu, pozostaje niezbyt użyteczna dla klasycznych pecetów, a nawet laptopów posiadających jedynie przednią kamerę. Prawdopodobnie to właśnie niewielkie użycie aplikacji spowodowało, że Microsoft powziął decyzję, o której pisze w komunikacie na stronie pomocy technicznej:

  Ważne: Pewne usługi oparte na chmurze w aplikacji Office Lens dla systemu Windows, takie jak zapisywanie zdjęć w usłudze OneDrive, w programie OneNote, Word, PowerPoint lub w formacie PDF, staną się niedostępne po 31 grudnia 2020 r. Możesz dalej używać innych funkcji aplikacji zainstalowanych na urządzeniu. Ponadto aplikacja Office Lens dla systemu Windows 10 nie będzie już dostępna do pobrania ze sklepu Microsoft Store od 1 stycznia 2021 r. Aby nadal korzystać ze wszystkich funkcji aplikacji Office Lens, zalecamy pobranie i korzystanie z najnowszej wersji aplikacji Office Lens dla systemu iOS lub Office Lens dla systemu Android na urządzeniu przenośnym.

  Powiadomienie o zbliżającym się końcu wsparcia dla wybranych funkcji wyświetli się również po włączeniu aplikacji na Windows.

  Office Lens w Windows 10

  Cóż, szkoda, że Microsoft zamiast rozszerzyć możliwości aplikacji i dopasować je do stylu pracy na PC, zamierza postąpić odwrotnie. Gdyby zamiast aparatu Office Lens pracował z gotowymi plikami, stałby się genialnym narzędziem do "prostowania" zawartości istniejących zdjęć dokumentów, paragonów, tablic etc.

  Jeśli chcemy jak najdłużej korzystać z Office Lens na Windows, warto go pobrać z Microsoft Store przed 1 stycznia. Niestety, pełne możliwości po tym czasie będą dostępne jedynie na Androidzie i iOS. Na te systemy aplikację pobierzemy za darmo z Play Store i App Store.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://support.microsoft.com/en-us/office/office-lens-for-windows-577ec09d-8da2-4029-8bb7-12f8114f472aontinue-office-lens-for-windows/

  Polecamy również w kategorii Office