Office 2021 i Windows 11 ze wspólną premierą. To był tydzień z Microsoft 186

Office 2021 i Windows 11 ze wspólną premierą. To był tydzień z Microsoft 186

 CentrumXP
CentrumXP
10:00
18.09.2021
2170 wyświetleń

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W tym odcinku To był tydzień z Microsoft zajmiemy się kilkoma tematami związanymi z Windows 11, takimi jak wydany w ostatnich dniach obraz ISO i nowe wymagania systemowe dla maszyn wirtualnych. Omawiamy też nadchodzącą premierę Office 2021, bezhasłowe podejście w zarządzaniu kontem Microsoft i nowości w aplikacji Xbox na Windows. Zapraszamy do lektury!

Office LTSC już po premierze, Office 2021 razem z Windows 11

Dla tych klientów, którzy nie są w pełni gotowi do przejścia na chmurę, Microsoft wypuszcza w tym roku nowe wersje wieczyste Office'a. Wcześniej w tym roku zaczęły się testy Microsoft Office Long Term Servicing Channel (LTSC) dla Windows i macOS. W czwartek natomiast ogłoszono jego ogólną dostępność dla klientów komercyjnych i rządowych. Oprócz pakietu Office LTSC w ogólną dostępność weszły też aplikacje Project i Visio.

Office 2021

Co się zaś tyczy Office 2021, jego premierę zaplanowano na nieco później, a dokładnie na 5 października 2021 roku, czyli tego samego dnia, co premiera Windows 11 (Windows 11 Home i Windows 11 Pro są już dostępne w przedsprzedaży). Microsoft potwierdził przy okazji, że nie będzie to ostatnie wydanie wieczyste Office'a. Co za tym idzie, już teraz możemy spodziewać się nadejścia Office 2023... lub jakkolwiek się będzie nazywał.

Przypomnijmy, że nowy Office jest już dostępny w przedsprzedaży. Sprawdź ofertę Office 2021 w sklepie onex.store!

Kolejny obraz ISO Windows 11 już dostępny

Niecały miesiąc temu Microsoft udostępnił pierwszy oficjalny obraz ISO Windows 11 w kompilacji 22000.132. Było to jeszcze przed wyraźnym oddzieleniem kanałów Dev i Beta, a także przed zmianą numeracji buildów. Wydanie oznaczono jako Dev Channel, jednak wspomniany build ukazał się też w kanale Beta. Teraz, gdy zmiana już zaszła, Microsoft udostępnia następny obraz ISO — tym razem już wyłącznie w kanale deweloperów.

Windows 11 ISO

Obraz ISO zawiera kompilację 22454. To obecnie najnowsza wersja Windows 11 Insider Preview. Została wydana 9 września. W tym samym dniu ukazał się też inny build w kanale Beta, ale jak wspomnieliśmy wcześniej, nie był on już nastawiony na wczesny dostęp, ale raczej na szlifowanie wydania premierowego. Obrazy można pobierać ze strony Windows Insider Preview Downloads.

Windows 11 wymaga więcej od maszyn wirtualnych

Microsoft oczywiście chciałby, żeby Windows 11 przejął użytkowników Windows 10 możliwie jak najszybciej, ale z drugiej strony robi wszystko, by nigdy to nie zostało osiągnięte. Minimalne wymagania sprzętowe Jedenastki odrzucają dużą część istniejących konfiguracji PC, a ostatnio również... maszyn wirtualnych. Tym razem chodzi o moduł TPM 2.0, który jest wymagany tak samo na PC, jak i na VM.

Windows 11 - TPM 2.0

Microsoft potwierdził, że maszyny wirtualne traktowane są przez Windows 11 tak samo, jak fizyczne PC. Potwierdziło to nasze obawy związane z blokadą aktualizacji na VM z powodu niewykrycia modułu TPM 2.0. To wyjątkowo zła wiadomość dla testerów, którzy chcieliby zapoznawać się z nowym systemem w wygodnym i bezpiecznym środowisku maszyny wirtualnej. Utworzone wcześniej maszyny mogą nie być w stanie zaktualizować się do najnowszych buildów. W przypadku Hyper-V maszyny muszą być tworzone jako Generation 2 VM.

Można teraz usunąć hasło z konta Microsoft

Jeśli chcecie stać się w jak największym stopniu paswordless, konto Microsoft daje teraz ku temu okazję. W ustawieniach konta można zupełnie usunąć swoje hasło tekstowe i zastąpić je bezpieczniejszymi i wygodniejszymi metodami uwierzytelniania, takimi jak aplikacja Microsoft Authenticator, Windows Hello lub fizyczne klucze bezpieczeństwa. Można też zakładać nowe konta Microsoft od razu z pominięciem hasła.

Konto bez haseł — Microsoft Account

Microsoft ogłosił swoje dalsze plany, które obejmują prace nad możliwością wyeliminowania tradycyjnych haseł również dla kont Azure AD. Administratorzy będą mogli wybrać, czy hasła są wymagane, dozwolone czy po prostu wyłączone dla grupy użytkowników. Również użytkownicy będą mogli wybrać niedodawanie hasła przy tworzeniu konta lub usunięcie hasła z konta już istniejącego.

Xbox Cloud Gaming i Remote Play w aplikacji Xbox na Windows

W zeszłym miesiącu zaczęły się testy zaktualizowanej aplikacji Xbox na Windows, która pozwala użytkownikom wskoczyć wprost do gry w chmurze xCloud lub na konsoli. Owo wsparcie dla usług Xbox Cloud Gaming (Xbox Game Streaming) i Remote Play było dotąd dostępne tylko dla Insiderów. W tym tygodniu funkcjonalność została udostępniana wszystkim użytkownikom.

Xbox na Windows

Subskrybenci Xbox Game Pass Ultimate na PC (Windows 10 lub Windows 11) zobaczą teraz nową zakładkę Cloud Gaming w aplikacji. Daje ona szybki dostęp do setek dostępnych gier. Gry strumieniowane z chmury integrują się z Xbox Game Bar, który daje szybki dostęp do funkcji społecznościowych. Aplikacja Xbox obsługuje też usługę Remote Play. Daje ona zdalny dostęp do gier uruchamianych na naszej własnej domowej konsoli Xbox Series X/S lub Xbox One (w tym modeli X/S), która traktowana jest jak prywatny serwer xCloud. Daje to kompletne doświadczenie konsolowe na PC, które możemy odwzorować za pośrednictwem Internetu lub sieci lokalnej.

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze wydarzenia, zapowiedzi i premiery z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, ciekawostki, a czasem też śmieszkujemy. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.onexstore.pl/office-2021/

Polecamy również w kategorii CentrumXP