Menu kategorii
 • Nowy design ustawień oszczędzania baterii w Windows 10 "Sun Valley"

  Nowy design ustawień oszczędzania baterii w Windows 10 "Sun Valley"

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  14:50
  19.02.2021
  1931 wyświetlenie

  Wiemy już, że na ten rok Microsoft szykuje aktualizację wizualną pod szyldem Sun Valley. Traktowana jest ona jako rozwinięcie stylu Fluent Design System i w ostatnich miesiącach zaczęła być stopniowo implementowana w kilku różnych aplikacjach i elementach Windows 10. Niektóre z najbardziej wyraźnych przykładów to aplikacja Alarmy i zegar, zaokrąglone rogi okien i menu czy w zasadzie wszystko, co można zobaczyć w Windows 10X.

  Sun Valley jest wdrażany etapami, aplikacja po aplikacji, choć zakładamy, że część jego reguł zostanie w przyszłości narzucona odgórnie wszystkim elementom z danej kategorii, na przykład oknom. Tak czy inaczej jest to póki co żmudna droga i początkowo można będzie spotkać się z niespójnością na poziomie designu. Część aplikacji przyjmie nowe zasady, podczas gdy reszta będzie pozostawać przy "starym" Fluent Design. Dobra wiadomość jest jednak taka, że nadal to ten sam język designu, więc różnice nie są tak wyraźne, jak między kanciastymi aplikacjami (np. wieloma narzędziami systemowymi) a nowoczesnymi aplikacjami UWP z akrylowym tłem, rozświetleniami itp. Sun Valley to kolejny krok ewolucji Fluent Design, mocno zakorzeniony w jego zasadach. A ostatni obszar, który zaczął im podlegać, to strona Oszczędzanie baterii w aplikacji Ustawienia.

  Oszczędzanie baterii - Ustawienia Windows 10

  Odkrycie nowej strony Ustawień zawdzięczamy użytkownikowi Albacore, który namierzył ją w kompilacji 21313, która w tej chwili jest najnowszym wydaniem Windows 10 w Dev Channel. Jest to funkcjonalność ukryta, którą można odblokować z użyciem ID 27296756. Już na pierwszy rzut oka widać, że docenią ją posiadacze urządzeń z baterią. Informacje o użyciu baterii zostały przedstawione w bardzo czytelny, graficzny sposób na dwóch wykresach: użyciu i poziomie baterii. Możemy łatwo namierzyć, w którym dniu i w której godzinie nasz PC najbardziej obciążał baterię, a także przez ile czasu ekran był włączony/wyłączony, a system uśpiony.

  Oszczędzanie baterii - Ustawienia Windows 10

  Oszczędzanie baterii pozwala też w wybranym przez nas interwale czasowym prześledzić, jaki udział procentowy w zużyciu baterii miały poszczególne aplikacje. Innymi słowy dzięki tej stronie możemy lepiej zaplanować użycie laptopa czy tabletu, aby nie musieć ładować go tak często. Jeśli natomiast chodzi o kosmetykę — jest naprawdę ładnie, a jednocześnie bardzo informacyjnie. Układ wygląda na wygodny, czytelny i dostarczający te dane, które są potrzebne w danym kontekście. Od razu na myśl przychodzą ostatnie zmiany w aplikacji Alarmy i zegar, które również poszły w tym kierunku.

  Sun Valley to robocza nazwa projektu ewolucji designu i UX w produktach Microsoftu. Nie mamy jeszcze pewności, czy gigant będzie jej używał w oficjalnych komunikatach. Według przecieków zmiany te w szerszym zakresie mają trafić do Windows 10 21H1 albo Windows 10 21H2, choć spodziewamy się, że nie będzie to zamknięta sprawa, a styl będzie ewoluował dalej w kolejnych latach.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://twitter.com/thebookisclosed/status/1360316407687299074

  Polecamy również w kategorii Windows 10