Nowe sterowniki Surface Duo 2 z lepszą obsługą Windows 11

Nowe sterowniki Surface Duo 2 z lepszą obsługą Windows 11

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
13:30
07.11.2022
737 wyświetleń

Surface Duo 2 otrzymał niedawno dość atrakcyjną aktualizację do Androida 12L, jednak część użytkowników widzi go raczej w roli urządzenia z Windows 11. Ta nieoficjalna implementacja była już wiele razy ulepszana, tak aby desktopowy system był w miarę funkcjonalny na rozkładanym smartfonie z dwoma ekranami.

Windows 11 jest przystosowany do pracy na desktopowych pecetach i tabletach, dlatego teoretycznie powinien sprawdzić się również na Surface Duo/Duo 2. W praktyce jednak oficjalnie wspierany jest tylko Android (w tym najnowsza wersja 12L), a plany umieszczenia "Okienek" na bliźniaczym Surface Neo zostały już chyba całkiem porzucone. Mimo to (a raczej właśnie dlatego) sprawy wzięli w swoje ręce modderzy, którym udaje się wycisnąć z Duo coraz więcej.

Implementacja ta jest przede wszystkim zasługą Gustave'a Monce'a, twórcy projektów LumiaWOA i DuoWOA, który w zeszłym miesiącu opublikował pierwszy poradnik dotyczący instalacji Windows 11 na drugiej generacji Surface Duo. Z powodu licznych ograniczeń system nie nadaje się do codziennej pracy, chociaż jego funkcjonalność stale się rozszerza — tak jak w przypadku najnowszej aktualizacji sterowników. Ostatnie ulepszenia są już dostępne dla użytkowników. Według dewelopera jest to pierwsze wydanie, które "nie jest czymś mocno eksperymentalnym". Na chwilę obecną działają:

  • UFS
  • Lewy wyświetlacz
  • Przyciski boczne
  • Czujniki Halla pokrywy i czujniki termiczne
  • Obie baterie
  • Tryb Modern Standby
  • USB-C
  • Ładowanie
  • Jeden rdzeń procesora

Trzeba też wiedzieć, że instalacja Windows 11 na Surface Duo 2 spowoduje utratę gwarancji, uniemożliwi płatności NFC (z powodu odblokowanego bootloadera) i uczyni smartfona nienadającym się do użytku (brak dotyku, danych mobilnych, prawego ekranu i nie tylko). Jeśli jednak jesteście gotowi na takie ryzyko, to możecie pobrać z GitHub najnowsze sterowniki i UEFI.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/surface-duo-2-gets-a-new-set-of-drivers-with-improved-windows-11-support/

Polecamy również w kategorii Surface Duo