Nowa specyfikacja Intel. Laptopy ze składanym ekranem trafią na rynek w tym roku?

Nowa specyfikacja Intel. Laptopy ze składanym ekranem trafią na rynek w tym roku?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
14:44
05.01.2022
1603 wyświetlenia

Intel ogłosił nową specyfikację składanych ekranów dla swoich partnerów sprzętowych. Producent twierdzi, że pierwsze składane pecety, które przyjmą tę specyfikację, zaczną być dostarczane w tym roku. Możemy zatem spodziewać się zalewu nowych i unikalnych komputerów z Windows.

Składane ekrany pozwalają urządzeniom przyjmować szereg nowych kształtów i pozycji. Dotyczy to laptopów, tabletów, tabletopów, dzienników i urządzeń składanych podwójnie. Tego typu rozwiązanie zastosował już wcześniej Lenovo w swoim ThinkPad X1 Fold, ale urządzenie spotkało się z kiepskimi recenzjami z powodu słabego układu i braku optymalizacji w Windows 10. W tym roku nowe składane komputery z procesorami Intel będą dostarczane w dużo lepszej specyfikacji Intel Evo, która obejmuje układy Intel 12. generacji i skupia się na responsywności, natychmiastowym wybudzaniu, szybkim ładowaniu i żywotności baterii.

Pozostaje jeszcze kwestia Windowsa, który wciąż nie jest zbyt dobry, jeśli chodzi o optymalizacje dla urządzeń ze składanym wyświetlaczem. Być może w nadchodzących miesiącach usłyszymy o nich więcej. Microsoft wypuści kolejną dużą aktualizację Windows 11 w drugiej połowie 2022 r., kiedy to może pojawić się więcej wsparcia dla kategorii foldable. Dawniej za jej obsługę miał odpowiadać Windows 10X, który miał trafić na Surface Neo. Jak jednak wiadomo, oba te projekty zostały zamrożone, a część funkcjonalności 10X została (lub dopiero zostanie) wykorzystana w Windows 11. Poza tym Surface Neo był urządzeniem z dwoma niezależnymi ekranami, a kategoria foldable odnosi się generalnie do jednego, giętkiego ekranu.

Intel Evo

Sukces laptopów ze składanym ekranem będzie w znacznej mierze zależał od tego, jak Windows dostosuje się do ich obsługi. Bez jakichkolwiek optymalizacji urządzenia te nigdy nie będą naprawdę przydatne. Windows 11 musi zaadresować wiele nowych pozycji urządzenia i ekranu — analogicznie do tego, jak Microsoft zoptymalizował Androida do pracy na Surface Duo. Intel już od pewnego czasu współpracuje z Microsoftem i Samsungiem nad technologią foldable. O wspólnym projekcie "Horseshoe Bend Project" mówiono już w 2020 roku. Miała to być specyfikacja 17-calowego, składanego peceta.

Składane ekrany mogą w tym roku na dobre zagościć w portfolio wielu producentów laptopów z Windows 11 i procesorami Intela. AMD i Qualcomm raczej nie będą chcieli zostać w tyle i pewnie wkrótce też wskoczą w ten nowy trend.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/intel-to-try-again-with-foldable-laptops-in-2022/

Polecamy również w kategorii Urządzenia