Nowa konsola Xbox w abonamencie także w Polsce! To był tydzień z Microsoft 134

Nowa konsola Xbox w abonamencie także w Polsce! To był tydzień z Microsoft 134

 CentrumXP
CentrumXP
13:30
11.09.2020
2280 wyświetleń

Witajcie, drodzy Czytelnicy i Widzowie. W tym odcinku To był tydzień z Microsoft prezentujemy Wam podsumowanie nowości, zmian i gorących zapowiedzi z ostatnich dni. Zaczynamy oczywiście od aktualizacji zbiorczych Windows 10 w ramach wrześniowego Patch Tuesday. Następnie kilka gorących wieści związanych z premierą Surface Duo. Wreszcie główny temat tego tygodnia, czyli zapowiedzi związane z konsolami i usługami Xbox. Powiemy nieco o dostępności i cenie Xbox Series S w Polsce, zmianach w programie Xbox Game Pass i o nowości dla polskich klientów — programie Xbox All Access, dzięki któremu będziemy mogli stać się właścicielami Xbox Series X lub Xbox Series S na niezwykle korzystnych warunkach.

Wrześniowy Patch Tuesday: aktualizacje zabezpieczeń Windows 10

W tym tygodniu mieliśmy drugi wtorek miesiąca, czyli tradycyjny Update Tuesday. Microsoft wypuścił zestaw aktualizacji zbiorczych wspieranych wersji Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 i Windows Server. W ramach Patch Tuesday otrzymały one zestaw łatek bezpieczeństwa związanych ze składnikami systemu Windows, scenariuszami użycia serwerów intranetowych i eskalacji uprawnień.

Oprócz publicznych wersji Windows 10 aktualizację otrzymała też wersja 20H2, znajdująca się przed premierą. Pełną listę zmian i numery kompilacji znajdziecie w naszym tekście.

Surface Duo — premiera, pierwsza aktualizacja i kod źródłowy

Zgodnie z zapowiedziami wczoraj miała miejsce premiera Surface Duo — pierwszego składanego smartfona z dwoma ekranami, specjalną wersją Androida i masą unikalnych funkcji. Urządzenie jest na razie dostępne tylko w USA i do tej pory nie wyznaczono daty premiery w Polsce. W dniu premiery Surface Duo przywitał użytkowników (a jakże!) aktualizacją firmware'u. Nie jest to bynajmniej zaskoczeniem. Microsoft już zdążył nas przyzwyczaić, że już tego samego dnia udostępnia pakiet aktualizacji z ostatnimi szlifami.

Microsoft opublikował też kod źródłowy jądra Surface Duo w GitHub. Pozwoli to każdemu flashować zewnętrzne ROM-y i modyfikacje na urządzeniu z Androidem. Dzięki dającemu się odblokować bootloaderowi społeczność moderska zyska wolność w wykorzystaniu tego unikalnego sprzętu. Wydanie pozwala deweloperom, pasjonatom i zaawansowanym użytkownikom zanurkować głębiej w kod, pod którego dyktandem działa urządzenie, i dodawać do niego własne rozwiązania, niedostępne w stockowej wersji systemu.

I chociaż udało się zorganizować premierę Duo na czas, to nadal trwają prace nad jego większym bratem — Surface Neo. Panos Panay potwierdził w wywiadzie, że rozwój tabletu z Windows 10X nie został anulowany. Urządzenie zostanie wypuszczone prawdopodobnie w 2021 albo 2022 roku.

Znamy już polską cenę Xbox Series S

W tym tygodniu Microsoft oficjalnie zapowiedział drugą konsolę nadchodzącej generacji — Xbox Series S. Cechuje ją m.in. 60% mniejszy rozmiar od Xbox Series X, brak napędu optycznego, wsparcie dla DirectX Ray-tracing, odtwarzanie multimediów w 4K i skalowanie gier do tej rozdzielczości.

Według podanych przez Xbox Polska informacji polskie ceny nowych konsol to:

  • Xbox Series S: 1349 zł (99 zł/mc w ramach Xbox All Access)
  • Xbox Series X: 2249 zł

Obie konsole mają trafić do sprzedaży 10 listopada, a preorder zacznie się już 22 września.

Xbox All Access wkracza do Polski!

Xbox All Access został zapowiedziany w 2018 roku jako oferta łącząca płatności za konsolę, Xbox Live Gold i Xbox Game Pass w formie abonamentu, trwającego dwa lata. Bez żadnych kosztów z góry i z pojedynczą, niewielką opłatą miesięczną można stać się użytkownikiem konsoli, która po spłacie abonamentu staje się naszą własnością. Podobnie jak to wygląda u operatorów sieci, gdy bierzemy abonament z telefonem, tak w Xbox All Access po 24 miesiącach konsola zostaje z nami na zawsze. Jeżeli jednak zdecydowalibyśmy się przerwać umowę, będziemy musieli dopłacić różnicę za urządzenie.

Początkowo oferta była dostępna tylko w Stanach Zjednoczonych i dotyczyła konsol Xbox One S oraz Xbox One X. Następnie została wycofana, by powrócić z dodatkową opcją Xbox One S w edycji All-Digital. Dziś z kolei padła zapowiedź rozszerzenia programu na kolejne kraje i kolejne konsole. Jako że od 2018 roku program Game Pass zdążył wyewoluować, obecnie w ramach Xbox All Access oferowany jest jego najbardziej wszechstronny wariant, czyli Xbox Game Pass Ultimate.

Jako że Xbox Series S ma już datę premiery wyznaczoną na 10 listopada, to spodziewamy się, że także w tych okolicach wystartuje usługa Xbox All Access. Microsoft zapowiada, że poda daty uruchomienia dla każdego rynku osobno, gdy będzie zbliżał się do premiery. Koszt miesięcznego abonamentu ma zaczynać się od 24,99 USD, czyli około 94 zł. W Polsce oficjalnym sprzedawcą Xbox All Access będzie Media Expert.

Kolejne zmiany w Xbox Game Pass

Xbox Game Pass staje się prawdziwym centrum gamingu nowej generacji. Do usługi subskrypcji gier na konsolę i PC za parę dni dołącza streaming gier xCloud, a tymczasem Microsoft zapowiedział kolejną integrację, która również nie wiąże się z podniesieniem ceny. Subskrybenci otrzymają bezpłatne członkostwo w EA Play. Dawniej znany jako EA Access i Origin Access, wprowadzi do Game Pass ponad 60 najlepszych gier EA, dostęp do wersji trial i wybranych tytułów w streamingu xCloud, a także specjalną zawartość.

Ważne zmiany zajdą też w Xbox Game Pass na PC. Od uruchomienia tego wariantu w wersji Beta minął już ponad rok. Microsoft zapowiada, że usługa wyjdzie z tej fazy 17 września. Wtedy też miesięczna cena abonamentu podwoi się i tym samym zrówna z ceną Xbox Game Pass na konsolę. Istniejący członkowie Xbox Game Pass na PC będą mogli pozostać przy aktualnej cenie aż do końca bieżącego cyklu rozliczeniowego, a później zacznie ich obowiązywać nowa cena.

To by było na tyle, jeśli chodzi o podsumowanie tygodnia. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze znajdziecie najświeższe informacje i... nie tylko. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP