Nowa kompilacja Windows 10 dostępna dla Insiderów

Nowa kompilacja Windows 10 dostępna dla Insiderów

 Krzysztof Kapustka
Krzysztof Kapustka
16:29
13.10.2015
4623 wyświetlenia

Najnowsza kompilacja testowa systemu Windows 10 trafiła dziś do Szybkiego kręgu aktualizacji, jaki świadczony jest w ramach programu Windows Insider. Nowy build oznaczony został numerem 10565 i poza oczywistymi poprawkami wnosi także kilka wyczekiwanych nowości.

O dostępności kolejnej wersji systemu Windows 10 Insider Preview poinformował dziś na swoim Twitterze Gabe Aul z Microsoft. Jak czytamy w przygotowanym przez niego wpisie na oficjalnym blogu Windows, build ten wprowadza dość obszerną liczbę nowych funkcji i usprawnień, pośród których nie brakuje również zmian widocznych gołym okiem.

Udostępniona dziś kompilacja systemu to przede wszystkim integracja możliwości komunikacyjnych Skype w nowych aplikacjach uniwersalnych Messaging, Phone i Skype. Z ich poziomu możemy bez przeszkód wykonywać darmowe połączenia Skype na smartfony, tablety i komputery PC, z użyciem zarówno sieci 3G/4G, jak i Wi-Fi. Oczywiście funkcjonalność tych aplikacji ogranicza się obecnie jedynie do platformy PC, jako że programy te zostaną udostępnione na platformę mobilną dopiero w ramach przyszłej kompilacji Windows 10 Mobile Insider Preview. Trzeba jednak podkreślić, że podobnie jak cały system operacyjny Windows 10 Insider Preview, będą to rozwiązania we wczesnej fazie rozwoju.

Druga z nowości to funkcja podglądu otwartych kart w przeglądarce Microsoft Edge, o której niedawno pisaliśmy. Funkcjonalność tego rozwiązania jest dość oczywista. Jeśli umiecie korzystać z zaimplementowanej na pasku zadań Windows funkcji podglądu na żywo okien, na pewno szybko przyswoicie zasadę działania tej funkcji w Edge. Nowa przeglądarka Microsoftu wzbogaciła się w tym wydaniu także o funkcję synchronizowania Ulubionych oraz elementów Listy do przeczytania. Microsoft nadal pracuje nad jej implementacją, więc nie wykluczone, że w przyszłych kompilacjach funkcja ta będzie znacznie bardziej rozbudowana i pozwoli synchronizować ze sobą także pozostałe dane użytkownika.

Kolejnych usprawnień doczekała się asystentka Cortana. Tym razem nabyła ona umiejętność rozpoznawania naszego pisma odręcznego, za pomocą którego możemy z powodzeniem ustawić sobie jakieś przypomnienie, podając Cortanie różnego rodzaju informacje, takie jak lokalizacja, data i godzina, czy też jakiś ważny numer do zapamiętania. W ramach nowej kompilacji Cortana potrafi także zadbać o nasz wolny czas, przypominając nam o godzinach emisji filmu czy zbliżającym się koncercie. Przykładowo na dwie godziny przez rozpoczęciem danego wydarzenia Cortana powie nam dokładnie, dokąd mamy pójść i jak dotrzeć tam na czas, wliczając w to także możliwość zamówienia i śledzenia 'taksówki' Uber. Cóż, nam pozostaje tylko podziwiać jej możliwości.

Na prośbę użytkowników Microsoft wzbogacił również interfejs użytkownika. W ramach dostosowywania kolorystyki systemu możemy w końcu zmieniać także kolory paska tytułowego okien Windows. Pasek ten jest teraz nieco ciemniejszy, a jego kolor możemy dobrać z poziomu aplikacji Ustawień, po przejściu do sekcji Personalizacja > Kolory. Należy jednak pamiętać o zaznaczeniu opcji 'Show color on Start, Taskbar, Action Center, and Title bars' (tak, opcja ta nie jest jeszcze spolszczona).

Pozostałe i warte uwagi usprawnienia to m.in. uaktualniony zestaw ikon (te dosięgły nawet Edytor rejestru), dopieszczone menu podręczne w menu Start, czy znacznie łatwiejsza aktywacja Windows 10 na urządzeniach objętych rocznych uaktualnieniem, na których aktywacja dokonywana jest przy użyciu klucza produktu Windows 7, Windows 8 lub Windows 8.1.

Jeśli uczestniczycie w programie Windows Insider, a Wasz system skonfigurowany został pod Szybki krąg aktualizacji (ustawienie domyślne), wówczas nowa kompilacja Windows 10 powinna już na Was czekać. Przykładowo dla edycji Pro systemu Windows 10 przedstawia się ona jako 'th2_release Professional 10565'.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Windows Insider