November 2021 Update w cieniu Windows 11. To był tydzień z Microsoft 195

November 2021 Update w cieniu Windows 11. To był tydzień z Microsoft 195

 CentrumXP
CentrumXP
10:00
20.11.2021
1810 wyświetleń

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W tym odcinku To był tydzień z Microsoft zajmiemy się nowościami ze świata Windows, wliczając w to premierę nowej wersji Dziesiątki, zmianę w częstotliwości jej aktualizacji, jak również nowe wersje aplikacji i doświadczeń na Windows 11. Mamy też dobre wieści dla użytkowników Chrome na Windows 7. Na koniec przygotowaliśmy krótkie podsumowanie 20 rocznicy Xboksa. Zapraszamy do lektury!

Windows 10 November 2021 Update oficjalnie wydany

16 listopada Microsoft poinformował o ogólnej dostępności Windows 10 November 2021 Update (21H2). Aktualizacja skupia się na produktywności, zarządzaniu i bezpieczeństwie. Aby zapewnić płynną i gładką aktualizację, stosowane jest podejście zakładające wdrażanie etapami. Dostępność aktualizacji będzie rozszerzana stopniowo. Jeśli nie jest jeszcze proponowana przez Windows Update, oznacza to, że algorytmy nie uzyskały pewności, że dane urządzenie będzie miało dobre doświadczenie aktualizacji.

Windows 10 November 2021 Update

Jak pobrać i zainstalować Windows 10 November 2021 Update? Jakie są najważniejsze zmiany? Co powinni wiedzieć klienci komercyjni? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym artykule: Windows 10 November 2021 Update oficjalnie wydany! Jak go zainstalować?

Windows 10 będzie aktualizowany już tylko raz do roku

Zgodnie z obietnicą Microsoftu przez ostatnie 6 lat Windows 10 był aktualizowany dwa razy do roku. Tyle że od dłuższego czasu aktualizacje jesienne były symboliczne, a od giganta mało kto wymagał dotrzymania tej obietnicy — wręcz przeciwnie. Argumenty wskazujące wyższość jednego update'u rocznie nad dwoma zostały najwyraźniej wysłuchane i od teraz Dziesiątka będzie aktualizowana dwa razy rzadziej.

Windows 10 November 2021 Update

To nowe podejście gigant zaaplikował najpierw w Windows 11. Od teraz obowiązuje ono także w Windows 10. Pierwszą aktualizacją w nowym cyklu został November 2021 Update, a następną będzie aktualizacja w drugiej połowie 2022 roku, czyli 22H2. Tym sposobem możemy spodziewać się, że większe zmiany do obu systemów będą trafiały już tylko jesienią.

Całkiem nowy Media Player trafił do Windows 11

Microsoft zaczął udostępniać Insiderom zupełnie nową aplikację Media Player (tak, już bez "Windows" w nazwie), która zastąpi Muzykę Groove i która jest spadkobierczynią Windows Media Playera. Centrum aplikacji stanowi w pełni wyposażona biblioteka multimediów, która pozwala szybko przeglądać i odtwarzać muzykę, ale też tworzyć i zarządzać listami odtwarzania.

Media Player w Windows 11

Media Player posiada dedykowany widok odtwarzania z okładką płyty i obrazami artysty, które pojawiają się zarówno na pełnym ekranie, jak i w miniodtwarzaczu. Aplikacja w pełni też obsługuje przeglądanie, zarządzanie i oglądanie lokalnej kolekcji filmów. Choć nowa aplikacja nosi przejmuje schedę po Windows Media Player, to klasyczny odtwarzacz pozostanie dalej dostępny w Akcesoriach Windows.

Nowa wersja aplikacji Twój telefon na Windows 11

Podobnie jak inne aplikacje Microsoftu (Kalkulator, Microsoft Store, Paint czy Media Player), tak również aplikacja Twój telefon doczekała się aktualizacji wizualnej na Windows 11. Aktualizacja zaczęła już być udostępniana Insiderom w Dev Channel. Tym razem jej aktualizacja nie dodaje nowych funkcji, a jedynie zmiany w interfejsie. Między innymi na pierwszym planie znalazł się panel powiadomień. Karta powiadomień jest teraz przypięta do lewego panelu bocznego, a pasek nawigacyjny został przeniesiony na górę okna.

Twój telefon na Windows 11

Z pozostałych zmian warto wspomnieć jeszcze o kartach Wiadomości, Zdjęcia, Aplikacje i Połączenia, które zostały schowane w nowym pasku nawigacyjnym. Kanał powiadomień jest z kolei mniej zagracony i zapewnia łatwiejszy dostęp do ważnych powiadomień, które wcześniej były dostępne za pośrednictwem dedykowanej zakładki. Aplikacja obsługuje ponadto nowy "język designu" Windows 11, czyli ostatnią iterację Fluent Design System, aby dopasować się do reszty środowiska.

Windows 11 pozwala teraz spersonalizować okienka wprowadzania

Aby umożliwić dalej idącą personalizację wprowadzania tekstu na Windows 11, Microsoft rozszerza dostępność 13 motywów klawiatury dotykowej na inne doświadczenia wprowadzania, wliczając w to edytory IME, panel Emoji i wprowadzanie głosowe. Nowość zaczęła być udostępniana Insiderom w kompilacji 22504 w Dev Channel.

Windows 11 - personalizacja wprowadzania

Dla wszystkich doświadczeń z motywem dostępny jest też silnik motywu, który pozwala utworzyć własną, w pełni spersonalizowaną kompozycję w oparciu o obrazy tła. Wszystko to znajdziemy w nowej sekcji "Wprowadzanie tekstu" ("Text input") w Ustawieniach > Personalizacja.

Chrome będzie wspierany na Windows 7 jeszcze przez ponad rok

Na koniec dobra wiadomość dla użytkowników Chrome na Windows 7. Google obiecał dodatkowy rok wsparcia dla tej wersji — przynajmniej do 15 stycznia 2023 roku. Jest to data symboliczna, bowiem tego dnia zakończy się również oferta ESU, czyli przedłużonego, płatnego wsparcia dla systemu, świadczonego przez Microsoft.

Chrome na Windows 7

Google zaznacza, że "wsparcie" w tym przypadku oznacza dostarczanie krytycznych aktualizacji zabezpieczeń i stabilności. Powody są zapewne takie same, jak poprzednio: feedback od klientów biznesowych i trwająca sytuacja z pandemią.

20 rocznica Xbox już za nami! Co się wydarzyło?

Microsoft już od paru miesięcy świętuje 20 urodziny Xboksa, jednak to właśnie w poniedziałek nadszedł kluczowy moment. Dokładnie 20 lat temu, 15 listopada 2001 roku, miała miejsce premiera pierwszej konsoli Xbox. Transmisję z urodzinowego wydarzenia online, jak również wyjątkowe zapowiedzi z tego dnia możecie sprawdzić poniżej.

W ramach świętowania 20-lecia Xboksa aż 76 starszych gier weszło do programu wstecznej zgodności na Xbox Series X i Xbox One. Wszystkie obsługują tryb auto HDR, a w tytuły z oryginalnego Xboksa można zagrać w rozdzielczości nieosiągalnej nigdy wcześniej. Ponadto do Xbox Game Pass trafiła druga aktualizacja w tym miesiącu, a Halo Infinite Multiplayer Beta stał się dostępny za darmo na PC, Xbox i w chmurze. Przy okazji warto wspomnieć o sukcesie wydanej niedawno Forza Horizon 5, która przyciągnęła rekordowe 10 milionów graczy w tygodniu premiery. To największy pierwszy tydzień w historii zarówno programu Xbox Game Pass, jak i samej konsoli Xbox!

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze wydarzenia, zapowiedzi i premiery z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, ciekawostki, a czasem też śmieszkujemy. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP