Nadchodzą lata dwudzieste, a z nimi era AI i zimna wojna technologiczna

Nadchodzą lata dwudzieste, a z nimi era AI i zimna wojna technologiczna

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:36
20.12.2019
595 wyświetleń

Minęło już parę tygodni od zakończenia tournée Brada Smitha związanego z wydaniem jego książki. President i Chief Legal Officer w Microsoft opisywał zjawiska, których doświadczył podczas wielu lat pracy u giganta. Ma on też oczywiście pewne przywidywania na nadchodzącą dekadę. Przede wszystkim uważa, że lata 20. staną się prawdziwą erą rozkwitu AI, ale też czasem zimnej wojny technologicznej między mocarstwami. Microsoft podobnie jak inne firmy musi się na to przygotować.

Zacznijmy od nowej ery AI, jak ją nazywają Brad Smith i Carol Ann Browne, współautorka książki. Erę tę zdefiniują innowacyjne technologie chmurowe, bezprzewodowe i nie tylko. Zwiastuje ona jeszcze więcej zmian i wstrząsów niż przyniosły lata 10.

Lata 2020. przyniosą erę AI, która prawdopodobnie będzie cechować nie tylko jedną dekadę, ale co najmniej trzy. Tak jak silnik spalinowy potrzebował czterech dekad na rozwinięcie wpływu, tak sztuczna inteligencja prawdopodobnie będzie nadal głęboko kształtować nasz świat od chwili obecnej do roku 2050.
— Brad Smith i Carol Ann Browne, Tools and Weapons

Autorzy przewidują również, że zmiany klimatyczne będą nadrzędnym problemem dotykającym przemysł technologiczny, sektor publiczny i wszystkich pomiędzy nimi. Liczą oni, że firmy będą prowadzić działania na rzecz klimatu w krajach, w których rządy ich nie podejmują. Innym ważnym problemem jest prywatność w erze mediów społecznościowych, takich jak Facebook, choć jego nazwa nie została dosłownie wymieniona. Smith i Browne oczekują, że przepisy dotyczące prywatności nabiorą nowego kształtu w nadchodzącej dekadzie, tzn. że RODO to tylko początek. Autorzy przewidują również inne zmiany regulacyjne, gdy społeczeństwo stanie się bardziej poinformowane i ostrożne wobec branży technologicznej. Będą one dotyczyły m.in. wydawców portali społecznościowych w związku z odpowiedzialnością prawną za treści na ich witrynach.

Innym ważnym problemem następnej dekady będzie wspomniana na początku zimna wojna technologiczna między Stanami Zjednoczonymi i Chinami, ale też przepaść cyfrowa i nierówności dochodów. Smith i Browne ostrzegają, że USA i Chiny mogą się zbliżać do sytuacji podobnej do tej, która 40 lat temu była udziałem USA i Rosji:

Gdy lata 2010. dobiegają końca, Stany Zjednoczone reagują nowymi wysiłkami, mającymi powstrzymać rozprzestrzenianie się chińskiej technologii. Nie różni się to od amerykańskich starań o powstrzymanie rosyjskiej ideologii i wpływów w czasie zimnej wojny, która rozpoczęła się siedem dekad temu. Częściowo podsycane przez amerykańskie wysiłki, mające na celu zniechęcenie innych rządów do przyjmowania urządzeń 5G z Chin, napięcia wzrosły w 2019 r., Gdy Departament Handlu USA zabronił amerykańskim firmom technologicznym sprzedawania Huawei części do ich produktów.
— Brad Smith i Carol Ann Browne, Tools and Weapons

Jak podsumowują autorzy, problematyka nowych technologii jest nieograniczona i należy wziąć za nią odpowiedzialność: Jako pierwsza generacja ludzi, którzy dają maszynom moc myślenia, mamy obowiązek przemyśleć to i uzyskać równowagę. Jeśli nam się nie uda, to pokolenia, które przyjdą po nas, prawdopodobnie zapłacą wysoką cenę.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.linkedin.com/pulse/dawn-decade-top-ten-tech-policy-issues-2020s-brad-smith/?published=t

Polecamy również w kategorii Sztuczna inteligencja