Menu kategorii
 • Muzyka

  Muzyka

   Marcin Paradowski
  Marcin Paradowski
  00:00
  12.06.2014
  5388 wyświetleń

  Odtwarzanie plików multimedialnych w systemach Windows znane jest już od bardzo dawna, bowiem już dla Windows 98 dostępna była aplikacja Windows Media Player, która w ciągu kolejnych lat przeszła ogromną metamorfozę. Jednak wraz z nadejściem ery komputerów wyposażonych w ekrany dotykowe, z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 8, zrodziła się idea zaprojektowania aplikacji, której jedynym zadaniem będzie odtwarzanie utworów muzycznych, a obsługa będzie możliwa bez stosowania popularnej myszki i tak oto powstała Muzyka.

  Aplikacja Muzyka

  Przy pierwszym uruchomieniu, aplikacja Muzyka zachęca nas do wskazania folderów zawierających nasze zbiory muzyczne. Aby to zrobić, wystarczy, że klikniemy na przycisk Wskaż, gdzie mamy szukać, a pojawi się okno ułatwiające wybór konkretnych folderów. Domyślnie do aplikacji Muzyka przypisane są dwa foldery: Muzyka w Dokumentach użytkownika oraz folder Muzyka synchronizowany w usłudze OneDrive. Po tej czynności wystarczy odczekać chwilę, aż zawarte w nich utwory zostaną dodane do Kolekcji.

  Aplikacja Muzyka

  Muzyka posiada wbudowaną obsługę list odtwarzania, dostępną po lewej stronie okna aplikacji. Aby utworzyć nową listę odtwarzania wystarczy, że klikniemy przycisk Nowa lista odtwarzania. Kolejnym krokiem jest dodanie utworów do naszych list. Aby to zrobić, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na wybranym utworze/utworach, a następnie z dolnego menu wybrać opcję Dodaj do i wskazujemy utworzoną przez nas listę odtwarzania. Listy odtwarzania mogą być zaimportowane z biblioteki Muzyka w katalogu użytkownika systemu Windows. Aby to zrobić należy kliknąć na przycisk Importuj listy odtwarzania, który znajduje się po lewej stronie aplikacji.

  Aplikacja Muzyka

  Kontynuując wątek list odtwarzania. W dowolnej chwili można też zmienić ich nazwę. Aby to zrobić należy kliknąć na wybraną playlistę, a następnie w głównym oknie listy wybrać przycisk z symbolem ołówka. Ciekawą opcją jest także możliwość przypinania wybranej listy odtwarzania lub pojedynczych utworów do Ekranu startowego systemu Windows 8. Aby przypiąć wybrany utwór, wystarczy że przejdziemy do Kolekcji, a następnie, po wskazaniu utworu, klikniemy go prawym przyciskiem myszy i z dolnego menu wybierzemy opcję Przypnij do ekranu startowego. Jeśli chcemy przypiąć listę odtwarzania, należy wybieramy ją z listy, a następnie klikamy ikonę z symbolem pinezki w głównej części okna aplikacji. W każdej chwili możemy użyć też sortowania listy utworów według: gatunku, wykonawcy, albumu, daty dodania do listy odtwarzania lub alfabetycznie, od a do z.

  Nie sposób też pominąć o dogodnościach związanych z interfejsem ModernUI. Pierwszą z nich jest możliwość przyciągania aplikacji Muzyka do krawędzi ekranu. Pozwoli to nam jednocześnie zająć np. przeglądaniem stron internetowych czy pracą w edytorze tekstu oraz kontrolować odtwarzaną listę utworów.

  Aplikacja Muzyka

  Innym ciekawy dodatkiem jest podręczne okno umożliwiające kontrolę odtwarzanego utworu. Pojawia się ono jednak w przypadku użycia odpowiedniego przycisku multimedialnego na klawiaturze. Ponadto, używając wyszukiwarki dostępnej na pasku boczny (skrót klawiaturowy: Win + c), możemy szybko odszukać konkretnego wykonawcę lub utwór na naszej liście odtwarzania.

  Aplikacja Muzyka

  Standardowym wyposażeniem każdego odtwarzacza są przyciski sterujące odtwarzaniem utworów muzycznych. W aplikacji Muzyka znajdziemy je w dolnej część okna. Do dyspozycji mamy kolejno: poprzedni utwór, odtwarzaj/pauza, następny utwór, regulacja głośności, włącz/wyłącz losowe odtwarzanie, włącz/wyłącz powtarzanie. Jeśli chcemy, możemy schować boczny pasek, klikając na ikonę trzech poziomych kresek u góry.

  Aplikacja Muzyka

  Muzyka jest jedną z najubożej wyposażonych w funkcje aplikacji domyślnie instalowanych z systemem. Czy to oznacza, że jest zła? Oczywiście wszystko zależy od tego, czego tak naprawdę oczekujemy od naszego odtwarzacza multimediów. Faktem jest, że twórcy nie udają nawet chęci zastąpienia nią popularnego Windows Media Playera, stawiajac na minimalizm, który zapewne części użytkowników przypadnie do gustu. Jeśli jednak oczekujemy bogatego korektora graficznego, opcji zarządzania biblioteką utworów, czy też sprawnego kolejkowania utworów do odsłuchania, prawdopodobnie mamy już swój ulubiony odtwarzacz, którego Muzyka i tak nie będzie w stanie zastąpić.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Składniki Windows 8