Microsoft usuwa odniesienia do programu Xbox Live. Szykuje się rebranding?

Microsoft usuwa odniesienia do programu Xbox Live. Szykuje się rebranding?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:35
05.08.2020
1370 wyświetleń

Niedawne wycofanie przez Microsoft 12-miesięcznej subskrypcji Xbox Live Gold wzbudziło spekulacje, że firma planuje całkowite zamknięcie usługi. Podczas gdy plotki cały czas krążą, Microsoft do tej pory ich nie zdementował. Co więcej, dolewa jeszcze oliwy do ognia, usuwając odniesienia do Xbox Live w aktualizacji Umowy o świadczenie usług firmy Microsoft.

Szczególne zainteresowanie, ale i obawy wzbudził zwłaszcza jeden zapis w dokumencie Podsumowanie zmian Umowy o świadczenie usług firmy Microsoft, w którym Microsoft pisze:

W punkcie Usługi Xbox oraz w całej treści Postanowień zaktualizowano nagłówek Xbox i zmieniono określenie Xbox Live, tak aby odnosiło się do usługi Xbox online oraz wszystkich konsol Xbox, a nie tylko konsol Xbox One i Xbox 360. Zaktualizowano definicję Usług Xbox, tak aby obejmowała ona usługę Xbox online oraz gry Xbox Game Studios (w tym Mojang Games), aplikacje, usługi i treści udostępniane przez Microsoft. Ponadto wyjaśniono, jakie działania może podjąć Microsoft, jeśli Użytkownik zaloguje się na konto Usług Xbox w celu uzyskania dostępu do usługi nieoferowanej przez Microsoft (np. usługi innego niż Microsoft wydawcy gier oferującego Aplikacje i Usługi Osób Trzecich).

Innymi słowy, zamiast nazywać Xbox Live tak, jak do tej pory, Microsoft odnosi się do niego terminem "usługi Xbox online", co może być dla wielu mylące — w końcu usług online spod szyldu Xbox jest całkiem sporo i nie wszystkie mają bezpośredni związek z Xbox Live. Z drugiej strony dotychczasowa nazwa wciąż pojawia się w innych miejscach, np. w opisie gry Halo Infinite w Microsoft Store:

Multiplayer: Halo’s celebrated multiplayer returns! More information coming later this year (requires Xbox Live Gold on console, membership sold separately).

Byłoby sporym zaskoczeniem, gdyby Microsoft postanowił rzeczywiście wyłączyć Xbox Live, który w końcu przynosi mu spore dochody i jest kluczową częścią doświadczenia milionów graczy. Do tego naszym zdaniem raczej nie dojdzie. Być może gigant planuje rebranding i/lub kolejne podłączenie funkcjonalności do innej usługi, jak to ma miejsce choćby w Xbox Game Pass Ultimate, do którego usługa streamingu gier xCloud została włączona pod nazwą "cloud gamingu", czyli po prostu grania w chmurze.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.microsoft.com/pl-pl/servicesagreement/upcoming-updates.aspx

Polecamy również w kategorii Usługi Xbox