Microsoft tworzy język programowania dla komputerów kwantowych

Microsoft tworzy język programowania dla komputerów kwantowych

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:39
25.09.2017
0 komentarzy
1481 wyświetlenie

Komputery kwantowe wciąż wydają się pewną abstrakcją, niemniej jednak Microsoft przekonuje, że dzięki dokonanym przełomom realne wykorzystanie tych tajemniczych urządzeń nie jest już tak odległe. Na dzisiejszej konferencji Ignite 2017 firma z Redmond przedstawiła aktualne postępy w swoich badaniach nad komputerem kwantowym. Jednym z kluczowych przełomów jest dedykowany język programowania.

Nowy język programowania komputerów kwantowych ma stać się dostępny jeszcze w tym roku. Zostanie on głęboko zintegrowany z Visual Studio i będzie pracował zarówno na symulatorze kwantowym, jak i na prawdziwym kwantowym komputerze. Co istotne, Microsoft nie zajmuje się tylko budowaniem komputeru kwantowego, który mógłby eksponować w laboratorium i na siłę wymyślać dla niego zastosowania. Przeciwnie, firma zamierza niebawem dostarczyć pełnoprawny, topologiczny system kwantowy. W jego skład wchodzić ma sprzęt zdolny do ciągłego prowadzenia obliczeń wymagających dziesiątków tysięcy logicznych kubitów oraz kompletny stos oprogramowania, które będzie programować i sterować komputerem kwantowym.

Nowy język programowania będzie przeznaczony dla deweloperów, którzy jeszcze w tym roku będą mogli tworzyć i debugować aplikacje na symulatorach kwantowych, zaś w przyszłości na pełnoprawnych maszynach. "Ten sam kod, który uruchamiasz dziś w symulacji, jutro uruchomisz na komputerze kwantowym" - mówi Krysta Svore, zarządzająca rozwojem oprogramowania dla komputerów kwantowych w Microsoft. Takie urządzenia swoimi możliwościami będą znacznie wykraczać poza dzisiejsze generacje komputerów osobistych: "Komputer kwantowy potrafi modelować naturę. Klasyczne komputery nie są w stanie zrozumieć tych procesów".

Microsoft ujawnił też, że pod jego kuratelą pracuje projekt badawczy skupiony na kryptografii i bezpieczeństwie w świecie kwantowym. Ponieważ komputery kwantowe będą mogły bez problemu złamać istniejące algorytmy bezpieczeństwa, Microsoft współpracuje z gigantami przemysłu, by przygotować mocniejsze algorytmy kryptograficzne, które będą odporne na kwantyfikację.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://news.microsoft.com/features/new-microsoft-breakthroughs-general-purpose-quantum-computing-moves-closer-reality/

Polecamy również w kategorii Microsoft .NET

Komentarze

Skomentuj

Autor