Microsoft stanie się firmą zero-waste do 2030 r.

Microsoft stanie się firmą zero-waste do 2030 r.

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
20:06
04.08.2020
1797 wyświetleń

Na początku roku Microsoft zobowiązał się, że do 2030 roku stanie się węglowo negatywny, a do 2050 roku usunie ze środowiska cały węgiel, który firma wyemitowała zarówno bezpośrednio, jak i poprzez pobór energii, od czasu założenia w 1975 roku. W międzyczasie gigant w coraz większym stopniu przechodzi na odnawialne źródła energii. Ekologiczne starania Microsoftu objęły też kwestię odpadów. Do końca tej dekady firma zamierza przejść na model zero-waste.

Ostatnia zapowiedź Microsoftu związana z ekologią dotyczy generowania odpadów. W dzisiejszym poście na blogu Brad Smith, President w Microsoft, ogłosił, że wszystkie bezpośrednie operacje, produkty i opakowania Microsoftu będą zero-waste do 2030 roku. Aby osiągnąć ten cel, firma zredukuje "niemal tyle odpadów", ile generuje, oraz będzie recyklingować i ponownie używać odpadów z operacji i produktów. Przykładowo do 2030 roku produkcja wszystkich urządzeń Surface i opakowań odbywać się będzie z użyciem materiałów nadających się do recyklingu. Oprócz tego przetwarzanych będzie 90% odpadów z kampusów i centrów danych oraz przynajmniej 75% z konstrukcji i wyburzeń.

Gigant podejmie szereg kroków, zaczynając od wprowadzenia tzw. circular centers, czyli miejsc, które zostaną ulokowane w pobliżu centrów danych. Po wycofaniu serwera w centrach tych Microsoft będzie mógł ustalić na miejscu, które części nadają się do recyklingu, ponownego wykorzystania lub sprzedaży. Rozwiązanie było już testowane w Amsterdamie. W fazie pilotażu okazało się, że w ten sposób zwiększa się dostępność części sieci dla firmy i partnerów, a także zmniejsza się koszt transportu nowych serwerów na miejsce. Circular centers mogą zwiększyć ponowne użycie serwerów i ich części o 90% do 2025 roku.

Kolejna zapowiedź dotyczy wycofania elementów plastikowych jednorazowego użytku z opakowań głównych produktów biznesowych oraz centrów danych do 2025 r. Inne kroki obejmują:

  • tworzenie lepszych danych o odpadach, aby można było je łatwiej analizować i zrozumieć,
  • 30-milionowy fundusz na rzecz przyspieszenia rozwoju produktów, które pomogą zredukować odpady w różnych branżach,
  • technologię, która pomoże pracownikom Microsoft, tworząc wewnętrzny pulpit z danymi o odpadach,
  • wewnętrzne wyzwania zachęcające pracowników do zredukowania ilości odpadów własnych.

Microsoft poważnie traktuje kwestie zmiany klimatu i dobrze wie, że jeśli nie zatrzymamy postępującej degradacji środowiska, Ziemia wkrótce przestanie być zdrowym miejscem do życia. W tej materii firma działa na wielu frontach i trzeba przyznać, że odnosi na nich sukcesy.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.microsoft.com/blog/2020/08/04/microsoft-direct-operations-products-and-packaging-to-be-zero-waste-by-2030/

Polecamy również w kategorii Microsoft