Microsoft rozwija swój system operacyjny dla robotów

Microsoft rozwija swój system operacyjny dla robotów

 Wojciech Błachno
Wojciech Błachno
12:29
31.10.2019
655 wyświetleń

W maju Microsoft ogłosił ogólną dostępność systemu ROS - Robot Operating System, czyli systemu operacyjnego przeznaczonego dla robotów, który działa pod kontrolą Windows 10. Sprowadza się to do tego, że dzięki temu rozwiązaniu roboty mogą korzystać z zalet ekosystemu Windows i obejmuje to między innymi Windows Machine Lerning czy Vision Skills. ROS to zestaw bibliotek i narzędzi, które pomagają budować złożone roboty, używane w wielu najnowocześniejszych projektach na całym świecie. Dzięki temu wsparciu ROS oferuje łatwość zarządzania i bezpieczeństwo, gwarantowane przez Windows 10 IoT Enterprise.

ROS

Teraz Microsoft ogłosił rozszerzenie możliwości systemu ROS podczas wydarzenia ROSCON. Najważniejsze nowości to:

  • Rozszerzenie wsparcia ROS/ROS2.
  • Rozszerzenia Visual Studio Code dla ROS - uwzględnia to automatyczną konfigurację środowiska do programowania ROS, uruchamianie, zatrzymywanie i monitorowanie stanu środowiska wykonawczego ROS czy automatyczne wykrywanie zadań kompilacji.
  • Szablon ROS dla Azure VM - aby ułatwić testy i proces wdrażania w chmurze, udostępniono szablon ROS na maszynie wirtualnej z systemem Windows, który tworzy maszynę z systemem Windows i instaluje najnowszą wersję ROS przy użyciu rozszerzenia CustomScript.
  • Sterownik Azure Kinect ROS.

Jest to kolejny krok w rozwoju robotyzacji, a to oznacza, że od roboty stają się bardziej świadome swojego otoczenia, łatwiejsze do zaprogramowania i bezpieczniejsze. Wiele rządów, producentów i instytucji akademickich inwestuje w tę nową gałąź przemysłu. Microsoft współpracuje na tym polu z Open Robotics oraz ROS Industrial Consortium.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/microsoft-unveils-expanded-capabilities-and-improved-support-for-robot-operating-system

Polecamy również w kategorii Sztuczna inteligencja