Microsoft przygotował zadania dla uczących się programowania kwantowego w Q#

Microsoft przygotował zadania dla uczących się programowania kwantowego w Q#

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/24/2018, 7:14 PM

Liczba odsłon: 1921

Wysiłki Microsoftu na polu komputeryzacji kwantowej trwają w najlepsze. Z jednej strony firma wciąż buduje fizyczny komputer kwantowy, z drugiej zaś przygotowuje zewnętrznych programistów do pracy na tej nowej platformie. Odbywa się to za sprawą Quantum Development Kit, stale rozwijanego pakietu SDK, symulatora kwantowego oraz dedykowanego języka programowania Q#. By ułatwić deweloperom jego naukę, Microsoft udostępnił Quantum Katas, zestaw zadań programistycznych do rozwiązywania.

Quantum Katas

Microsoft Quantum Katas to otwartoźródłowy projekt, zawierający serię zadań programistycznych i zapewniający natychmiastowy feedback, gdy tylko czynimy postępy. Projekt jest przeznaczony dla deweloperów, którzy chcą eksplorować świat komputerów kwantowych i samodzielnie uczą się języka Q#. "Coding Katas to świetne narzędzia, by nauczyć się języka programowania. Opierają się one na kilku prostych zasadach uczenia się: aktywnym uczeniu, stopniowym wzroście złożoności i feedbacku" - twierdzi Microsoft. Zadania można postrzegać również jako samodzielne tutoriale, nakierowane na poszczególne elementy na styku komputeryzacji kwantowej i języka Q#. Każda kata oferuje sekwencję zadań w wybranym temacie kwantowym, od najprostszych do stanowiących większe wyzwanie. Każde zadanie wymaga dodania własnego kodu. Pierwsze zadanie może wymagać jednej linijki, każde kolejne - już większych fragmentów. Framework testowy sprawdzi nasze rozwiązanie i zapewni feedback w czasie rzeczywistym.

Na chwilę obecną są dostępne katy dla czterech zagadnień:

Microsoft jest również zdania, że świetnym sposobem na sprawdzenie swoich kompetencji kwantowych są zawody programistyczne. W tym miesiącu firma przeprowadziła pierwszy konkurs programowania w Q#, w którym wzięło udział 650 deweloperów. Ponad 350 uczestników rozwiązało co najmniej jeden problem, a 100 - aż wszystkie 15 problemów. Zwycięzca rozwiązał je wszystkie w mniej niż 2,5 godziny.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia