Microsoft przejmuje Activision Blizzard. To był tydzień z Microsoft 203

Microsoft przejmuje Activision Blizzard. To był tydzień z Microsoft 203

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
16:00
21.01.2022
2191 wyświetlenie

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W pierwszym w tym roku odcinku To był tydzień z Microsoft zajmiemy się nowościami ze świata Microsoft Gaming, Microsoft Edge, DirectX, aktualizacji i nowych funkcji Windows 11, Windows 10 i Windows Server oraz Menedżera zadań. Zapraszamy do sprawdzenia naszego podsumowania!

Activision Blizzard — największe przejęcie w historii Microsoftu

Ku sporemu zaskoczeniu Microsoft ogłosił, że przejmuje Activision Blizzard. Transakcja, jak można się spodziewać, opiewa na gigantyczną kwotę — 68,7 miliarda dolarów. Do czasu finalizacji przejęcia obie firmy będą działać oddzielnie. A gdy już do niego dojdzie, Activision będzie odpowiadał bezpośrednio przed Philem Spencerem, szefem Microsoft Gaming. To najdroższe przejęcie w całej historii Microsoftu!

Grafika

W ramach tego przejęcia do Microsoftu dołączy ok. 10 tysięcy pracowników różnych studiów należących do Activision Blizzard, a Microsoft stanie się trzecią największą firmą gamingową na świecie pod względem przychodów. Gigant z Redmond stanie się też właścicielem praw do świetnie zarabiających franczyz, takich jak Call of Duty, Candy Crush, Tony Hawk, Overwatch, Diablo, Spyro, Hearthstone, Guitar Hero, Crash Bandicoot, StarCraft czy Warcraft.

Dzięki wykupieniu holdingu Microsoft stanie się drugim największym producentem gier AAA (m.in. w zeszłym roku wykupił ZeniMax Media z Bethesdą i innymi studiami). Activision Blizzard ma 400 milionów aktywnych graczy miesięcznie, co jest niesamowitą bazą, do której Microsoft może dotrzeć ze swoimi grami i usługami.

Nowa funkcjonalność obserwowania kanału YouTube w Microsoft Edge

Microsoft Edge Canary pozwala teraz wybranym użytkownikom zarówno zacząć obserwować twórcę na YouTube, jak też śledzić jego feed w Kolekcjach — bez konieczności wchodzenia na stronę internetową YouTube. Aby zacząć obserwować kanał, klikamy "Obserwuj twórcę" ("Follow creator") na pasku adresu. Przycisk w wyróżniającym się kolorze niebieskim pojawi się, gdy na bieżącej karcie otworzymy wideo w serwisie YouTube.

Obserwuj twórcę - YouTube

Gdy już jesteśmy followersami bieżącego kanału, ikona na pasku zadań podświetli się na zielono. Po jej kliknięciu wysunie się menu z logo, nazwą i informacjami o kanale, a także ze znacznikiem potwierdzającym (bądź nie) jego obserwowanie. Jak wspomnieliśmy, Edge pozwala nie tylko zacząć obserwować twórcę, ale też przeglądać jego twórczość bezpośrednio w interfejsie przeglądarki, a konkretnie — w Kolekcjach.

Microsoft przeportowuje DirectX na Linuksa

Microsoft umieścił na Kernel.org nowy sterownik trybu jądra dla DirectX. Uaktualniony sterownik odpowiada na feedback w związku z pierwszą próbą przeniesienia tej technologii na system Linux.

DirectX dla systemu Linux

Sterownik został napisany ponownie od zera i zorganizowany w warstwy logiczne, które pomogą recenzentom Open Source lepiej zrozumieć, jak został zbudowany. Kod sterownika DirectX został przeniesiony do obszaru Hyper-V w jądrze Linuksa (Linux Kernel), a sterownik w pełni teraz obsługuje wirtualizowany sprzęt graficzny. Jest też w pełni Open Source'owe przestrzeń użytkownika dla OpenCL, OpenVINO i OneAPI — rodziny obliczeniowych interfejsów API na platformach GPU Intela. Pozwala to deweloperom pisać kod obliczeniowy dla GPU uruchamiający się zarówno na Linuksie, jak i na Windowsie.

Problemy z VPN, VM i ReFS rozwiązane!

Pierwszy w tym roku Patch Tuesday to przeszło 2768 poprawek bezpieczeństwa, ale też niestety kilka nowych problemów w Windows 10, 11 i Server. W przypadku tego ostatniego aktualizacje zostały nawet wstrzymane. Na szczęście na poprawki dla wszystkich dotkniętych systemów nie trzeba było długo czekać.

Aktualizacja Windows

Wydane w tym tygodniu aktualizacje poza cyklem dla systemów Windows 11 (21H2), Windows 10 (21H2, 21H1, 20H2, 1909, 1607 i 1507), Windows Server (2022, 20H2, 1909 i 2016, 2012, 2012 R2 i 2008 SP2), Windows 8.1 oraz Windows 7 (SP1) rozwiązuje problemy związane z połączeniami VPN, restartowaniem kontrolerów domeny Windows Server, niepowodzeniem uruchamiania maszyn wirtualnych i niepowodzeniem montowania wymiennych nośników sformatowanych w ReFS.

Microsoft Edge Beta już w wersji 98

Microsoft Edge 98 znalazł się na ostatniej prostej do wydania w kanale wersji stabilnej. Przed paroma dniami ukazała się aktualizacja wersji Beta (build 98.0.1108.23), która jak zwykle gromadzi wyniki prac nad przeglądarką z ostatniego miesiąca.

Aktualizacja Windows

Najważniejsze nowości to rozszerzone bezpieczeństwo korzystania z sieci (dzięki specjalnym zasadom grupy do zaaplikowania przez administratora), możliwość ustawienia niestandardowego hasło głównego (zabezpieczenie w przypadku autowypełniania) i aktualizacja pasków przewijania.

Menedżer zadań w nowej odsłonie Fluent Design

Menedżer zadań dołączył do Notatnika, Painta i wielu innych preinstalowanych aplikacji, które otrzymały ostatnio aktualizacje spod szyldu Fluent Design/Sun Valley zgodnie z zasadami designu Windows 11. Obejmują one zaokrąglone rogi, subtelny efekt akrylu, większe wygładzenie elementów i poprawę czytelności.

Nowość nie została wspomniana na oficjalnej liście zmian w kompilacji 22538 przede wszystkim dlatego, że jest zakopana i nie sposób się do niej przeklikać w zwyczajnym interfejsie użytkownika. Można ją natomiast odblokować za pomocą narzędzia vivetool. Naszym zdaniem Menedżer zadań prezentuje się tak estetycznie, jak jeszcze nigdy wcześniej. Po latach eksperymentów z różnymi stylami Microsoftowi udało się osiągnąć konsensus, który dziś widzimy w Windows 11.

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze rzeczy, które działy się w ciągu ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie, a także na naszym blogu, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, porady i ciekawostki. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP