Microsoft pokazuje, że nie trzeba być zawodowym programistą, by tworzyć aplikacje

Microsoft pokazuje, że nie trzeba być zawodowym programistą, by tworzyć aplikacje

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/4/2019, 4:58 PM

Liczba odsłon: 1654

W poprzednich newsach pisaliśmy o infrastrukturze i zaufaniu. Teraz przechodzimy na następną warstwę "technologicznej intensywności" według Microsoft — do narzędzi deweloperskich. Jest to temat dla Microsoft szczególnie bliski. Satya Nadella przytacza fakt, że firma zaczynała właśnie w ten sposób. Sporo się w tej materii zmieniło. Ciekawym zjawiskiem obserwowanym dziś jest to, że 61% ofert pracy dla programistów pochodzi spoza sektora technologicznego.

Microsoft Ignite

Microsoft uważa, że w obliczu tych faktów jest szczególnie ważne, by zapewnić deweloperom kompletny i najlepszy łańcuch narzędzi dla deweloperów. W jego skład wchodzą Visual Studio, Azure DevOps i GitHub. Satya Nadella mówi choćby o takich innowacjach, jak Visual Studio Online, działające na dowolnym urządzeniu z zainstalowaną przeglądarką, a także o Visual Studio IntelliCode, sięgającym po inteligencję z GitHub i przekazującym ją wprost do naszego edytora. Ważną funkcjonalnością jest też Visual Studio Live Share, który zapewnia obsługę prawdziwie zespołowego podejścia do programowania.

Microsoft Ignite

Mówiąc o deweloperach, Microsoft ma na myśli nie tylko profesjonalistów, ale też o programistach "obywatelskich" (citizen developers). W rzeczywistości, jak się szacuje, do 2023 roku będzie działać ponad 500 milionów aplikacji biznesowych. To więcej, niż stworzonych aplikacji przez ostatnie 40 lat! Dlatego też Microsoft chce wspomagać deweloperów niebędących zawodowcami, których jest już ponad 2,5 miliona. I tu zaczyna się rola Power Platform.

Microsoft Ignite

Jak podaje Satya, jest już ponad 2,5 miliona programistów "obywatelskich" korzystających z Power Platform. Aby jeszcze lepiej ich wspomagać, Microsoft zapowiada dwa nowe składniki platformy: Power Automate oraz Power Virtual Agents. Pierwszy z nich wprowadza na platformę w pełni robotyczną automatyzację procesów, a także szereg innych możliwości. Drugi składnik wykorzystuje Microsoft Bot Framework i jego rozumienie języka, co również pozwala wykorzystać je w aplikacjach, np. dodając na stronę internetową bota konwersacyjnego i automatyzację w przypadku różnych zdarzeń.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia